Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Aktualizacja Windowsa psuje Wi-Fi. Co robić, by nie stracić dostępu do internetu?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.12.2023 18:01

Aktualizacja Windowsa psuje Wi-Fi. Co robić, by nie stracić dostępu do internetu?

windows
Fot. Windows/Unsplash

Wydana została już grudniowa aktualizacja systemów Windows. Jest ona oznaczona jako KB5033375 i jest dostępna dla wszystkich, nie tylko dla kanałów wczesnego dostępu. Niestety i tym razem Microsoft nie ustrzegł się błędów – część użytkowników zgłasza, że po jej instalacji napotykają poważne problemy z działaniem systemu.

Grudniowa aktualizacja dostępna

Aktualizacja KB5033375 zaczęła trafiać na komputery użytkowników 12 grudnia, zgodnie z harmonogramem wtorkowych biuletynów. Wprowadza ona poprawki do trybu Internet Explorer, przechwytywana sesji, naprawia błędy w działaniu Eksploratora czy optymalizuje pod kątem zużycia energii tryb Dynamic Lighting.

Niestety w przypadku biuletynu KB5033375 zapamiętamy zapewne lepiej rzeczy, które psuje, a nie to, co naprawia. Liczni użytkownicy, którzy zdecydowali się już na aktualizację najnowszej paczki poprawek, zgłaszają, że po jej instalacji utracili oni możliwość łączenia się z sieciami Wi-Fi, a w konsekwencji łączenia się z internetem.

Skuteczne sposoby na przyśpieszenie Windowsa. Wystarczy chwila, by system działał sprawnej

Aktualizacja Windows psuje Wi-Fi

Jak czytamy na forach pomocy Microsoftu, użytkownicy łączący się z siecią bezprzewodową zgodnie ze standardem 802.11r utracili tę możliwość. Na razie trudno mówić, aby sprawa była dobrze zbadana, lecz wiele wskazuje na to, że problemy występują w przypadku niektórych modeli adapterów Wi-Fi wyprodukowanych przez Qualcomm.

Na razie Microsoft nie wydał jednolitej rekomendacji, niemniej ta część użytkowników, której udało się skontaktować z pomocą techniczną, twierdzi, że Microsoft zalecał tymczasowe odinstalowanie wadliwej aktualizacji. Inny użytkownik zgłosił, że wyłączenie standardu 802.11r (co jednak nie zawsze będzie pozwalało na zachowanie połączenia) pozwala na przywrócenie połączenia z internetem.

Co robić, by uniknąć problemów?

Problemy napotykają posiadacze modułów łączności wyprodukowanych nie tylko przez Qulacomm, lecz także przez MediaTeka. Wiele wskazuje więc na to, że dotykają one przede wszystkim relatywnie nowych urządzeń hybrydowych, choć układy tych producentów znajdziemy też w wybranych tradycyjnych laptopach. Nie jest to pierwszy raz, kiedy aktualizacja Windowsa psuje Wi-Fi.

Problem w tym przypadku jest o tyle poważny, że mamy do czynienia z aktualizacją bezpieczeństwa, która łata podatności. Rekomendowanie tymczasowego wstrzymania się z instalacją może narazić użytkowników na ataki. Mimo to najlepszym rozwiązaniem zdaje się w tej chwili oczekiwanie na komunikaty pochodzące od producenta systemu i wstrzymanie się z instalacją.

Osoby, które już zainstalowały wadliwą aktualizację i napotkały problemy, mogą ją usunąć za pośrednictwem Windows Update. Należy w tym celu odnaleźć tę kategorię w Ustawieniach Windowsa, a następnie przejść do Historii aktualizacji. W podkategorii Powiązana ustawienia odnajdziemy pozycję Odinstaluj aktualizację. Stamtąd należy wybrać aktualizację KB5033375.