Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dostałeś SMS z numeru +48 798 030 846? Nie kasuj tej wiadomości, służby apelują
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.12.2023 16:47

Dostałeś SMS z numeru +48 798 030 846? Nie kasuj tej wiadomości, służby apelują

zatrzymanie
Fot. policja.pl

Oszuści na tyle często wykorzystują tożsamość organów ścigania, że gdy te faktycznie chcą się zwrócić do obywateli, muszą przestrzegać, że tym razem nie jest to próba phishingu. Policja, chcąc uniknąć nieporozumień, wydała ważny komunikat w sprawie toczącego się w łódzkiej prokuraturze postępowania przygotowawczego.

Policja będzie dzwonić do oszukanych

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało, że będzie podejmować próby kontaktu w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w oszustwach inwestycyjnych. Policja będzie się kontaktować z numeru +48 798 030 846 ze wszystkimi poszkodowanymi, których danymi dysponuje.

W toczącym się postępowaniu przygotowawczym chodzi o działalność platform inwestycyjnych RoyalZysk, Topeu, Primeu, Kraj Maklerów, Masl oraz Be22. Poszkodowani, którzy przekazali im środki, nie muszą czekać na telefon – mogą też nawiązać samodzielnie, wysyłając maila pod adres o[email protected].

Uwaga na fałszywych adwokatów. Oszuści mają nową metodą działania

Postępowanie w sprawie fałszywych inwestycji

Służby będą kontaktować się z numeru +48 798 030 846 za pomocą wiadomości tekstowych. Otrzymają je osoby, które mogły dokonać wpłat na jedną z wymienionych wyżej platform w celach inwestycyjnych. Były to fałszywe giełdy, których administracja okłamywała inwestorów w sprawie wysokości uzyskanych zwrotów. Inwestycja była jednak zwykłym oszustwem. Treść wiadomości będzie następująca: 

Zarząd w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzi śledztwo dotyczące oszustw inwestycyjnych na platformach internetowych nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi.

Pana/Pani numer ujawniono na liście rozmów zrealizowanych przez grupę przestępczą.

W przypadku wpłaty środków finansowych na inwestycję, prosimy o przekazanie szczegółów utraty środków, na adres e-mail: [email protected]

Ofiary były nakłaniane do instalacji programu AnyDesk, który umożliwia uzyskiwanie zdalnego dostępu do komputerów. Był on wykorzystywany m.in. do brania pożyczek, zdalnego zawierania umów kredytowych czy dokonywania przelewów. Niemożliwe było wycofanie pieniędzy, podobnie jak nie uzyskiwano żadnych zysków. Zamiast nich inwestorzy tracili swoje pieniądze.

Ostrzeżenie przed oszustami

Kontaktowanie się przez policję w sprawie fałszywych inwestycji kanałem SMS-owym jest dość niecodzienne i może sprawiać wrażenie, że policja sama przysparza sobie problemów, wybierając taki środek. Zapewne wynika to z tego, że numery telefonów są jedynymi danymi, do których udało się dotrzeć śledczym.

CBZC przestrzega, że za pośrednictwem wiadomości nie będą rozsyłane żadne dane, SMS-y nie będą również zawierać żadnych linków. Mimo to kontaktowanie się z użyciem SMS-ów i podanie wcześniej numeru, z którego będą one przychodzić, wygląda na proszenie się o spoofing.

Zobacz także: Media publiczne w stanie likwidacji. Co z obowiązkiem opłacania abonamentu RTV?