Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Fatalne wieści dla klientów dużego banku. Nie skorzystają na ważnych zmianach
Paula Drechsler
Paula Drechsler 19.06.2023 10:55

Fatalne wieści dla klientów dużego banku. Nie skorzystają na ważnych zmianach

sąd
domena publiczna

Sąd podczas ustalania wyroku nie wziął pod uwagę przepisów dotyczących przymusowej restrukturyzacji. Według prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego taka decyzja TSUE nie oznacza niczego dobrego dla klientów banku, którego dotyczy przymusowa restrukturyzacja. Nie mogą liczyć na korzyści płynące z wyroku Trybunału.

Batalia z bankami

W minionym tygodniu posiadacze kredytów we frankach cieszyli się z sukcesów, jakie odnieśli przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Dwa wyroki, które zapadły, okazały się dla kredytobiorców korzystne. TSUE wskazało, że unijne prawo blokuje możliwość domagania się przez banki od klientów dodatkowych opłat na określonych zasadach, poza zwrotem pożyczki, jest też możliwość domagania się przez klientów rekompensaty, informuje Business Insider. 

Poza tym wniesiono o możliwości stosowania zawieszenia obowiązku spłacania rat, jako środka zabezpieczającego powództwo. Choć brzmi to dobrze, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zwraca uwagę na jeden kruczek, który dotyczy klientów dużego banku poddanego przymusowej restrukturyzacji.

Klienci Getin Noble Banku nie skorzystają na drugim wyroku TSUE

W rozmowie z Business Insider Piotr Tomaszewski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zaznaczył, że drugi wyrok TSUE nie będzie dotyczył klientów Getin Noble Banku. Wszystko przez restrukturyzację.

- Pytanie prejudycjalne w tej sprawie zostało skierowane do TSUE w maju 2022 r., a zatem przed wszczęciem przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Trybunał orzekł jedynie co do możliwości zabezpieczenia w określony sposób roszczeń przeciw bankom jako takim, poza kontekstem przymusowej restrukturyzacji — skomentował sprawę prezes.

Jak informuje Business Insider, z punktu widzenia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który z końcem września 2022 r. przeprowadził przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, klienci GNB nie mogą liczyć na zawieszenie spłaty rat hipotek

Taki tytuł przelewu to znak, że Twoją kartę przejęli hakerzy. Wielu Polaków już straciło pieniądze

- TSUE nie analizował natomiast przypadku, z jakim mamy do czynienia w Getin Noble Banku od 30 września 2022 r., w szczególności nie brał pod uwagę przepisów o przymusowej restrukturyzacji. W świetle tych przepisów ustanawianie zabezpieczeń wobec podmiotu w restrukturyzacji jest niedopuszczalne — podkreślił w komentarzu prezes BFG.

Banki udźwigną koszt wyroku TSUE

W rozmowie z Business Insider szef BFG stwierdził, że banki kapitałowo poradzą sobie z kosztami wyroku Trybunału. Jednocześnie krytycznie podchodzi do decyzji TSUE. Jak przytacza portal, prezes uważa, że trzeba się zastanowić nad tym, jaki sens ma ponoszenie ogromnych kosztów, gdy jedynym skutkiem będzie transfer miliardów do małej grupy odbiorców.

- Wskutek wyroku zdolność banków do udzielania kredytów, np. mieszkaniowych czy inwestycyjnych, ulega obniżeniu, dlatego, choć krajowy system bankowy jest kapitałowo przygotowany na skutki wyroku, to trudno znaleźć pozytywy wyroku dla polskiej gospodarki. Paradoksalnie, trudno nazwać te wyrok jednoznacznie prokonsumenckim, skoro faworyzuje tylko bardzo wąską grupę klientów — skwitował prezes BFG.