Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > W pociągach PKP Intercity będzie lepszy internet. Do końca roku do wagonów trafi ponad pół tysiąca repeaterów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.10.2023 19:57

W pociągach PKP Intercity będzie lepszy internet. Do końca roku do wagonów trafi ponad pół tysiąca repeaterów

None
fot. Jakub Hałun na licencji CC BY-SA 4.0 DEED.

PKP Intercity poinformowało o kolejnej modernizacji, która może przełożyć się na komfort podróżnych. Zwłaszcza tych, dla których podróż nie jest okazją do tego, by odciąć się od globalnej sieci. Po montażu w taborze anten umożliwiających odbiór bezprzewodowego internetu przyszedł czas na zapewnienie lepszego zasięgu w samych wagonach.

Lepsze połączenia z internetem w pociągach

Spółka ogłosiła kolejny etap montażu urządzeń zapewniających lepszy dostęp do internetu. Odbywać się to będzie za pomocą montowanych w wagonach repeaterów, wzmacniaczy sygnału działających w pięciu pasmach: 800, 900, 1800, 2100 i 2600 MHz. Dzięki temu pasażerom zapewniony zostanie dostęp do internetu nawet w wagonach, które są oddalone od pierwotnego nadajnika.

Nie obyło się bez wyzwań. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami wzmacniacze muszą być skonfigurowane tak, aby nie przekazywać sygnału poza granicami polski. Ponadto zastosowano wzmacniacze mobilne, a nie stacjonarne, co także wymagało specyficznej konfiguracji, która w dużej mierze była powodowana koniecznością sprawnego działania urządzeń pozostających w ruchu.

Chcą zmienić kolej. Polska firma pracuje nad pociągiem magnetycznym

554 repeaterów do końca roku

Już od września w pociągach PKP Intercity działa pierwsza partia wzmacniaczy, to jednak dopiero pierwszy etap przedsięwzięcia. Dziś uruchomiono kolejnych 250 wzmacniaczy, co sprawia, że we wzmacniacze wyposażono 300 wagonów. Plany spółki są jednak jeszcze ambitniejsze i do końca roku repeatery mają trafić do 554 wagonów. Tak inicjatywę komentuje Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity:

Od lat słyszeliśmy, że pociągi PKP Intercity poruszają się w miejscach, gdzie zasięg pozostawia wiele do życzenia. Jesteśmy świadomi, że w dzisiejszych czasach dostęp do telefonii komórkowej czy Internetu jest kluczowy dla wielu osób, w tym także dla naszych podróżnych. Zdecydowaliśmy się więc na instalację mobilnych wzmacniaczy sieci komórkowych, dzięki czemu podróże koleją po Polsce będą jeszcze bardziej komfortowe.

Przedsięwzięcie było realizowane w partnerstwie z telekomami Orange Polska, Play, Polkomtelem (sieć Plus) i T-Mobile Polska.

Lepszy zasięg to nie więcej BTS-ów

Należy pamiętać, że montowane w pociągach urządzenia mają za zadanie wzmacniać sygnał wewnątrz pociągu, a zatem z routera, który znajduje się w pojeździe. Nie oznacza to, że nagle dostęp do internetu pojawi się na odcinkach tras, gdzie dotąd internetu nie było wcale za sprawą odległości od stacji bazowych, które emitują sygnał. Inicjatywa poprawi zasięg w wagonach oddalonych od routera, jednak nie zastąpi gęstszej siatki BTS-ów.

Tagi: Internet