Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > IKEA z nową usługą w Polsce. Będzie sporym ułatwieniem dla wielu osób
Paula Drechsler
Paula Drechsler 12.09.2023 09:01

IKEA z nową usługą w Polsce. Będzie sporym ułatwieniem dla wielu osób

ikea
domena publiczna

IKEA do końca bieżącego roku planuje udostępnić w Polsce nowe, cyfrowe narzędzie, które ułatwi wielu klientom życie. Usługa będzie dostępna zarówno na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS, jak i na komputerach. 

Meblowy gigant w Polsce

IKEA to obecnie największy na świecie sprzedawca artykułów wyposażenia wnętrz. Co roku jej sklepy odwiedzać ma ok. 500 mln ludzi z całego świata. Marka jest bardzo popularna również w Polsce. Już w 1961 r. nasz kraj stał się pierwszym (obok Szwecji) miejscem, w którym rozpoczęto produkcję mebli dla zagranicznego giganta. Według raportu IKEA Made in Poland aż co piąty mebel IKEA jest wyprodukowany w Polsce, a produkty te trafiają potem na rynek w 20 różnych krajach. W Polsce jest też 11 sklepów stacjonarnych i łącznie 23 tysiące punktów odbioru, podaje dailyweb.pl. Pierwsza placówka stanęła na warszawskim Ursynowie.

Ciekawym pomysłem sieci są też studia planowania, w których firma prezentuje, jak okiełznać domowy chaos i w bardziej przemyślany sposób zagospodarować przestrzeń. Wkrótce otwarte zostanie 15. takie centrum. Teraz zarządzanie miejscem w mieszkaniu ma być to dla polskiego konsumenta jeszcze łatwiejsze, bo IKEA wprowadza na nasz rynek narzędzie, które już od jakiegoś czasu podbija serca m.in. Amerykanów, Francuzów, czy Niemców.

To zaskakujące, co zużywa najwięcej prądu w domu. Te obliczenia mogą zdziwić Wielu Polaków jest zagrożonych. Oszuści podszywają się pod urząd

Lepiej pomyślany dom

Marka od września wystartowała z nowym hasłem “Hej! IKEA. Lepiej pomyślany dom”. To nowy format komunikacji firmy, który w założeniu ma być oparty na dialogu z konsumentami, pracownikami, oraz rynkiem artykułów wyposażenia wnętrz. 

- Chcemy, by punktem wyjścia zawsze była rozmowa o tym, jak odpowiadać na pojawiające się wyzwania — podsumował Jordi Esquinas, dyrektor ds. działalności komercyjnej w IKEA Retail Polska, cytowany przez portal Wirtualnemedia.pl

Dobrze pasuje to do planowanej premiery na polskim rynku funkcji IKEA Kreativ. Jeszcze w tym roku aplikacja marki, którą można obsługiwać na smartfonach i na komputerze, doczeka się dużej aktualizacji. Nowa opcja o nazwie Kreativ ma pozwolić Polakom na lepsze zarządzenia przestrzenią i po prostu projektowanie wnętrz. Aranżacji można dokonać bez wychodzenia z domu, skanując swoje pomieszczenie. Wszystkie działania są wspierane przez sztuczną inteligencję. Jak dokładnie funkcjonuje IKEA Kreativ?

Łatwa aranżacja wnętrz

Narzędzie ma być w pełni darmowe i stanowić element posiadanej już przez ponad 2 mln Polaków aplikacji IKEA, przekazuje spidersweb.pl. Dzięki aktualizacji o Kreativ użytkownicy będą mogli za pomocą smartfonu zeskanować dowolne pomieszczenie. Obraz zostanie przeanalizowany przez serwer i w ten sposób umożliwi dalsze działania. Dzięki wykorzystaniu przez twórców SI, aranżowanie przestrzeni ma stać się wyjątkowo łatwe, a wszystkie działania wykonamy za pomocą raptem kilku kliknięć.

Dzięki Kreativ da się wirtualnie usunąć niepotrzebne elementy, które znajdują się w zeskanowanym pomieszczeniu, bez wcześniejszego wynoszenia mebli do planowania nowej aranżacji. Następnie, korzystając z bogatego katalogu produktów IKEA, który cały czas ma być w pace poszerzany, można zaaranżować przestrzeń według swoich upodobań. I to nie tylko poprzez dodawanie do pomieszczenia rzeczy, ale i dowolne ich rozmieszczanie - przestawiając i obracając swobodnie meble i akcesoria, podaje portal dailyweb.pl. Spidersweb.pl przekazuje natomiast, że jest to możliwe, bo aplikacja odpowiednio skaluje modele 3D z katalogu i rozpoznaje, gdzie są ściany, co powoduje, że można dobrze rozlokować elementy w danym pokoju. Ponadto program pokaże, ile zapłacimy za wybrane do zaaranżowania przestrzeni produkty i pozwoli je zamówić.

Z pełnej gamy usług narzędzia Kreativ skorzystać będzie można po zalogowaniu się do programu IKEA, jednak bez logowania też da się co nieco uszczknąć - da się przeglądać i wybierać szablony spośród sypialni, jadalni, czy biura, podaje oiot.pl. Wirtualne urządzenia wnętrz jest możliwe dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Do Polski funkcja trafić ma do końca 2023 r.