Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Domofon dzwoni, ale nikt się nie odzywa? Uważaj, to mogą być oszuści
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.01.2024 21:19

Domofon dzwoni, ale nikt się nie odzywa? Uważaj, to mogą być oszuści

domofon
Fot. Bernard Hermant/Unsplash/Iberion

Nie od dziś wiadomo, że złodziej wykorzystują jeszcze przed włamaniami różne mechanizmy sprawdzania, co i kto może znajdować się w środku, a przede wszystkim – czy mieszkanie jest puste. Wykorzystywane są do tego różne metody, ale rzadko myśli się o tym, że w tych celach mogą być wykorzystywane domofony.

Metody oznaczeń stosowane przez włamywaczy

Nie brakuje licznych opracowań podsumowujących systemy oznaczeń stosowane przez włamywaczy. Symbol odpowiada konkretnej specyfice, np. trójkąt ma rzekomo oznaczać, że w danym mieszkaniu żyje samotnie kobieta, pięć kółek ma sygnalizować majętność potencjalnej ofiary, zaś przekreślone koło – brak wartościowych rzeczy.

Pogłoski o jeszcze innej metodzie słychać było tuż przed świętami. Wówczas stawiano na wycieraczkach mieszkań, do których później będą się włamywać złodzieje, niewielkie ozdoby świąteczne. Okoliczności sprawiały, że niewielu zdawało sobie sprawę, że drobny upominek pozostawiony na wycieraczce to tak naprawdę wskazówka dla włamywacza.

Dostałeś SMS z numeru +48 798 030 846? Nie kasuj tej wiadomości, służby apelują

Złodzieje wykorzystują domofony

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że do rozpoznania terenu przed włamaniem mogą być także wykorzystywane domofony. Jak zwraca uwagę „Komputer Świat”, są one wykorzystywane przez złodziei do sprawdzania obecności mieszkańców. Ostrzeżeniem powinny być dla nas zatem głuche telefony, zwłaszcza jeśli się powtarzają.

Może to być bowiem następstwo wcześniejszej obserwacji. Jeśli podczas niej złodzieje doszli do wniosku, że włamanie do danego mieszkania może być dla nich szczególnie opłacalne, wówczas mogą ponawiać próby sprawdzania obecności mieszkańców z użyciem domofonu. Szczególną czujność należy zachować zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych.

Dobry zamek na wagę złota

Złodzieje bardziej skłonni do ryzyka mogą spróbować metody „na klamkę”. Wówczas bezpardonowo samodzielnie, już po przedostaniu się na klatkę schodową, mogą oni próbować otworzyć drzwi, licząc na to, że nie zostały one zamknięte na zamek. Dlatego należy bezwzględnie upewniać się, czy drzwi są odpowiednio zabezpieczone i unikać pozostawiania kosztownych przedmiotów nieopodal wejścia do mieszkania.

Źródło: komputerswiat.pl