Tech.BiznesINFO.pl > Internet

Internet

Internet – co to jest? Podstawowe informacje

Internet to powszechna nazwa systemu międzynarodowej sieci komputerowej, w ramach której współistnieć, kooperować i wchodzić ze sobą w interakcje mogą miliardy urządzeń na całym świecie. Nazwa „internet” wzięła się od angielskiego wyrażenia „inter-network”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „między-sieć”.

Współcześnie internet stanowi fundament cywilizacyjny większości państw świata, zapewniając platformę znacznie usprawniającą handel, komunikację, administrację, zarządzanie i wiele innych sektorów – tak prywatnych, jak i publicznych, bez których nie możemy już wyobrazić sobie życia. Internet dla przeciętnego człowieka może stanowić także obszerne źródło wiedzy i rozrywki.

Sam sposób w ramach którego internet funkcjonuje nie jest trudny do opisania – jest to po prostu zbiór komputerów, które są ze sobą połączone i udostępniają tym samym możliwość odczytu konkretnych, oferowanych przez siebie informacji. Oczywiście nie oznacza to, że możemy przeglądać pliki na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. 

Wszystkie strony internetowe, platformy usługowe, portale społecznościowe, sklepy internetowe, serwisy streamingowe i wszelkie inne serwisy umieszczone są na serwerach, a więc specjalnych rodzajach komputerów – to właśnie na konkretne serwery udajemy się, gdy w przeglądarkę wpisujemy konkretny adres strony.

Największe zalety internetu

Zalet internetu bez wątpienia jest niebywale dużo i nie jest przesadą stwierdzenie, że internet to istotny kamień milowy dla rozwoju naszej cywilizacji. Jedną z podstawowych zalet jest dostęp do taniej, natychmiastowej, międzynarodowej komunikacji, z czego wynika szereg pozostałych korzyści. Chodzi tu nie tylko o możliwość poznawania nowych ludzi i partycypowania w wartościowych dla siebie społecznościach – internet to fundament współczesnej gospodarki.

Dzięki internetowi system bankowy rozwinął się do nieznanych wcześniej ludzkości rozmiarów, pozwalając na przeprowadzanie setek milionów transakcji w ciągu roku, co oczywiście ma ogromny wpływ na rozwój handlu – skądinąd wspomaganego przez coraz popularniejsze sklepy internetowe.

Wśród zalet dla gospodarki możemy wymienić jeszcze pracę zdalną, dzięki której wartościowe zatrudnienie znajdują miliony ludzi. Internet zapewnia także nielimitowany dostęp do wszelkiego rodzaju rozrywki, edukacji czy informacji, znacznie zmieniając i rozwijając współczesne media. Podsumowując, internet to wielopłaszczyznowe, przydatne narzędzie, które każdego dnia upraszcza życie miliardów ludzi na całym świecie.

Jaki jest najtańszy internet?

Oczywiście, aby korzystać z internetu trzeba mieć do niego dostęp. Utrzymanie całej infrastruktury internetu nie jest tanie, jednak wraz z jego rozwojem, usługodawcy z roku na rok obniżają ceny, podnosząc jednocześnie poziom usług. 

Cena internetu jest zależna od wielu czynników, gdzie najistotniejszym jest oczywiście jego prędkość. Wpływ może jednak mieć również lokalizacja odbiorcy, dodatkowe usługi które nabywamy w pakiecie, czy aktualne promocje oferowane przez dostawcę.

W Polsce średnio możemy nabyć internet 300Mb/s za 50 złotych miesięcznie – oczywiście w abonamencie. Niemniej, w ramach aktualnej oferty promocyjnej od Play, internet światłowodowy o prędkości 600Mb/s możemy wykupić za 55 złotych miesięcznie.

Pokaż więcej

Wikipedia
14.07.2024 11:59 Kluczowa zmiana w Wikipedii już jutro. Internauci czekali na to od lat

Przez lata Wikipedia niechętnie się modernizowała, także w obawie przed utratą wstecznej kompatybilności. W ostatnim czasie widać jednak efekty wysiłków, by informacje były prezentowane w nowocześniejszej formie. Lada dzień będziemy mogli zobaczyć kolejne rezultaty. 

szymon hołownia
12.07.2024 18:55 Awaria witryny Sejmu. Hołownia: atak DDoS. A może zwykła niekompetencja?

Dzisiejsze obrady sejmu miały być przyczynkiem do zaatakowania jego strony internetowej. Marszałek sejmu Szymon Hołownia jest zdania, że ta padła ofiarą ataku DDoS, który poskutkował utratą dostępności. Pytania dziennikarzy o to, czy nie jest to kwestią braku przygotowania odpowiedniej infrastruktury, Hołownia skwitował krótkim: “nie wydaje mi się”.

musk
12.07.2024 18:51 Unia oskarża X o łamanie prawa. Musk odpowiedział teorią spiskową

Komisja Europejska przekazała kierownictwu X wstępne ustalenia potwierdzające naruszenia aktu o usługach cyfrowych. Portal zakupiony przez Elona Muska miał m.in. stosować praktyki manipulujące użytkownikami i nie zachowywać transparentności. Sam Musk odpowiedział kontroskarżeniami rodem z teorii spiskowych.

Spotify
12.07.2024 11:15 Spotify dostanie nową funkcję. Nie wszystkim się spodoba

Popularna usługa do streamingu muzyki i podcastów wprowadza nową funkcję. Szczęśliwie będzie ona dotyczyć jedynie publikowanych w Spotify podcastów, a nie na przykład wszelkiej muzyki. Implementacja nowej funkcji już się rozpoczęła i odbywa się ona stopniowo. Czego powinni spodziewać się użytkownicy?

chatgpt
10.07.2024 22:27 Firma ukradła tożsamości byłych pracowników. Ich pracę fałszowała sztuczna inteligencja

Gdy jedni obawiają się o utratę pracy za sprawą sztucznej inteligencji, tożsamość i praca innych są z jej użyciem fałszowane. Popularyzacja dużych modeli językowych właśnie poskutkowała narodzinami nowego zagrożenia - fikcyjnym przywracaniem z martwych całych przedsiębiorstw, które zakończyły działalność przed laty.

haker
10.07.2024 18:35 Rosyjska propaganda zatruwała polski internet od lat. FBI rozbiło potężną sieć

Należący do struktur FBI departament Internet Crime Complaint Center poinformował o zidentyfikowaniu i zatrzymaniu działalności botnetu szerzącego w internecie rosyjską propagandę. Armia botów prowadziła działania także na potrzeby polskojęzycznego internetu, głównie publikując fałszywe wiadomości i podsycając konflikty.

Dyson
10.07.2024 17:30 Kolejny gigant ucieka z Europy, pracę straci tysiąc osób. Prawdziwy powód niepokoi

Firma Dyson zamyka swoją działalność w Europie i przenosi się do Singapuru. To kolejna korporacja, która szuka oszczędności kosztem pracowników na Starym Kontynencie. Producent popularnych odkurzaczy zamierza zwolnić około tysiąca osób.

buty Nike
10.07.2024 16:35 Umarł w butach. Nike zamyka aplikację wiążącą sznurowadła

Jeśli coś jest sprzedawane jako “inteligentne”, to przed zakupem warto się zastanowić, jakie konsekwencje będzie miało porzucenie produktu przez producenta. Taki wniosek można wysunąć po decyzji Nike, która zdecydowała, aby z “inteligentnych” butów z własną apką z dnia na dzień uczynić niemal zwykłe trampki.

zakupy w sieci
09.07.2024 19:18 UOKiK wydał komunikat. Tak sklepy internetowe manipulują klientami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął udział w przeglądzie serwisów i aplikacji mobilnych, na których prowadzona jest sprzedaż. W ramach międzynarodowej inicjatywy przebadano złe praktyki marketingowe stosowane także w polskim e-commerce. A te są u nas powszechne.

samolot
09.07.2024 16:10 VPN i antywirus Cię nie ochronią. Ofiarą można paść w pociągu, na lotnisku czy w hotelu

Australijska policja poinformowała o postawieniu 9 zarzutów związanych z cyberprzestępczością 42-latkowi, który w trakcie lotów pasażerskich realizował sprytny sposób na kradzieże danych logowania. Za pomocą odpowiednio przygotowanego Wi-Fi wykradał wrażliwe dane nieświadomym niczego współpasażerom. Grożą mu za to nawet 23 lata więzienia.

wakacje
08.07.2024 18:50 Policja ostrzega przed oszustwem “na kwaterę”. Nowe zagrożenie w wakacje

Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli przestrzega przed oszustwem, którego ofiarą mogą paść wszyscy planujący wakacje. Cyberprzestępcy realizują scenariusz “na kwaterę” i publikują w internecie fałszywe ogłoszenia miejsc, w których można się zatrzymać. Można w ten sposób stracić przeznaczoną na wypoczynek kwotę.

Spotify
06.07.2024 22:48 Irytują cię alerty RCB? Wkrótce możesz je dostać na Spotify

Wszyscy Polacy znają alerty, które w postaci SMS-ów przychodzą na ich telefony od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Mimo, że szczególnie w kwestii pogody, do ich sprawdzalności można mieć pewne uwagi, to przynajmniej już niedługo mogą pojawić się również podczas słuchania muzyki... Prace nad systemem prowadzi bowiem Spotify. 

SD-WAN w Orange
05.07.2024 13:10 Sieć SD-WAN: lepiej i taniej? Optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy

Nowoczesna firma jest dziś często zdecentralizowana, działa w wielu lokalizacjach i skupia specjalistów, którzy pracują hybrydowo lub zdalnie. Taki model działalności wymaga bezpiecznej, niezawodnej i przede wszystkim wydajnej sieci, która jednak nie będzie obciążeniem finansowym dla firmy i będzie w pełni dostosowana do jej potrzeb. Czy takie rozwiązanie istnieje? Tak, to SD-WAN.

switch
02.07.2024 11:43 Krytyczna luka bezpieczeństwa. Zagrożonych 14 mln urządzeń, wydano pilne zalecenia

Analitycy firmy Qualys poinformowali o odnalezieniu krytycznej luki bezpieczeństwa, która naraża na ogromne niebezpieczeństwo nawet 14 mln urządzeń. Możliwe jest zdalne wykonanie kodu z najwyższymi uprawnieniami, co wymaga podjęcia przez administratorów natychmiastowych kroków.

węgry
02.07.2024 08:20 Unia przeskanuje nasze wiadomości. Ustawa miała upaść, właśnie zyskuje drugie życie

Nie trzeba było długo czekać, aż powrócą plany wdrożenia elementów regulacji Chat Control, które de facto uczynią nieskutecznym szyfrowanie end-to-end komunikacji internetowej w UE. Kluczową rolę w forsowaniu nowego prawa mogą odegrać Węgry, które na ustach z walką z nadużyciami wobec dzieci obejmują prezydencję w Radzie UE.

Światłowód
01.07.2024 21:17 Nowy rekord prędkości internetu. Wykorzystano technologię z… 1977 roku

Padł nowy rekord prędkości połączenia z siecią. Takim osiągnięciem pochwalił się japoński Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych. Uzyskanie niesłychanego transferu danych było możliwe dzięki technologii opracowanej w ubiegłym wieku.

wybory
30.06.2024 16:48 Zmiany w Kodeksie wyborczym. Zagłosujemy, nie wychodząc z domu

Już tylko na podpis prezydenta czeka nowelizacja Kodeksu wyborczego. Dzięki niej każdy chętny wyborca będzie mógł wziąć udział w wyborach korespondencyjnie. Wystarczy zgłosić to odpowiednio wcześniej wójtowi gminy lub konsulowi. Dotąd obowiązywały w tym zakresie surowe ograniczenia.

Facebook
27.06.2024 19:04 Wielka awaria Facebooka. Messenger stracił podstawowe funkcje

Awaria Facebooka. W czwartek (27.06) internauci masowo zgłaszają problemy z korzystaniem z aplikacji Messenger. Utrudnienia dotyczą kluczowych funkcji najpopularniejszego komunikatora na świecie.

netflix
27.06.2024 10:47 Kultowe produkcje znikną z Netflixa. Trzeba się pospieszyć

Zbliża się koniec czerwca, a wraz z nim zniknie spora część filmów dostępnych w usłudze Netflix. Warto zapoznać się z ich pełną listą, gdyż już po nadchodzącym weekendzie treści trudniej będzie odnaleźć.

Netflix
26.06.2024 10:08 Netflix za darmo? Platforma chce wprowadzić nowy pakiet

Kierownictwo Netfliksa rozważa uruchomienie całkowicie nowego wariantu subskrypcji, który będzie dostępny bezpłatnie. Ma on być adresowany m.in. na rynek europejski, jednak w stosunku do płatnych planów abonamentów obowiązywać będą pewne ograniczenia.

Carrefour
25.06.2024 10:44 Carrefour oferuje karty eSIM dla podróżnych. Internet bez roamingu

Sieć sprzedaży detalicznej Carrefour uruchomiła usługę, która dla wielu może być zaskoczeniem, bo nie ma wiele wspólnego z jej główną działalnością. Udostępniona została usługa telekomunikacyjna, z której można korzystać w ponad 100 państwach świata. Propozycja jest więc w sam raz przed wakacyjnymi wyjazdami.

youtube
25.06.2024 08:34 Duże nowości w aplikacji YouTube. Nowa przydatna funkcja

Nadchodzą duże zmiany w aplikacji YouTube. Program wzbogaci się o kilka przydatnych nowych funkcji wynikających z tego, jak zmienia się sposób konsumowania treści w serwisie, zwłaszcza na smartfonach. Ucieszą się zwłaszcza ci, którzy zasypiają przy dźwiękach z YouTube.

smartfony
24.06.2024 15:15 Sztuczna inteligencja rozbiera prawdziwych ludzi. Kontrowersyjne aplikacje coraz popularniejsze

Sztuczna inteligencja błyskawicznie zdobywa nowe zastosowania i niezbyt dziwi, że część z nich wiąże się z branżą pornograficzną. Nie chodzi jednak tylko o generowanie filmów, ale też o takie modyfikowanie zdjęć prawdziwych osób, aby pozbawić je ubrań. Problem widoczny jest w mediach społecznościowych, a walkę z nim zapowiedziało m.in. Google.

lotnisko
24.06.2024 11:47 Zmora polskich lotnisk. Za to grozi ogromna kara, podróżni muszą wiedzieć

Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy, a przez wielu jest on już uważany za oficjalnie otwarty. Niestety swawolny nastrój ma nierzadko przykre konsekwencje - lotniska borykają się problemami fałszywych alarmów bombowych. Przed podróżą warto wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje tak pojmowanego “humoru”.

haker
24.06.2024 09:02 Atak na polski sklep dla dorosłych. Wyciekły dane klientów

Doszło do kolejnego wycieku danych polskich internautów. Tym razem zaatakowane zostały serwery firmy dostarczającej narzędzia dla sklepów internetowych, jednak o incydencie poinformował jeden z jej klientów. Chodzi o internetowy sklep erotyczny - doszło do naruszenia ochrony danych także jego klientów.

netflix
23.06.2024 12:53 Tajne kody na Netfliksie. Korzystanie z serwisu będzie o wiele prostsze

W Polsce z Netfliksa korzysta około 7 mln użytkowników, co czyni ją najpopularniejszą usługą streamingu wideo w kraju. Zapewne niewielka ich część zdaje sobie sprawę z ukrytych kodów, które ułatwiają nawigację po obszernym katalogu.

wykres
22.06.2024 20:15 Za ile ruchu w sieci odpowiadają boty? Będziesz w szoku

Według opublikowanego raportu Thales Imperva Bad Bot ruch generowany w sieci przez wszelkiego rodzaju boty osiągnął właśnie rekordowy wynik. Dane są wstrząsające, a fakty odbijają się negatywnie na wszystkich. Może poza tymi, którzy na botach zarabiają. 

youtube
20.06.2024 22:35 Korzystasz z tej przeglądarki? Nie dziw się, gdy YouTube przestanie działać

Internauci zgłaszają irytujące problemy z działaniem serwisu YouTube. Tym razem nie chodzi jednak o walkę z rozszerzeniami blokującymi reklamy. Awarię odtwarzania zgłaszają wyłącznie użytkownicy Mozilli Firefox.