Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Google testuje sposoby na skradziony telefon. Kiedy wejdą do Polski?
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 22.06.2024 19:02

Google testuje sposoby na skradziony telefon. Kiedy wejdą do Polski?

telefon
fot. Pxhere

Amerykański gigant rozpoczął testy nowych sposobów, które pomogą użytkownikom telefonów z systemem Android w przypadku kradzieży lub zgubienia urządzenia. Chodzi przede wszystkim o ochronę zapisanych w telefonie danych. Sprawdzany system opiera się na trzech funkcjach. 

Bez telefonu jak bez ręki

Trudno powiedzieć co jest bardziej bolesne w przypadku utraty telefonu – związane z tym koszty, czy konieczność pożegnania się ze zdjęciami, plikami i danymi, które przechowywaliśmy na urządzeniu. Wątpliwości nie ulega jednak fakt, że utrata smartfona nigdy nie jest przyjemna, bez względu na to, czy jest ona wynikiem kradzieży, czy też zwyczajnej nieuwagi. Google postanowiło podjąć kroki, by – na tyle, na ile to możliwe – osłodzić taki przykry incydent i rozpoczęło testy nowego systemu.

Lato pod znakiem cyberataków. Bank ostrzega klientów

Trzy filary bezpieczeństwa

Testowany przez Google system w przypadku zdania egzaminu będzie dostępy, co oczywiste, na telefonach z systemem Android. Sprawdzane rozwiązanie opiera się póki co na trzech funkcjach. 

● Czujnik nagłego ruchu – wykorzystując instalowane w telefonach czujniki telefon ma wyryć, że został skradziony opierając się między innymi na nagłym, niespodziewanym ruchu, który mógłby świadczyć, że urządzenie zostało komuś wyrwane z dłoni. W takiej sytuacji telefon będzie się blokował, a następnie żądał podania kodu pin. 

● Blokada zdalna – Android wprowadzi funkcję zdalnej blokady telefonu. W przypadku kradzieży właściciel urządzenia, logując się na specjalną stronę internetową, będzie mógł zablokować swój telefon, a w raz z nim wszelkie zapisane na nim dane. 

● Aktywność podejrzana – telefon ma rozpoznawać wszelkie podejrzane działania na urządzeniu, szczegóły nie są jednak jeszcze znane. 
 

Na początku kraj samby

Google zainicjowało testy w Brazylii i jak dotąd pozostaje ona jedynym krajem, w którym nowe rozwiązania sprawdzane są w praktyce. Wybór może okazać się jednak trafiony i bardziej, niż miarodajny, ponieważ Brazylia to miejsce, w którym kradzieże telefonów zdarzają się wyjątkowo często. Jeśli testy zakończą się pomyślnie i zostaną pozytywnie ocenione przez Google, implementacji rozwiązań można się spodziewać na całym świecie. Kiedy jednak mogłoby to nastąpić, na razie trudno powiedzieć.