Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Fotowoltaika na balkonie nie jest nielegalna. Musisz jednak to wiedzieć
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 27.05.2024 18:12

Fotowoltaika na balkonie nie jest nielegalna. Musisz jednak to wiedzieć

balkon panele fotowoltaiczne
Fot. Unaplash.com/American Public Power Association, Joanna Derks

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością – nic dziwnego, w końcu mogą one znacznie obniżyć rachunki za prąd. Wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika może być zamontowana także na balkonie. Jak się okazuje, jest to możliwe, jednak trzeba pamiętać o spełnieniu kilku ważnych wymogów.

Czy można zainstalować panele fotowoltaiczne na balkonie?

Rosnące zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi sprawia, że niektórzy chcieliby zamieścić je także na swoich balkonach. Jak się okazuje, rozwiązanie to widać coraz częściej w Europie, przez co zyskało nawet swoją własną nazwę – fotowoltaika balkonowa. Niestety, panele nie mogą znaleźć się na naszym balkonie bloku ot, tak. Konieczne jest otrzymanie zgody i spełnienie kilku warunków.

Zainstalował panele fotowoltaiczne. Teraz stanie przed sądem

Panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku. Musisz otrzymać te zgody

Do zamontowania paneli fotowoltaicznych na balkonie bloku konieczna jest zgoda spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, bądź innego zarządcy budynku. Zgodnie z prawem wewnętrzna powierzchnia balkonu jest częścią prywatną, ale jego barierka i elewacja to już część wspólna. Sprawa zdaje się o wiele mniej skomplikowana w przypadku spółdzielni – decyzję podejmuje zarząd na podstawie swojego statutu. Z kolei zgodnie z zasadami wspólnoty mieszkaniowej wymagane jest przeprowadzenie głosowania mieszkańców nad uchwałą w sprawie instalacji. Jeśli chcemy przyśpieszyć tę procedurę, możemy samodzielnie zebrać głosy od naszych sąsiadów.

ZOBACZ: Zalałeś telefon? Lepiej nie wkładaj go do ryżu

Te wymogi należy spełnić, aby zainstalować fotowoltaikę na swoim balkonie

Nie należy zapominać także o wymogach formalnych. Instalacja fotowoltaiczna nie może stanowić zagrożenia dla osób przechodzących pod naszym balkonem, a także musi być odporna na porywisty wiatr. Dodatkowo panele nie mogą oszpecać budynku, dlatego najlepiej, jeśli stanowią one formę balustrady.

W przypadku niektórych zarządców konieczne będzie także wykonanie ekspertyzy technicznej, która oceni nośność konstrukcji, a także bezpieczeństwo użytkowania i bezpieczeństwo pożarowe. Odbiór instalacji fotowoltaicznej na balkonie powinien być autoryzowany przez uprawnionego do tego elektryka. Nasza fotowoltaika będzie także podlegała okresowym przeglądom technicznym, wymaganym dla budynku.

Czy instalację fotowoltaiczną należny zgłosić do zakładu energetycznego? To zależy od oczekiwań dostawców energii. Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji UE z 14 kwietnia 2016 r., w przypadku mocy instalacji do 0.8 kWp, czyli paneli fotowoltaicznych o mocy 800 W, instalacja nie wymaga zgłoszenia. Jeśli będziemy chcieli sprzedawać nasze nadwyżki energii do sieci, konieczne będzie nie tylko zgłoszenie, ale i zainstalowanie przez dostawcę energii licznika dwukierunkowego. Instalacja fotowoltaiczna off-grid, magazynująca energię w akumulatorach, nie wymaga zgłoszenia.

Źródło: muratordom.pl