Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Google zamyka kolejną popularną aplikację. Setki milionów użytkowników czekają przenosiny
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.09.2023 09:11

Google zamyka kolejną popularną aplikację. Setki milionów użytkowników czekają przenosiny

None
Fot. BiznesINFO.pl.

Google nietypowo postanowiło uczcić ćwierćwiecze swojej najważniejszej usługi. Zgadza się, wyszukiwarka Google obchodzi właśnie 25. urodziny. Zamiast jednak prezentacji nowych funkcji czy odświeżenia interfejsu, Google zdecydowało się na… ogłoszenie końca innej swojej usługi. 

Koniec Google Podcasty w przyszłym roku

Jak widać, sezon na uśmiercanie usług trwa w Google w najlepsze. Nie minęła doba, odkąd pisaliśmy o tym, że korporacja wyłączy starszy, oryginalny interfejs Gmaila bazujący głównie na HTML-u, który nadal ma swoje walory, zwłaszcza dla posiadaczy starszych urządzeń, a już cmentarz usług Google powiększył się o kolejną mogiłę. Tym razem padło na Google Podcasty.

Co prawda Google już wcześniej wzmiankowało, że Podcasty czekają zmiany, niemniej teraz znamy już dalsze losy jednej z najbardziej udanych, przejrzystych i dopracowanych aplikacji służących do odsłuchiwania nagranych wcześniej audycji i słuchowisk. Aplikacji, która mimo tych i innych zalet, wkrótce zniknie z naszych smartfonów i sklepów z aplikacjami.

Świetna nowa funkcja w aplikacji Gmail na smartfonach. Skorzysta każdy

Podcasty przenoszą się do innej usługi Google

Podobnie jak w przypadku Gmaila nieznane są jednak motywacje Google, zwłaszcza że Podcasty nie sprawiają wrażenia, aby cieszyły się małym zainteresowaniem. Sam program tylko w Google Play pobrało ponad 500 mln użytkowników, zaś 760 tys. z nich zostawiło oceny, które przełożyły się na średni wynik 4,6 na 5 gwiazdek. A do grona użytkowników należy jeszcze doliczyć tych, którzy korzystają z aplikacji przeglądarkowej.

Google nie zostawia jednak użytkowników całkowicie na lodzie. W mailu, który do nich trafił, korporacja informuje, że w ciągu pierwszych miesięcy przyszłego roku zostaną oni poinformowani, jak korzystać z dotychczasowych możliwości Podcastów w innej usłudze Google, YouTube Music. To tam odtąd będzie można słuchać podcastów.

Co warto wiedzieć przed zmianami?

W kwestii tego, w jaki sposób użytkownicy Google Podcasty będą przenoszeni do YouTube Music, są dwie, a nawet trzy dobre wiadomości. Po pierwsze, podcasty będzie można nadal przesłuchiwać bezpłatnie, tak, jak to miało miejsce w dotychczasowej aplikacji, mimo że YouTube Music samo w sobie jest usługą płatną i kosztuje 19,99 zł miesięcznie.

Po drugie, Google zapewni możliwość przeniesienia z Google Podcasty do YouTube Music wszystkich dotychczasowych subskrypcji. Nie będzie zachodziła konieczność ręcznego odtwarzania swojej kolekcji, co wielu przypadkach byłoby czasochłonne. Nie wiemy jeszcze także, w jaki sposób do przenosin będą zachęcani autorzy, niewykluczone więc, że część podcastów, które są dziś dostępne w Podcastach, nie trafi nigdy do YouTube Music.

Trzecia dobra wiadomość to możliwość pobrania listy swoich subskrypcji do pliku, który można będzie później zaimportować do innego programu, który obsługuje taką metodę dodawania źródeł. Będzie można także skorzystać z Google Takeout służącej do pobierania kopii danych z usług Google. Nie jest jednak jeszcze jasne, czy za pomocą Takeout będzie można pobierać tylko listę subskrybowanych podcastów, czy też całe odcinki.

Dalsze wieści w niedalekiej przyszłości

Google dość oszczędnie informuje o szczegółach całego procesu, jednak zapowiada, że dalsze informacje o harmonogramie wyłączania Google Podcasty i o tym, jak będzie działać przenoszenie kont, pojawią się w ciągu najbliższych miesięcy. Ponadto korporacja zaznacza, że zmiany będą przebiegać fazowo i z podziałem na regiony. Tak czy inaczej, czas przyzwyczajać się do myśli, że jedna z najlepszych aplikacji do słuchania podcastów niebawem ostatecznie zniknie.