Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Paula Drechsler
Paula Drechsler 01.06.2023 16:00

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont

haker
domena publiczna

Grupa Energa poinformowała o tym, że spółka padła ofiarą ataku hakerskiego. W konsekwencji do sieci trafiły dane użytkowników, które pozwalają się dostać na ich konta w serwisie Energa24. Firma podjęła decyzję o blokadzie tych kont.

Atak hakerski na spółkę

Grupa Energa na swoim profilu na Twitterze podała informację o przeprowadzonym ataku hakerskim na urządzenia klientów. Wskutek działań cyberprzestępców do sieci wyciekły dane klientów, które umożliwiają osobom nieuprawnionym zalogowanie się do kont użytkowników w serwisie Energa24.

Spółka przestrzega klientów, że mogą mieć problem z dostaniem się na swoje konta w serwisie z powodu decyzji Energi o konieczności blokady takich profili.

Wyciek danych klientów Energi

Firma poinformowała, że zablokowanych zostało ok. 1,5 tys. kont użytkowników, których dane logowania znalazły się w sieci. Klienci objęci tym procederem, podczas próby zalogowania się na swoje konto w serwisie Energa24 muszą wymyślić i wprowadzić do systemu nowe hasło.

W dodatkowych informacjach udzielonych przez przedstawiciela Energi w komentarzach na twitterowym profilu można przeczytać, że atak nie dotknął infrastruktury firmy. Został on przeprowadzony wyłącznie na urządzenia klientów.

Bezpieczeństwo danych użytkowników

Nie tylko grupa Energa padła ofiarą hakerów i doszło do wycieku danych klientów. W ostatnich dniach miejsce miał zmasowany atak na różne serwisy, a pozyskane w ten sposób poufne informacje kont użytkowników były umieszczane w sieci. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński odniósł się do informacji o ataku i podkreślał, że standardem było przechwytywanie danych w postaci login + hasło.

Energa zdecydowała, że zablokowanie kont klientów i wykorzystanie do ich odzyskania nowych danych logowania będzie dobrym krokiem. Cieszyński na Twitterze podał natomiast wiadomość o możliwości sprawdzania, czy nasze dane są dostępne w sieci, poprzez wpisanie ich na portalu bezpiecznedane.gov.pl. Serwis jednak również uległ chwilowej awarii po jego uruchomieniu. Teraz wszystko wróciło już do normy i zainteresowane osoby mogą sprawdzać, czy jakieś ich dane nie są dostępne w darknecie.