Tech.BiznesINFO.pl > Komputery

Komputery

komputer
21.04.2024 20:33 Sprzedaż komputerów w końcu rośnie. To dopiero początek zmian

Wygląda na to, że słuszne były prognozy, według których rok 2024 będzie tym, w którym sprzedaż komputerów osobistych odbije się w końcu po ogromnym spadku w 2020 r. Choć wzrosty są na razie niewielkie, to mogą napawać optymizmem.

office
15.04.2024 22:42 Microsoft kończy wsparcie dla Office’a. Sprawdź swoją wersję

Mimo że Microsoft chce, by jak najwięcej użytkowników korzystało z subskrypcji Microsoft 365, to wciąż dużą popularnością cieszą się dożywotnie licencje Office’a. Microsoft przypomina jednak, że dożywotność w tym przypadku nie oznacza dożywotniego wsparcia.

komputer z windowsem
14.04.2024 19:25 Byli pracownicy Microsoftu nie zostawiają suchej nitki na Windowsie 11

Microsoft znalazł się pod obstrzałem ze strony byłych pracowników. Doświadczeni programiści, którzy przez lata współtworzyli system operacyjny Windows, zwracają uwagę, jak ociężała jest najnowsza wersja Windowsa 11. Nawet na najlepszym sprzęcie najpopularniejszy system operacyjny na pecetach ma duże problemy z wydajnością.

komputer z windowsem
10.04.2024 14:55 Kolejne reklamy w Windowsie. Wyjaśniamy, jak je wyłączyć

Wraz z premierą Windowsa 10 Microsoft zaczął otwarcie umieszczać w swoim systemie operacyjnym treści reklamowe. Właśnie zapowiedziano, że w Windowsie 11 będzie ich jeszcze więcej, niż dotychczas. Na szczęście jest sposób, aby ograniczyć ich wyświetlanie. Wystarczy kilka kliknięć.

dysk twardy
10.04.2024 09:00 Wzrosną ceny dysków twardych. Wszystko przez trzęsienie ziemi

Rok 2024 r. miał być tym, w którym zacznie się odbudowa sprzedaży na rynku pecetów i ich podzespołów, która drastycznie spadła z powodu pandemii. Towarzyszyć temu miały także spadki cen. Teraz wiemy już, że przynajmniej w obszarze pamięci masowych na spadki cen trzeba będzie zaczekać. Powodem jest trzęsienie ziemi na Tajwanie.

laptop dla ucznia
08.04.2024 21:56 Rodzice zapłacą podatek od laptopa dla ucznia? Znamy szczegóły

W lutym minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zawiesił program „Laptop dla ucznia” i zawiadomił prokuraturę w sprawie ewentualnych naruszeń prawa podczas jego realizacji. Również rodzice uczniów, którzy otrzymali w zeszłym roku laptopy borykają się z problemami - nie jest jasne, czy nie powinni zapłacić podatku od darowizny.

Windows 10
04.04.2024 18:07 Korzystasz z Windowsa 10? Trzeba będzie płacić

Pod koniec zeszłego roku Microsoft ogłosił, że wszyscy użytkownicy, którzy nie zechcą migrować na najnowszą wersję Windowsa, będą mogli pozostać przy Windowsie 10 i otrzymywać aktualizacje w ramach specjalnego programu rozszerzonego wsparcia, za który przyjdzie jednak płacić. Właśnie poznaliśmy ceny.

komputer
03.04.2024 21:46 Pierwsza przeglądarka z taką funkcją. Oferuje zupełnie nowe możliwości

Integrowanie przeglądarek internetowych z możliwościami dużych modeli językowych to nic nowego. Pierwszych prób dokonywano krótko po sukcesie ChatGPT. Jednak teraz Opera zaprezentowała jako pierwsza coś zupełnie nowego.

komputer gamingowy
29.03.2024 19:10 Microsoft udostępnia nową funkcję. Wiele osób długo na to czekało

Microsoft rozpoczął testy nowej funkcji domyślnej przeglądarki systemu Windows, Edge’a. Tym razem przygotowano coś specjalnego dla tych, którzy lubią pograć na pecetach. W ręce graczy zostanie oddana kontrola nad zasobami, które może zużywać przeglądarka.

drukarka
25.03.2024 22:24 Drukarka jako usługa. Najbardziej znienawidzony sprzęt staje się jeszcze gorszy

Przez lata mieliśmy okazje obserwować, jak kolejne klasy sprzętu peryferyjnego można instalować w komputerach coraz łatwiej. Dziś nawet w przypadku urządzeń skomunikowanych radiowo w większości przypadków parowanie trwa sekundy, po których od razu można przystąpić do eksploatacji. Jest jednak kategoria, dla której czas stanął u zarania historii komputerów osobistych. To drukarki.

sprzęt Apple
23.03.2024 20:59 Niemożliwa do załatania luka w sprzęcie Apple. Trzeba wiedzieć

Gdy Apple zdecydowało się porzucić procesory Intela na rzecz autorskich układów w architekturze ARM, rozpoczęła się nowa era. Laptopy z układami Mx zaskarbiły sobie serca programistów, przez co ARM-owe stacje robocze trafiły pod strzechy. Niestety, odnaleziono w nich groźną sprzętową podatność, której nie uda się nigdy całkowicie wyeliminować.

komputer z Windowsem
19.03.2024 12:12 Ważna zmiana w Windows. To początek końca Panelu Sterowania

Nie jest tajemnicą, że Microsoft od dawna chce pozbawić Windowsa starego Panelu Sterowania i przenieść tamtejsze funkcje do nowego modułu ustawień zaprezentowanego wraz z premierą Windowsa 10. Zabiegi te idą bardzo mozolnie i po niektóre ustawienia nadal musimy sięgać do Panelu. To się ma zmienić już jesienią.

komputer z windowsem
19.03.2024 07:46 Z Windowsa w końcu można usunąć najbardziej irytującą funkcję

7 marca w życie weszła kolejna partia regulacji stanowionych przez europejski akt o rynku cyfrowym. Zmusiło to producentów oprogramowania i administratorów usług internetowych to wprowadzenia daleko idących modyfikacji w swoich produktach. Wprowadził je już także Microsoft, przez co Windows zyskał nowe możliwości.

pakiet Office
17.03.2024 19:25 Microsoft Office 2024. Wiadomo, co dalej z dożywotnimi licencjami

Microsoft w ostatnich latach robił wiele, by przenieść swoje oprogramowanie na model usługowy. Zamiast jednorazowego zakupu, mielibyśmy opłacać co miesiąc lub rok subskrypcję za wciąż aktualizowany produkt. Nie przyjęło się to w Windowsie, jednak pewnym sukcesem okazał się subskrypcyjny Office. 

komputer
13.03.2024 20:21 To koniec tej wersji Windowsa. Zalecana natychmiastowa aktualizacja

W ostatnich latach Microsoft wprowadził wiele zmian w harmonogramie wydawania nowych wersji Windowsa. Najpierw Windows 10 miał być usługą, potem zaczęto wydawać duże nowe wersje raz na pół roku, dziś nowe wersje Windowsa 10 i 11 trafiają do nas co rok. Wiąże się z tym kończenie wsparcia dla starszych wersji systemu.

ikony przeglądarek
08.03.2024 08:25 Microsoft znów zawodzi. Aktualizacja psuje przeglądarkę

O jakości aktualizacji systemu Windows można pisać wiele i zapewne byłoby w tym mało pochwał. W zasadzie co miesiąc w toku dystrybucji kolejnych wtorkowych biuletynów bezpieczeństwa dochodzi do problemów czy to z samą instalacją aktualizacji, czy to z działaniem oprogramowania po jej instalacji. Tym razem zepsuto Edge’a.

komputery
29.02.2024 13:08 Kultowy program z nową wersją. Masz go na swoim komputerze

Są takie programy użytkowe, które przez lata zyskały status legendarny. Są to często narzędzia, których instalatory pobieramy w pierwszej kolejności zaraz po uruchomieniu nowego komputera. Należy do nich WinRAR – program o statusie memicznym ze względu na jego model licencyjny, który właśnie doczekał się dużej nowej wersji.

zegarek
27.02.2024 21:36 Zamiana czasu na letni. Te urządzenia same zmienią godzinę

Choć widok za oknem świadczy o czymś innym, to do astronomicznego początku wiosny został nam jeszcze nieco ponad miesiąc. Niedługo później przyjdzie nam zmieniać czas na letni. Jak, kiedy i w których urządzeniach zmiany trzeba wprowadzić ręcznie?

Windows
27.02.2024 20:16 Uwaga na aktualizację Windowsa. Pojawiły się poważne problemy

Sposób działania Windows Update jest daleki od ideału. Konieczność częstego ponownego uruchamiania komputera, błędy powodowane przez aktualizacje to codzienność użytkowników Windowsa. W przypadku lutowego biuletynu bezpieczeństwa mowa jednak o nowym rodzaju niepowodzenia.

Windows
25.02.2024 11:11 Paint będzie jeszcze bardziej zaawansowany. Warstwy to dopiero początek

Choć Paint przez lata mógł się wydawać narzędziem prymitywnym, które może służyć przede wszystkim dzieciom do zabawy, to jednak od premiery Windowsa 11 możliwości programu są systematycznie rozbudowywane. Dziś można już dokonywać bardziej złożonej edycji grafiki, a do Painta za moment trafią kolejne nowe funkcje.

windows
25.02.2024 09:09 Zniknie zmora użytkowników Windowsa. Chodzi o kluczową funkcję

System operacyjny Windows ma wiele wad, ale jedna z nich szczególnie dotyka nawet przeciętnych użytkowników – jest to uciążliwy system aktualizacji. Nie dość, że poprawki często sam w sobie coś psują w oprogramowaniu, to jeszcze wymuszają przerwę w pracy. Na szczęście Microsoft pracuje nad usprawnieniami w tym zakresie.

Windows
11.02.2024 14:53 Znamy nazwę kolejnej wersji Windowsa. Microsoft uciął spekulacje

Rok 2024 ma być niezwykle ważny dla rynku pecetów. Wielokrotnie już przedstawiciele producentów sprzętu wyrażali nadzieję na powrót do wyników sprzedaży pecetów sprzed pandemii. Motorem napędowym wzrostów ma być nowa wersja Windowsa. Microsoft w końcu oficjalnie wyjaśnił, jaka przyszłość czeka system w ciągu nadchodzących miesięcy.

raspberry pi
11.02.2024 14:23 Płytka za kilkadziesiąt złotych wystarczy, by złamać zabezpieczenia Windowsa

Być może najważniejszą zmianą w Windowsie 11 w stosunku do poprzedniej wersji jest wymóg posiadania w komputerze modułu TPM w wersji 2.0. Sprzętowa obsługa funkcji związanej z bezpieczeństwem i kryptografią, jakiej do działania wymaga najnowszy Windows, jest niestety daleka od ideału. Zabezpieczenia udało się złamać z użyciem ogólnodostępnej płytki PCB.

fabryka Intela
09.02.2024 20:31 Przełom w sprawie fabryki Intela w Polsce. Rząd podjął kroki

W ostatnich dniach światło dzienne ujrzała informacja, według której opóźni się budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodnik, jaką pod Wrocławiem ma wybudować Intel. Rząd nadal nie złożył przed Komisją Europejską wniosku o zgodę na udzielenie wsparcia ze środków publicznych. Do sprawy ustosunkowało się już Ministerstwo Cyfryzacji.

Windows
09.02.2024 17:15 Jedno kliknięcie i przyśpieszysz komputer. Nowe narzędzie już dostępne

Microsoft udostępnił nowy program, który ma szansę znaczne zmniejszenie popularnych narzędzi w rodzaju CCleanera. Można dzięki niemu oczyścić pamięć, uporządkować pliki oraz pozbyć się tych już niepotrzebnych i poprawić ogólną kondycję maszyny. Program początkowo dostępny tylko w Chinach teraz może zostać pobrany przez niemal każdego.

None
08.02.2024 14:54 Program "Laptop dla ucznia" zawieszony. Wkracza prokuratura

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że program „Laptop dla ucznia” w obecnym kształcie zostaje zawieszony. Już wcześniej sygnalizowano wątpliwości co do jego finansowania, ale teraz pojawiły się zastrzeżenia co do uczciwości procesów przetargowych. Resort chce przestawić nową propozycję – program „Cyfrowy uczeń”.

laptop
08.02.2024 11:55 "Usypiasz" laptopa? To może być duży błąd, eksperci mówią jasno

Wokół higieny pracy elektroniki użytkowej narosło wiele mitów, z których część ma źródła jeszcze w czasie, gdy urządzenia te działały nieco inaczej. Wiele z nich dotyczy ładowania i cyklów pracy laptopów, np. tego, czy i jak często należy całkowicie wyłączać komputer. A być może w ogóle nie trzeba tego robić?

procesory
06.02.2024 19:58 Budowa zakładów Intela opóźniona. Rząd chce renegocjować umowę

Wielka inwestycja Intela w podwrocławskiej lokalizacji Kadłub/Miękinia będzie opóźniona. Winnym za ten stan rzeczy jest jednak nie sam producent, który pod Wrocławiem chce testować procesory, lecz rząd. Ten chce renegocjować umowę zawartą w czerwcu zeszłego roku.