Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Decyzja Google to gwóźdź do trumny dla starszych smartfonów. Czas na wymianę urządzenia
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.11.2023 16:35

Decyzja Google to gwóźdź do trumny dla starszych smartfonów. Czas na wymianę urządzenia

smartfon
Fot. biznesinfo.pl

Choć dziś producenci smartfonów w dużej części zazwyczaj dbają o to, by ich produkty były aktualizowane przynajmniej o dwie wersję Androida, tak niegdyś nie było to standardem. Podjęta właśnie przez Google decyzja sprawi, że część starszych urządzeń zostanie ostatecznie porzuconych przez głównego producenta systemu. Których modeli to dotyczy?

Android 7 odchodzi w niepamięć

Jeszcze przed kilkoma laty przykrym standardem było to, że zwłaszcza tańsze smartfony trafiały na rynek z aktualną w momencie premiery wersją Androida i nigdy nie otrzymywały aktualizacji do dużej nowej wersji. Trafiały na nie tylko drobne poprawki do nakładki producenta i aktualizacje bezpieczeństwa.

Tak było w czasie, gdy swoją premierę miał Android 7, zwany także Androidem N, od Nougat. Wydany w połowie 2016 roku system zdecydowanie ma już swoje lata, jednak wielu użytkowników, którzy nigdy nie otrzymali na swoich urządzeniach aktualizacji do nowszej wersji, nadal korzysta z niego bez większych przeszkód. To się jednak za moment zmieni.

Najpopularniejsza przeglądarka pozwala wykradać hasła. Skala problemu jest ogromna

Google Chrome bez aktualizacji bezpieczeństwa

Google zdecydowało, że aktualna wersja przeglądarki Google Chrome, oznaczona jako 119, będzie ostatnią, która będzie wspierać Androida 7. Oznacza to, że użytkownicy smartfonów z Nougatem otrzymają w listopadzie jeszcze kilka drobnych aktualizacji przeglądarki, ale nigdy nie zobaczą na swoich smartfonach Google Chrome w wersji 120.

W praktyce użytkownicy smartfonów, które były nowe w 2016, już około 29 listopada stracą dostęp do poprawek oraz – co znacznie ważniejsze – aktualizacji bezpieczeństwa kluczowego elementu Androida, jakim jest Chrome. Każda kolejna luka bezpieczeństwa odnaleziona już w grudniu w mobilnym Chrome oznaczać będzie, że ich urządzenia będzie zaatakować jeszcze łatwiej niż dotychczas.

Na kłopoty Firefox lub wyprawa na zakupy

Decyzja Google nie powinna być zaskoczeniem. Wszak sam Nougat nie jest już wspierany, podobne jak inne aplikacje firm trzecich na tym systemie. Brak nowych wersji Chrome’a i aktualizacji bezpieczeństwa to jednak ostateczny grób do trumny Androida 7.

Wszyscy jego użytkownicy mają w obecnej sytuacji dwa wyjścia – wymienić urządzenie na nowsze lub pobrać przeglądarkę Mozilla Firefox, która jest nadal wspierana także w wersji dla starszych odsłon Androida.