Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Uważaj na zakaz podróży z takim typem bagażu. Stosuje go coraz więcej przewoźników
Paula Drechsler
Paula Drechsler 18.09.2023 09:06

Uważaj na zakaz podróży z takim typem bagażu. Stosuje go coraz więcej przewoźników

bagaże
Flickr Allen Sheffield

Każdy, kto korzysta z usług linii lotniczych, raczej zdaje sobie sprawę, że mają one różne wymagania co do przewożonych walizek i plecaków. Teraz wiele osób podróżujących samolotem może mieć z tym nowy problem. Popularni przewoźnicy ustanowili bowiem zakaz zabierania ze sobą konkretnego rodzaju bagażu.

Zakaz nałożony na wybrane walizki, torby i plecaki. Z tym nie polecisz

Podróż samolotem, choć szybka i często mniej męcząca niż długi transport innym środkiem lokomocji, wiąże się z wieloma ustalonymi m.in. przez przewoźników regułami. Dotyczą one choćby tego, co możemy ze sobą zabrać w drogę, oraz jak w ogóle może wyglądać przewożony bagaż - względem wielkości czy wagi. Ograniczenia dotyczą nie tylko rzeczy zabieranych na pokład, ale również tych, które nadajemy przed wejściem do samolotu.

Jeśli więc planujesz wybrać się niedługo samolotem w podróż, lepiej dokładnie sprawdź, czy aby na pewno linie lotnicze, którymi lecisz, pozwolą Ci na zabranie Twojego bagażu. Wiele firm wprowadziło bowiem zakaz korzystania z jednego z coraz popularniejszych rodzajów walizek. I nie chodzi tu wyłącznie o zabieranie takich pakunków na pokład, ale nawet umieszczanie ich w luku. Wśród przewoźników, którzy ustanowili nowe restrykcje bagażowe, są wg. Interii m.in. tak popularne w naszym kraju WizzAir czy Ryanair.

Tak zapłacisz bez podawania swoich danych osobowych. Ułatwienie w zakupach przez internet Masz taki numer PIN? Lepiej przemyśl zmianę, bo oszuści go znają i mogą to wykorzystać do kradzieży

Ograniczenia dla podróżujących wprowadzone przez Ryanair, WizzAir, easyJest, British Airways i Lufthansa

Oprócz tego zakaz korzystania z toreb typu smart bag ustaliły też linie easyJet, British Airways czy Lufthansa. Jak informuje National Geographic, decyzja przewoźników podyktowana jest faktem, że inteligentne torby sprawiały sporo kłopotów w samolotach, a to przez częste przypadki awarii zasilania. W związku z wpływem na bezpieczeństwo pasażerów podczas lotu linie lotnicze zdecydowały o zakazie wnoszenia takich bagaży na pokład - dotyczy to zarówno toreb, walizek jak i plecaków typu smart. Inteligentna torba, smart bag, to bagaż z wbudowaną elektroniką. Pozwala ona zwykle np. na ładowanie smartfonów oraz na połączenia Wi-Fi i Bluetooth.

Z ustaleń Interii wynika, że początkowo decyzję o zakazaniu korzystania z inteligentnych walizek z bateriami podjęto u przewoźników w Stanach Zjednoczonych. Po jakimś czasie narastający problem awarii smart bagów wpłynął na to, że zakaz wprowadzać zaczęto w kolejnych rejonach, m.in. na terenie Europy i u najpopularniejszych linii lotniczych. Osoby, które chcą podróżować samolotem ze smart bagiem, mogą nie przejść nawet sprawdzania podczas kontroli bezpieczeństwa, podkreśla wspomniane źródło. W dodatku Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (ang. European Union Aviation Safety Agency, EASA) jasno podaje, że np. powerbanki, ani inne zapasowe akumulatory, nie powinny być wykorzystywane podczas lotu ani do ładowania ich, ani do zasilania innych urządzeń, takich jak laptopy czy smartfony.

Jakiego bagażu nie można zabrać samolotem?

Na ten moment całkowicie zakazane na pokładzie samolotu są wyłącznie te inteligentne torby, które mają wbudowane źródło zasilania na stałe. Jeżeli da się je wyjąć, można lecieć, ale w innym przypadku zabranie takiego bagażu do samolotu staje się u wielu przewoźników na ten moment niemożliwe. Zgodnie z ustaleniami Interii linie lotnicze zabraniają również nadawania takiej walizki, plecaka czy torby (a nawet wyjętego z niej akumulatora) jako bagażu rejestrowanego. Przed wylotem lub chociażby zakupem nowej torby podróżnej typu smart, warto sprawdzić, czy ma ona wyjmowaną baterię. 

W dodatku również one muszą spełniać odpowiednie wymagania. Jak objaśnia portal Instalki.pl, warto poznać choćby dokładne zasady co do dopuszczonej pojemności i liczby baterii czy powerbanków zabieranych na pokłady samolotów. Różnią się one w zależności od przewoźnika. Przykładowo linie Finnair podają, że baterie mogą być wniesione na pokład jako bagaż podręczny z pewnymi ograniczeniami i w żadnym wypadku nie mogą być przewożone jako bagaż rejestrowany. Instalki.pl przekazują, że międzynarodowe prawo pozwala na transport samolotem powerbanków o pojemności do 160 Wh, ale niektóre linie lotnicze wymagają uzyskania specjalnej zgody na przewóz powerbanków o pojemności od 100 do 160 Wh. Ponadto każdy powerbank musi być zabezpieczony przed zwarciem.

Inteligentne torby muszą więc ogólnie spełniać wymogi bezpieczeństwa. Warto zwrócić na to uwagę również podczas podróży z przesiadką. Należy każdorazowo upewnić się co do wymogów wybranych przewoźników i lotnisk i zapoznać z regulaminem linii, którymi podróżujemy.