Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Tropikalna wyspa zarabia krocie w internecie. Powód jest zaskakujący
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 31.08.2023 21:45

Tropikalna wyspa zarabia krocie w internecie. Powód jest zaskakujący

Plaża i dolary
Pexels

Anguilla to składające się z kilku wysp położone w zachodniej części Atlantyku terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Zamieszkuje je nieco ponad 17 tys. osób. Malownicze wyspy, których mieszkańcy trudnią się głównie połowem homarów, nie kojarzą się raczej z branżą tech, a jednak w ostatnim czasie niespodziewanie stały się obiektem zainteresowania wielu korporacji i startupów IT. 

30 mln dolarów za domeny z Anguilli

Okazuje się, że Anguilla położona w archipelagu Wysp Wietrznych może się pochwalić ogromnymi przychodami per capita pozyskanymi w związku z popularyzacją zaawansowanego oprogramowania kwalifikowanego jako sztuczna inteligencja. Szacuje się bowiem że Anguilla w ciągu tego roku zarobi na SI około 30 mln dolarów.

Nie chodzi jednak o to, że na wyspach powstał szczególnie efektywny inkubator startupów, sektor IT nie poczynił tam także żadnych większych inwestycji. Tajemnica tkwi w decyzji, jaką przed laty podjęli członkowie Internet Corporation for Assigned Names and Numbers. Na jej mocy to właśnie niepozorna tropikalna Antigua otrzymała domenę o rozchwytywanym współcześnie rozszerzeniu .ai.

Za ile można sprzedać stronę internetową? Ceny domen

Domeny to 10% PKB

Domenę z Anguilli masowo wykupują nie tylko startupy, ale także największe korporacje IT, na czele z Facebookiem, Google Microsoftem czy licznymi spółkami Elona Muska. W rozmowie z Bloomergiem Vince Cate, który od wczesnych lat 90. pośredniczy w handlu i zarządza domenami Anguilli, zdradził, że tylko w ciągu ostatniego roku zarejestrowanych zostało ponad 287 tys. domen z rozszerzeniami .ai.

Według aktualnych prognoz odsetek kwot przeznaczanych na kupno anguillańskich domen, który trafia na wyspy może do końca roku stanowić nawet 10% całego tamtejszego PKB. Nie można jednak wykluczyć, że jest to wartość niedoszacowana. Jak bowiem zdradza Cate, ogromny boom zainteresowania rozpoczął się wraz z popularyzacją ChatGPT i nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie trend miał się odwrócić.

Szlaki przetarło Tuvalu

Zapewne jest zbyt wcześnie, by mieszkańcy Anguilli porzucali dotychczasowe zajęcia i gospodarkę opartą o eksport skorupiaków i soli, niemniej w historii nie brakuje przypadków, gdzie handel niecodziennymi, ale pożądanymi domenami zasilał budżety państw. Poświadczyć może to między innymi 11 tys. osób zamieszkujących wyspę Tuvalu, które od wielu lat zarabiają na rejestrowanej przez internetowe telewizje domenie .tv.