Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Fantastyczna nowa opcja w popularnej aplikacji Google. Wiele ułatwia
Paula Drechsler
Paula Drechsler 28.08.2023 10:18

Fantastyczna nowa opcja w popularnej aplikacji Google. Wiele ułatwia

telefon
domena publiczna

Ciesząca się popularnością aplikacja Google, która jest numerem jeden w swojej kategorii, a kilka lat temu przekroczyła próg miliarda pobrań w Sklepie Play, w końcu dostaje długo wyczekiwaną aktualizację. Mnóstwo osób dziwi się, że nie było jej od początku.

Aktualizacja aplikacji Google

Google na swoim blogu oficjalnie ogłosiło zmiany w popularnej aplikacji do robienia notatek. Używany przez mnóstwo osób program do tworzenia list, zapisków i notatek po wielu latach otrzyma bardzo wyczekiwaną przez użytkowników funkcję. Co robi Google Keep? Google Keep to łatwa w użyciu usługa do robienia notatek, będąca częścią bezpłatnego internetowego pakietu Edytorów Dokumentów Google oferowanego przez giganta z Mountain View. Dzięki Google Keep użytkownicy szybko rejestrują różnego rodzaju pomysły, przemyślenia i notatki, w tym zwykły tekst, ale także listy, np. zakupowe, jak i obrazy oraz dźwięk. Apka umożliwia użytkownikom również działania biznesowe, organizowanie, edytowanie lub udostępnianie innym osobom zanotowanych treści za pomocą narzędzi do współpracy.

google keep notatki list obrazki.jpg

Fot. Google Keep

Co się zmienia? W ogłoszeniu, które opublikowała na dniach firma z Mountain View, możemy przeczytać, że dla użytkowników urządzeń z Androidem przygotowano aktualizację obejmującą możliwość formatowania tekstu. 

- Opierając się na naszych ostatnich aktualizacjach Google Keep na urządzeniach z Androidem, takich jak obsługa wielu instancji i widżet pojedynczej notatki, dodajemy opcje formatowania tekstu do notatek w Keep. Ta bardzo pożądana funkcja umożliwia dostosowywanie tekstu i podkreślanie go poprzez pogrubienie, podkreślenie, kursywę i style nagłówków. 

Zatrważające dane na temat przestrzeni kosmicznej. NASA zainwestuje miliony, by sobie z tym poradzić Koniec popularnej wersji Messengera. Aplikacja zostanie wyłączona już we wrześniu

Google Keep w końcu ma formatowanie tekstu

Według doniesień z bloga Google można wywnioskować, że na ten moment opcja jest dostępna wyłącznie podczas tworzenia nowych notatek. W nadchodzących tygodniach będzie to rozszerzone i pojawi się dostęp do formatowania tekstu w już istniejących zapiskach w Keep na urządzeniach z Androidem.

- Pasek narzędzi notatek będzie zawierał nową, podkreśloną ikonę „A” po opcjach „plus” i Tło. Spowoduje to otwarcie paska rozpoczynającego się od Nagłówka 1 (H1), Nagłówka (H2) i istniejącej wartości domyślnej „Aa”. Następnie masz pogrubienie, kursywę, podkreślenie i przekreślenie. Zachowanie formatowania jest dość standardowe i zgodne z innymi edytorami tekstu — objaśniają specjaliści z 9to5Google.

Enhance your Google Keep notes on Android with rich text formatting.png

Fot. blog Google

Nowe funkcje w Keep należą raczej do tych z kategorii „powinny tu być od zawsze, niż do rewolucyjnych nowości, ale nadal stanowią mile widziany dodatek do aplikacji. Google poświęca ostatnio rozwojowi Keep nieco więcej uwagi, bo wcześniej pojawiały się zarzuty, że po dobrym odbiorze i dużych sukcesach, aplikacja została zaniedbana. 

Teraz się to najwyraźniej zmienia, bo użytkownicy otrzymali na początku tego roku nowy widżet na ekranie głównym, dzięki czemu da się otwierać na swoim urządzeniu wiele okien Keep jednocześnie, podaje The Verge. Google powoli udostępnia także historię edycji notatki, dzięki czemu możesz zobaczyć wszystkie zmiany wprowadzone w zapiskach na przestrzeni czasu.

Miliardy pobrań i nagrody

Google Keep cieszy się ogromną popularnością oraz jest doceniany za łatwość obsługi i wygodne funkcje. Aplikacja zdobyła nawet różne nagrody, m.in. TabbyAwards w 2018 r., w kilku kategoriach. Były to: 3 najbardziej godne uwagi oprogramowania; 10 najszybciej rozwijających się programów; 10 najpopularniejszych programów.

Google Keep było długo krytykowane za brak możliwości formatowania tekstu. Funkcja ta, choć banalna, zdaje się być niezwykle przydatna szczególnie wśród pracowników firm, które korzystają z tej aplikacji. 

Program do robienia notatek od Google jest darmowy i nie ma odrębnej wersji premium — wystarczy, że masz konto Google i możesz korzystać z aplikacji. Oznacza to jednak, że Twoje miejsce na dane jest ograniczone do 15 GB i obejmuje dodatkowo wszystkie inne aplikacje Google – takie jak Gmail – które mogą zajmować Twoją przestrzeń dyskową, wyjaśnia portal Monday. 

Można jednak zdecydować się na wykupienie abonamentu Google Workspace. Wówczas mamy dostęp do wielu wartościowych aplikacji i dodatkowych bonusów, takich jak lepsze mechanizmy zabezpieczeń oraz więcej miejsca na dane.

Abonamenty Google Workspace, różne plany cenowe

Fot. Google