Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna Inteligencja

Sztuczna Inteligencja

WhatsApp
12.07.2024 14:12 WhatsApp dostanie nową funkcję. Wiele osób się ucieszy

Jedziesz autobusem, kiedy nagle znajomy wysyła ci wiadomość na WhatsAppie. Niestety okazuje się, że zamiast napisać, nagrał wiadomość głosową. Znajomy być może ma do przekazania coś istotnego, ale z drugiej strony słynie z… oryginalnego poczucia humoru. Wzdychasz głęboko i na wszelki wypadek decydujesz się nie odsłuchiwać wiadomości. Właśnie dla takich osób WhatsApp szykuje nową funkcję. 

Autonomiczna fabryka
11.07.2024 16:21 Produkuje bez przerwy i bez udziału pracowników. Oto nowa fabryka chińskiego giganta

Chiński producent elektroniki zbudował nową fabrykę. Będzie działała na okrągło – przez wszystkie dni w roku, w niedziele, święta, dniem i nocą. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że warunki pracy nikt się nie będzie skarżył. W nowym zakładzie Xiaomi nie będą bowiem pracować ludzie, tylko maszyny. Jest to fabryka w pełni zautomatyzowana i autonomiczna. 

chatgpt
10.07.2024 22:27 Firma ukradła tożsamości byłych pracowników. Ich pracę fałszowała sztuczna inteligencja

Gdy jedni obawiają się o utratę pracy za sprawą sztucznej inteligencji, tożsamość i praca innych są z jej użyciem fałszowane. Popularyzacja dużych modeli językowych właśnie poskutkowała narodzinami nowego zagrożenia - fikcyjnym przywracaniem z martwych całych przedsiębiorstw, które zakończyły działalność przed laty.

centrum danych
09.07.2024 22:17 Google porzuca neutralność węglową. Powód mógł być tylko jeden

W 2007 r. Google pochwaliło się historycznym osiągnięciem. Korporacja stała się wówczas neutralna węglowo. Dziś wiemy już, że był to tylko greenwashing, a zysk zawsze jest najważniejszy, bo z deklarowania zerowego śladu węglowego korporacja właśnie wycofuje się rakiem.

sam altman
05.07.2024 16:29 OpenAI zataiło informacje o ataku hakerskim. Sekrety twórców ChatGPT wykradzione

OpenAI, producent dużego modelu językowego GPT oraz czatbota ChatGPT padł przed rokiem ofiarą ataku hakerskiego. Informacja ta była skrzętnie ukrywana przed światem, choć napastnikom udało się pozyskać wiele niejawnych informacji dot. technicznych aspektów rozwoju sztucznej inteligencji. 

WhatsApp
05.07.2024 14:05 WhatsApp ze sztuczną inteligencją. Wykorzysta Twoje zdjęcia

Popularna platforma komunikacyjna WhatsApp ogłosiła, że dobiegają końca prace nad nową jej funkcją. Aplikacja skorzysta ze sztucznej inteligencji oraz wybranych przez użytkownika zdjęć. W jakim celu? 

pozew AI
01.07.2024 18:31 Rusza historyczny proces. Microsoft oberwie, wkrótce czas na Polskę

Muzyczni giganci pozywają startupy od sztucznej inteligencji. Chodzi o naruszanie praw autorskich na gigantyczną skalę, w grę wchodzą kosmiczne pieniądze. Największe wytwórnie zarzucają pozwanym, że ich SI kradły utwory, by prezentować podobną muzykę swoim użytkownikom. Giganci domagają się aż 150 000 dolarów odszkodowania za każdy ”pożyczony” utwór. Wyrok będzie brzemienny w skutkach.

pko bp
01.07.2024 13:14 Szukasz kredytu? W PKO BP sztuczna inteligencja zdecyduje czy go dostaniesz

Ponad 80 proc. wniosków kredytowych składanych do PKO BP jest analizowanych przez sztuczną inteligencję. Bank pochwalił się stosowaniem modeli oceny ryzyka bazujących na uczeniu maszynowym i zapowiada rozwój w tym kierunku. Zaawansowane oprogramowanie współdecyduje także w sprawie wniosków o kredyty hipoteczne.

gmail
25.06.2024 14:36 Koniec z czytaniem nudnych maili. Sztuczna inteligencja zrobi to za nas

Ostatnie miesiące mijają nam w IT pod znakiem coraz dalej idącej integracji oprogramowania z możliwościami dużych modeli językowych. Właśnie zaprezentowano kolejną - tym razem najpopularniejsza do usługi pocztowej Gmail dodano integrację z SI Gemini.

smartfony
24.06.2024 15:15 Sztuczna inteligencja rozbiera prawdziwych ludzi. Kontrowersyjne aplikacje coraz popularniejsze

Sztuczna inteligencja błyskawicznie zdobywa nowe zastosowania i niezbyt dziwi, że część z nich wiąże się z branżą pornograficzną. Nie chodzi jednak tylko o generowanie filmów, ale też o takie modyfikowanie zdjęć prawdziwych osób, aby pozbawić je ubrań. Problem widoczny jest w mediach społecznościowych, a walkę z nim zapowiedziało m.in. Google.

iphone
23.06.2024 10:27 Sztuczna inteligencja w iPhone'ach. Nie będzie dostępna w Europie

Apple Intelligence, czyli implementacja w iPhone’ach możliwości dużych modeli językowych nazywanych dziś sztuczną inteligencją, nie będzie dostępna w Europie. A przynajmniej nie jesienią, kiedy korzystać zacznie z niej korzystać reszta świata. Producentowi nie udało się zapewnić zgodności z europejskim aktem o rynku cyfrowym.

GPT
22.06.2024 21:47 OpenAI zapowiada wielkie zmiany. ”Niektóre zawody kreatywne mogą zniknąć”

Autorzy ChatGPT zapowiadają przeskok w możliwościach oferowanych przez ich sztuczną inteligencję. Najnowszy model – GPT-5 będzie zdaniem twórców prezentował możliwości zbliżone w określonych sytuacjach do doktora nauk. Jednocześnie już wkrótce niektóre zawody mogą ich zdaniem… zniknąć.

SI
21.06.2024 21:09 OpenAI chwali zdolności chata GPT-5. ”Będzie jak doktor nauk”

Autorzy ChatGPT zapowiadają rewolucję w rozwoju swojej sztucznej inteligencji. Jeśli ich przechwałki okażą się zgodne z rzeczywistością, może się okazać, że najnowszy model – GPT-5 będzie prezentował poziom doktora nauk. Przynajmniej… pod pewnymi względami.

medycyna
20.06.2024 20:02 ChatGPT zamiast lekarza. Rzecznik Praw Pacjentów zawiadamia prokuraturę

Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił organy ściągania o działalności usługi LekarzAI, która okazała się interfejsem na duży model językowy ChatGPT. W ocenie RPP stwarza ona nie tylko zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, ale też stanowi naruszenie praw konsumentów.

mcdonalds
19.06.2024 22:45 SI nie zastąpi człowieka. Eksperyment McDonald’s zakończony porażką

Ileż to prognoz i analiz po premierze ChatGPT pod koniec 2022 r. wieszczyło rychły wybuch bezrobocia technologicznego. Wielkie korporacje zwietrzyły szansę na optymalizację kosztów i szybko rozpoczęły eksperymentalne wdrożenia. Po 1,5 roku powoli się z nich wycofują.

samochód
17.06.2024 21:43 Rewolucyjne zmiany w Uberze. Ci pasażerowie będą musieli się z tym pogodzić

Uber zawdzięcza spore grono użytkowników temu, że sporej ich części zdarza się być  w stanie, w którym nie mogą prowadzić pojazdów. Ta grupa nie jest jednak dla Ubera cenna - korporacja chce rozpoznawać nietrzeźwych użytkowników i umożliwiać kierowcom odmowę ich obsługi.

euro 2024
14.06.2024 12:51 Kto wygra Euro 2024? Sztuczna inteligencja już wyłoniła mistrza

Już dziś początek mistrzostw Europy w piłkę nożną. Rywalizacja zacznie się od meczu między Niemcami a Szkocją o 21, a my już teraz możemy poznać drużynę, która - przynajmniej w teorii - zwycięży w turnieju. Jak to możliwe? Za sprawą zaawansowanego oprogramowania rzecz jasna.

egzamin
12.06.2024 12:36 Uczeń używał GPT-4o do oszukiwania na egzaminie. Czekają go poważne konsekwencje

W Turcji doszło do nietypowego incydentu podczas egzaminu kończącego szkołę średnią. Uczeń postanowił wykorzystać zaawansowaną technologię AI, aby uzyskać przewagę na egzaminie. Dzięki multimodalnemu modelowi GPT-4o, w połączeniu z ukrytymi kamerami i urządzeniami Wi-Fi, próbował oszukać system edukacyjny.

ChatGPT
07.06.2024 14:48 ChatGPT dostał nową funkcję. Użytkownicy już zacierają ręce

Twórcy ChatGPT wyposażyli swój produkt w nowe funkcje. Ucieszą one szczególnie osoby korzystające z aplikacji za pośrednictwem Androida oraz systemu iOS. Co nowego oferuje chatbot, który zrewolucjonizował rynek?

Smartfon z aplikacją Instagram
07.06.2024 08:46 Ludzie masowo usuwają Instagrama. Wskazują jeden powód

Temat sztucznej inteligencji sporo kontrowersji. Wielu ludziom nie podoba się perspektywa ingerencji AI w ich życie. Okazuje się, że nie inaczej jest z użytkownikami Instagrama, którzy ostatnio masowo usuwają popularną aplikację. O co chodzi?

gemini
05.06.2024 16:28 Sztuczna inteligencja Google już w Polsce. Jak pobrać Gemini?

Doczekaliśmy się - Google udostępniło w Polsce aplikacje Gemini umożliwiającą korzystanie z dużego modelu językowego o tej samej nazwie. Sztuczna inteligencja może już zastępować asystenta Google, ale też oferuje wiele nowych, całkiem zaawansowanych funkcji.

chatgpt
02.06.2024 16:32 OpenAI prezentuje ChatGPT Edu. Model trafi do szkół i na uczelnie

OpenAI ogłosiło premierę ChatGPT Edu - dużego modelu językowego skrojonego na miarę potrzeb szkół i uczelni. Całość bazuje na GPT-4o i ma zaoferować możliwości nie tylko przetwarzania różnych rodzajów danych, ale też budowania własnych LLM-ów. Edu ma być wyjątkowe także za sprawą ochrony danych użytkowników.

Elon Musk
26.05.2024 22:26 Elon Musk zapowiedział "gigafabrykę". Znamy termin

Elon Musk jesienią przyszłego roku ma zamiar otworzyć nowe centrum danych, które - jak przystało na inicjowane przez niego przedsięwzięcia - ma być jedyne w swoim rodzaju. “Gigafabryka mocy obliczeniowej”, bo tak ma nazywać projekt Musk, może mieć jednak rozmach nieproporcjonalny do zastosowań.

facebook instagram
23.05.2024 15:50 Ważny komunikat od Facebooka i Instagrama. Sprzeciw nic nie da

Użytkownicy Facebooka i Instagrama nie będą zadowoleni. Platformy społecznościowe właśnie zaczęły wysyłać komunikaty, zgodnie z którymi publikowane przez nas posty będą wykorzystywane do szkolenia sztucznej inteligencji. Istnieje “prawo do sprzeciwu”, jednak jego wybranie w rzeczywistości nie przyniesie żadnych skutków. 

pieniądze
23.05.2024 14:20 Polacy chcą nowego podatku. Zaskakujące wyniki badań

Nowe badania rzucają światło na to, co wiedzą Polacy o sztucznej inteligencji oraz jak zapatrują się na przyszłość jej rozwoju. Pod uwagę wzięto także nasze oczekiwania co do wpływu SI m.in. na rynek pracy. Wnioski mogą zaskakiwać - Polacy są np. zwolennikami dodatkowego opodatkowania pracy zaawansowanych algorytmów.

telefon
23.05.2024 10:16 Zadzwoni do ciebie robot. Nawet nie będziesz tego wiedział

Odróżnienie automatów od prawdziwych osób będzie jeszcze trudniejsze niż dziś. Podczas trwającej konferencji deweloperskiej Ignite Microsoft zaprezentował rezultaty partnerstwa z izraelską firmą Truecaller. Dzięki niej firmy będą mogły klonować głosowy prawdziwych osób i wykorzystywać je w np. kampaniach telemarketingowych.

scarlett johansson
21.05.2024 19:45 Sztuczna inteligencja podszyła się pod znaną aktorkę. "Byłam zszokowana"

Minął tydzień od prezentacji GPT-4o, nowego dużego modelu językowego firmy OpenAI, który wyróżniać ma głos. Zaawansowany asystent może przemawiać do nas z poziomu aplikacji, co od razu wzbudziło skojarzenia z filmem “Her”. Grająca w nim aktorka oskarżyła właśnie OpenAI o bezprawne wykorzystanie jej głosu.

laptop, kobieta
21.05.2024 17:07 Zmiany na twoim komputerze. Sztuczna inteligencja będzie śledzić każdy krok

Duże wydarzenie Microsoftu już za nami. Zgodnie z oczekiwaniami korporacja zaprezentowała nową klasę laptopów, w której główną rolę będzie odgrywała sztuczna inteligencja. Zmiany zajdą też w samym Windowsie - SI będzie śledzić wszystkie nasze ruchy i przetwarzać je na swoje potrzeby.