Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna Inteligencja

Sztuczna Inteligencja

pko bp
15.04.2024 17:25 Ważne informacje dla klientów PKO BP. Część z nich nie będzie zadowolona

Możliwości zaawansowanego oprogramowania uczonego na dużych zbiorach danych nie umknęły uwadze banków. PKO BP ogłosił właśnie, że także w jego usługach stosowana jest swoista sztuczna inteligencja. Jej możliwości są wykorzystywane do „hiperpersonalizacji ofert”, czyli w praktyce do serwowania reklam.

Google
04.04.2024 20:25 Google będzie częściowo płatne? Przyczyną sztuczna inteligencja

Wyszukiwarka Google w zeszłym roku obchodziła 25. urodziny. Korzystanie z niej przez cały ten czas było darmowe, choć Google spieniężało oczywiście dane zebrane o użytkownikach. To jednak nie wystarcza - technologiczny gigant może kazać płacić za dostęp do części funkcji.

komputer
03.04.2024 21:46 Pierwsza przeglądarka z taką funkcją. Oferuje zupełnie nowe możliwości

Integrowanie przeglądarek internetowych z możliwościami dużych modeli językowych to nic nowego. Pierwszych prób dokonywano krótko po sukcesie ChatGPT. Jednak teraz Opera zaprezentowała jako pierwsza coś zupełnie nowego.

Sam Altman
22.03.2024 09:50 Twórca ChatGPT twierdzi, że aktualna wersja modelu jest "do bani"

Sam Altman, szef OpenAI, które odpowiedzialne jest za rozwój modelu GPT i bazującego na nim ChatGPT, w jednym z ostatnich wywiadów niespodziewanie krytycznie wyraził się o dokonaniach swojego zespołu. W jego ocenie bieżąca wersja dużego modelu językowego GPT4 jest… do bani.

pracowniczka
19.03.2024 15:50 Sztuczna inteligencja już zastępuje pracowników w Polsce. Jest się czego bać?

Opublikowany przez firmę Personnel Service opublikował raport, który jednoznacznie wskazuje, że zwolnienia pracowników spowodowane automatyzacją i wdrożeniem sztucznej inteligencji nie ominęły Polski. Ba, nie jest to nawet zjawisko niszowe – do zwolnień spowodowanych wykorzystaniem SI przyznaje się nawet 37 proc. badanych przedsiębiorstw.

Parlament Europejski
13.03.2024 20:15 Parlament Europejski przegłosował akt o sztucznej inteligencji

W Parlamencie Europejskim przegłosowano pierwsze na świecie kompleksowe ramy prawne dla rozwoju SI. Akt o sztucznej inteligencji oczywiście nie jest idealny i prędzej czy później będzie wymagał poprawek i uzupełnień, niemniej Europejczycy już teraz mogą mieć powody do dumy i zadowolenia.

rada cyfryzacji
10.03.2024 18:15 Polski konkurent dla ChatGPT do kosza? Minister cyfryzacji ma obawy

Pod koniec zeszłego roku ogłoszono, że powstanie polski duży model językowy. W partnerstwie rodzimych podmiotów naukowych planowana jest budowa narzędzia porównywalnego pod względem możliwości do ChatGPT. Wokół projektu pojawiły się już jednak pierwsze wątpliwości.

Sundar Pichai
28.02.2024 12:07 „Zawstydzające, niedokładne i obraźliwe”. Google wyłącza swoją sztuczną inteligencję

Można odnieść wrażenie, że premiera ChatGPT zastała Google z ręką w nocniku. Przez cały rok 2023 korporacja próbowała doścignąć OpenAI, jednak nie uniknęła się przy tym popełnienia błędów. Jeden z nich właśnie doprowadził do wyłączenia części usług.

satya nadella
28.02.2024 11:18 Microsoft inwestuje w europejskie SI Mistral. Dlaczego to zła wiadomość?

Mistral to w tej chwili najbardziej zaawansowany duży model językowy rozwijany w Europie. Co ważne, jest on w dużej mierze udostępniany na licencjach open source. To się może jednak szybko zmienić – Mistral nawiązał współpracę z Microsoftem, a to rodzi pewne obawy co do przyszłości europejskiego projektu.

Windows
25.02.2024 11:11 Paint będzie jeszcze bardziej zaawansowany. Warstwy to dopiero początek

Choć Paint przez lata mógł się wydawać narzędziem prymitywnym, które może służyć przede wszystkim dzieciom do zabawy, to jednak od premiery Windowsa 11 możliwości programu są systematycznie rozbudowywane. Dziś można już dokonywać bardziej złożonej edycji grafiki, a do Painta za moment trafią kolejne nowe funkcje.

Otwarty czat AI na laptopie
22.02.2024 14:02 ChatGPT "oszalał"? Użytkownicy z przerażeniem patrzyli na monitory

Pojawiły się niepokojące doniesienia na temat popularnego czatbota opartego na sztucznej inteligencji, ChatGPT. Użytkownicy na różnych platformach zaczęli zgłaszać nietypowe i czasem wręcz przerażające zachowanie bota, co wywołało lawinę spekulacji i obaw.

TikTok
17.02.2024 20:55 Estoński wywiad ostrzega: Chiny zbierają dane z TikToka

Dziś oczywista jest skala nadużyć, jakiej dokonują serwisy społecznościowe w procederze zbierania danych o swoich użytkownikach. Szczególne obawy powszechne są wobec aplikacji chińskich, na czele z TikTokiem. Nowe informacje na ten temat płyną z Estonii.

haker
16.02.2024 13:02 Te strony mają pomagać hakerom? Wielu Polaków z nich korzysta

Ostatnie kontrowersje wokół platformy społecznościowej X (dawniej znanej jako Twitter) rzucają światło na praktyki związane z weryfikacją kont oraz wykorzystaniem sztucznej inteligencji przez grupy hakerskie. Doniesienia o udzieleniu znaczników weryfikacji osobom objętym sankcjami USA oraz wykorzystanie AI do zwiększenia skuteczności ataków cybernetycznych wywołują pytania o etykę i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie.

sora
15.02.2024 22:13 Sora – SI od twórców ChatGPT zmienia tekst w fotorealistyczne filmy

Jeśli ktoś zastanawiał się nad niebezpieczeństwami płynącymi z popularyzacji ChatGPT czy silników generujących statyczne obrazy, to po dzisiejszej premierze silnika Sora z pewnością ciężko będzie mu zmrużyć oko. Ponad rok po premierze ChatGPT OpenAI znów uderza, tym razem ze zdwojoną siłą.

sam altman
15.02.2024 19:24 ChatGPT zyskuje pamięć. Będziemy mogli nauczyć model wspomnień

Tempo rozwoju ChatGPT w ostatnich miesiącach nieco osłabło, a jego twórcy zdawali się skupiać na problemie „lenistwa” swojego dużego modelu językowego. Teraz się to zmienia i zapowiedzieli oni nowe możliwości ChatGPT, które wzbogaci się o spersonalizowaną per użytkownik pamięć o wcześniejszych rozmów.

Google
10.02.2024 17:29 Google wprowadza zmiany w swoim AI. Oto Gemini

Google ogłosiło ważne zmiany w rodzinie swoich dużych modeli językowych udostępnianych na rynku konsumenckim. Nie tylko zmieniła się nazwa, ale udostępniono zupełnie nową aplikację mobilną pozwalającą na wchodzenie w interakcję z tzw. SI. Wiemy już także więcej o tym, ile to wszystko będzie kosztować.

Loga portali spolecznosciowych w internecie
07.02.2024 20:16 Meta walczy z deepfake'ami. Nowe oznaczenia dla treści AI

W odpowiedzi na coraz powszechniejsze pojawianie się treści stworzonych przez sztuczną inteligencję na platformach społecznościowych, Meta ogłosiła nową inicjatywę mającą na celu oznaczanie tych treści. Współpracując z czołowymi firmami technologicznymi, Meta dąży do opracowania standardów, które pozwolą użytkownikom łatwo rozpoznać, czy dana treść została wygenerowana przez AI. Jakie konsekwencje ma to dla użytkowników mediów społecznościowych? Oto co trzeba wiedzieć.

Samsung Galaxy S24
31.01.2024 21:13 Samsung Galaxy S24. Rewolucja w świecie smartfonów dzięki AI

Era sztucznej inteligencji nieuchronnie zmienia sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów. Wraz z premierą Samsung Galaxy S24 wkroczyliśmy w nową erę technologicznego wsparcia, gdzie sztuczna inteligencja nie tylko ułatwia codzienne czynności, ale także staje się nieodłącznym elementem naszego życia cyfrowego. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak Galaxy AI rewolucjonizuje nasze doświadczenie z użytkowaniem smartfonów.

Sam Altman
29.01.2024 14:26 Twórca ChatGPT ostrzega. Jest inaczej, niż wszyscy sądzili?

Rok 2023 upłynął pod znakiem gigantycznego wybuchu zainteresowania dużymi modelami językowymi i silnikami przetwarzania języka naturalnego, które zbiorczo i często na wyrost zaczęto nazywać sztuczną inteligencją. Prym wiódł oczywiście ChatGPT. Teraz entuzjazm wobec SI studzi szef OpenAI odpowiedzialnego za ChatGPT, Sam Altman.

technologia
24.01.2024 16:31 Polska firma podbija świat. Zajmują się AI i są warci ponad miliard dolarów

Innowacyjny startup pochodzący z Polski, ElevenLabs, skupia się na rozwijaniu potencjału sztucznej inteligencji, wykorzystując ją do tworzenia klonów głosów. Osiągnięcia firmy przyciągnęły uwagę inwestorów, a teraz ElevenLabs dołączyło do prestiżowego grona jednorożców. To określenie jest używane w biznesie dla prywatnych firm technologicznych, które, rozpoczynając jako startupy, osiągnęły wartość rynkową przekraczającą miliard dolarów.

rada cyfryzacji
24.01.2024 08:57 Minister Cyfryzacji stworzy fundusz sztucznej inteligencji

Minister Gawkowski rozpoczął swoje rządy w ministerstwie cyfryzacji nakreśleniem ambitnych planów. Obejmują one między innymi wypełnienie białych plam na mapie dostępu do internetu światłowodowego czy ścisłą współpracę z MON-em w zakresie zapewniania Polsce cyberbezpieczeństwa. Szef resortu zapowiedział także powstanie funduszu na rzecz rozwój sztucznej inteligencji.

Mediów społecznych, Facebook, Smartfon.
15.01.2024 10:47 Niecodzienne praktyki Meta. To miał być trening dla sztucznej inteligencji

Twórcy treści często muszą zmagać się z piractwem. Nierzadko zdarza się, że dopuszczają się tego ludzie, których najzwyczajniej w świecie nie stać, by zapoznać się z danym dziełem. Gdy robi to jednak gigant mediów społecznościowych, to sytuacja staje się dużo bardziej skomplikowana.

straż ochrony kolei
05.01.2024 15:18 Sztuczna inteligencja ma pomóc polskiej kolei. Ruszył pilotażowy program

Założony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ośrodek IDEAS NCBR poinformował o nawiązaniu współpracy ze Strażą Ochrony Kolei. W rezultacie wdrożony zostanie pilotażowy program, który pozwoli na skuteczniejsze zarządzanie zasobami SOK-u, tak aby zapobiegać przestępstwom dokonywanym na kolei.

windows
28.12.2023 22:47 Podsumowanie roku z przeglądarką Edge. Prawie 2 mld czatów z AI

Najwięcej na fali zainteresowania tzw. sztuczną inteligencją w mijającym roku bez dwóch zdań ugrał Microsoft. Finansowanie OpenAI, sprawna implementacja elementów GPT we własnym oprogramowaniu, a w końcu przejęcie władzy rękami Sama Altmana to zaledwie pojedyncze przykłady. Kolejnym jest rozwój przeglądarki Microsoft Edge.

haker
27.12.2023 16:44 Podejrzany mail lub SMS? Czatbot BitDefendera za darmo sprawdzi, czy to próba oszustwa

Liczba i złożoność kampanii phishingowych rośnie już nawet nie z roku na rok, lecz z miesiąca na miesiąc. Mimo to trudno stwierdzić, abyśmy dysponowali wieloma narzędziami, które pomagałaby identyfikować próbę oszustwa. Postanowił zmienić to producent uznanych antywirusów, firma Bitdefender.

superkomputer
27.12.2023 10:52 Nowy europejski superkomputer. Wesprze projekt „Wirtualny bliźniak ludzki”

Komisja Europejska ogłosiła inaugurację pracy nowego superkomputera. MareNostrum 5 stanął w Barcelonie i należy do dziesiątki najbardziej zaawansowanych maszyn klasy HPC, jakie kiedykolwiek zbudowano. W parze z wydajnością idzie także ekologia. 

sztuczna inteligencja
21.12.2023 19:05 Zbadano wpływ sztucznej inteligencji na Święta Bożego Narodzenia

W mijającym roku wielokrotnie podejmowano próby przewidywań, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na poszczególne obszary życia. Kwestią czasu było, aż ktoś zada sobie to pytanie w kontekście Świąt, które rozpoczną się już za kilka dni. Zbadać tę kwestię postanowił serwis Prezentmarzeń.

Telefon w rękach
16.12.2023 17:30 Zaskakujący ruch Spotify. Chcą używać sztucznej inteligencji

Spotify nie przestaje zaskakiwać swoimi decyzjami co do możliwości swojej aplikcji. Szwedzki serwis podjął bowiem decyzję o wdrożeniu sztucznej inteligencji - ma ona służyć użytkownikom.