Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Firma znanego miliardera upada. Planowała komercyjnie wysyłać ludzi w kosmos
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.04.2023 10:47

Firma znanego miliardera upada. Planowała komercyjnie wysyłać ludzi w kosmos

lot-kosmos
Virgin Orbit

Agencja Reuters przekazała, że spółka Virgin Orbit Holdings należąca do Richarda Bransona złożyła we wtorek 4 kwietnia wniosek upadłościowy. Wcześniej poinformowała o zawieszeniu działalności i zwolnieniu 85 proc. pracowników. Po sześciu latach działalności firma, która zamierzała komercyjnie wysyłać ludzi w przestrzeń kosmiczną, nie ma środków na kontynuowanie przedsięwzięcia.

Nieudana próba wystrzelenia rakiety

Firma Virgin Orbit* już na początku stycznia br. podjęła jako pierwsza na świecie próbę wystrzelenia rakiety kosmicznej z terytorium Europy Zachodniej – przypomina Business Insider. Specjalnie przystosowany do nowej roli Boeing 747 wyniósł rakietę LauncherOne w przestrzeń kosmiczną, ale po odłączeniu się jej od samolotu doszło do przedwczesnego wyłączenia. Wskutek tego rakieta nie weszła na zakładaną orbitę, a misja zakończyła się fiaskiem.

Kilka dni później firma wyraziła nadzieję na przeprowadzenie ponownej próby i to jeszcze w tym roku. Jednak wystarczyły dwa miesiące, by pojawiła się informacja o przerwie operacyjnej wynikającej z potrzeby ograniczenia kosztów.

Pracę stracą setki osób

Firma Virgin Orbit nie znalazła nowych inwestorów i dlatego zdecydowała się zawiesić działalność oraz zwolnić 85 proc. pracowników, czyli ok. 675 osób. Otrzymają oni zabezpieczenie finansowe i będą mogli ubiegać się o zatrudnienie w siostrzanej firmie grupy – Virgin Galactic. Nie mamy innego wyboru niż wprowadzenie natychmiastowych, dramatycznych i bolesnych zmian – przekazał prezes Dan Hart (cytat: CNN Business) i zaznaczył, że to jego najtrudniejsza życiowa decyzja.

Na tym jednak się nie skończyło, gdyż we wtorek 4 kwietnia spółka z siedzibą w Long Beach w Kalifornii złożyła do sądu upadłościowego w stanie Delaware wniosek o ochronę przed upadłością poprzez sprzedaż aktywów. Business Insider wskazuje jednak, iż w praktyce mówimy już o fiasku tego projektu. Kurs akcji firmy jeszcze dwa lata temu wynosił około 10 dolarów, a dziś jest to już jedynie 0,19 dol.

Kim jest Richard Branson?

72-letnim brytyjskim miliarderem, twórcą Virgin Group, która obejmuje ponad 400 firm (np. linie lotnicze Virgin, telekom Virgin Mobile). Forbes wycenił ostatnio majątek Bransona na ok. 3 miliardy dolarów. W 2021 roku miliarder doleciał "na krawędź kosmosu" (ponad 80 km nad Ziemię) za pomocą wspomnianej wyżej firmy Virgin Galactic.

richard branson.jpeg

Źródło: Virgin Orbit.

*spółka zależna Virgin Group, konglomeratu należącego do Richarda Bransona