Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 r. – dostępne programy i warunki do spełnienia
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.02.2024 09:53

Dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 r. – dostępne programy i warunki do spełnienia

fotowoltaika
Fot. American Public Power Association/Unsplash

W 2024 roku zmienia się część programów dofinansowań na montaż fotowoltaiki. To ważna wiadomość także dla osób planujących zainstalować w swoich gospodarstwach domowych pompę ciepła, gdyż to w takiej połączonej konfiguracji dokonuje się w ostatnim czasie termomodernizacji budynków. Fotowoltaika to także zdecydowana większość inwestycji w OZE dokonywanych przez Polaków.

Program Mój Prąd 6.0

Jak informuje serwis Interia Zielona, aktualnie dofinansowanie na montaż przydomowej fotolowoltaiki można uzyskać z dwóch źródeł. Pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska realizowane są programy Mój Prąd 6.0 oraz Czyste Powietrze.

W pierwszym przypadku nie są jeszcze znane szczegółowe warunki, warto jednak pamiętać, że w 2023 można było liczyć na zwrot nawet 50 proc. poniesionych kosztów, przy czym górny limit wynosi 6 tys. zł. Osobne dofinansowanie można było uzyskać na budowę magazynu energii. W tym przypadku maksymalne sięgało ono w zeszłym roku 16 tys. zł.

Powstała rządowa lista certyfikowanych pomp ciepła – tylko te modele będą dotowane

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Znacznie bardziej kompleksowy jest program Czyste Powietrze – dofinansowanie można pozyskać nie tylko na fotowoltaikę, ale też na pompy ciepła, choć w tym drugim przypadku w tym roku dodano nowe warunki. Pompa ciepła, którą chcemy zainstalować, musi znajdować się na liście certyfikowanych na terenie Unii Europejskiej urządzeń, w przypadku których potwierdzono faktyczną efektywność energetyczną z informacjami zawartymi na etykiecie.

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze może wynieść aż 30 tys. zł na wszystkie elementy termomodernizacji. Jeśli jednak chodzi o zakup i montaż wyłącznie fotowoltaiki, to dofinansowanie może wynieść maksymalnie 5 tys. zł. W drugim, wyższym wariancie kwoty te 37 tys. i ponownie 5 tys. zł na fotowoltaikę. W najwyższym wariancie kwoty to kolejno 69 tys. zł i 9 tys. zł.

Ulga termomodernizacyjna

Należy także pamiętać, że w sytuacji, kiedy nie korzystamy z dofinansowania lub w przypadku tej części inwestycji, które nie była dofinansowywana w programach Mój Prąd lub Czyste powietrze, koszty mogą podlegać uldze termomodernizacyjnej. W jej ramach można odliczyć wszystkie poniesione koszty, jeśli oczywiście wysokość podatku będzie wyższa. Z ulgi można skorzystać do 6 lat po zakończeniu montażu paneli. W przypadku rolników można odliczyć 25 proc. kosztów przez 15 lat.

Źródło: zielona.interia.pl