Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Dobre i tanie ładowarki w IKEA. Obsługują standardy szybkiego ładowania
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 22.03.2024 11:01

Dobre i tanie ładowarki w IKEA. Obsługują standardy szybkiego ładowania

ładowanie smartfonu
Fot. Unsplash/Onur Binay

IKEA wprowadziła do swojej oferty dwie nowe ładowarki. Propozycja jest całkiem atrakcyjna – jakość i parametry są relatywnie wysokie, a ceny przystępne. Zwłaszcza jeśli porównamy je oryginalnymi urządzeniami pochodzącymi od producentów, którzy coraz mniej chętnie dostarczają je w zestawie wraz ze smartfonami. 

Czy warto dać szansę nieoryginalnym ładowarkom?

Często producenci zalecają, aby korzystać wyłącznie z oryginalnych ładowarek. Oczywiście w czasach, kiedy nie jest już oczywistością, że ładowarkę znajdziemy w pudełku ze smartfonem, jest to próba sprzedaży łączonej. Oryginalne ładowarki mogą kosztować krocie, a często ich jakość nie jest wyższa niż produkty firm trzecich.

Korzystanie z nieoryginalnej ładowarki także pociąga za sobą ryzyko – jak ognia należy unikać najtańszych ładowarek niskiej jakości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by droższa ładowarka firmy trzeciej sprawowała się równie dobrze, co oryginalna, a wielu przypadkach nawet lepiej – co widać na przykładzie trwalszych i lepiej wykonanych ładowarkach do iPhone’ów, od których Apple mogłoby się uczyć. 

Koniec z brakiem miejsca na smartfonie. Android sam „zmniejszy” aplikacje

Ładowarki SJÖSS w IKEI

W takich okolicznościach uwagę zwracają nowe produkty, które trafiły do sprzedaży w sieci IKEA. Są one dostępne w niektórych sklepach stacjonarnych, ale także w dostawie.

Do sprzedaży trafiły dwie ładowarki SJÖSS. Pierwsza z nich to prosta, jednogniazdowa ładowarka USB-C o mocy 30 W. Oprócz smartfonów i tabletów może więc także ładować niektóre laptopy. Maksymalna temperatura pracy to 35 stopni Celsjusza. Ładowarka obsługuje standardy Power Delivery 3.0, Quick Charge oraz protokół Programmable Power Supply (PPS).

Drugie urządzenie jest wyposażone w dwa gniazda USB-C i dysponuje mocą 45 W. Oczywiście dotyczy to sytuacji, kiedy ładowane jest jedno urządzenie. Po podłączeniu drugiego moc jest rozdzielana po równo na 22 W.

Cena i dostępność

Obie ładowarki spełniają wszystkie wymogi w zakresie bezpieczeństwa: dostępne są mechanizmy zabezpieczenia nadprądowego, przeciwzwarciowego i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Cena pierwszej ładowarki wynosi zaledwie 29,99 zł, zaś za bardziej zaawansowaną ładowarkę trzeba zapłacić 69,99 zł. Uwaga, urządzenia są sprzedawane bez przewodu USB-C (tylko „kostka”).