Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak samodzielnie odczytać licznik prądu? Tak skontrolujesz zużycie energii
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.03.2024 09:40

Jak samodzielnie odczytać licznik prądu? Tak skontrolujesz zużycie energii

bezpieczniki
Fot. Unsplash/Troy Bridges

Dostęp do informacji o ilości energii zużytej przez gospodarstwo domowe czy przedsiębiorstwo jest kluczowy przy ustalaniu limitów zużycia i prognoz wysokości rachunków. Zwłaszcza dziś, kiedy często zachodzi konieczność równoległego śledzenia danych z OZE, warto na bieżąco być zorientowanym w ilości energii pobieranej z sieci i np. z instalacji fotowoltaicznych.

Liczniki prądu odczytywane zdalnie

W wielu przypadkach nie zachodzi już konieczność samodzielnego sprawdzania odczytów liczników, chyba że chcemy zweryfikować poprawność działania urządzenia. Coraz więcej operatorów umożliwia bowiem odczyt zdalny, dzięki któremu to sam licznik przesyła dane do operatorów, a ci mogą udzielać informacji swoim klientom.

Program wymiany liczników, na takie, których nie trzeba kontrolować osobiście, nadal trwa, a na wymianę wciąż czekają miliony urządzeń. W ich przypadku nadal konieczne są dokonywane osobiście odczyty licznika.

Wysokie opłaty za prąd? Te aplikacje pozwolą zmniejszyć rachunki

Liczniki prądu dwukierunkowe

W przypadku zwykłych instalacji sprawdzenie odczytów licznika nie powinno nikomu przysporzyć problemu – liczba zużytych widnieje na przedniej części urządzenia. Należy jednak zwrócić uwagę, jakie symbole są wyświetlane, gdyż wskazują one na taryfę. Coraz częściej Polacy decydują się na korzystanie z różnych taryf, zależnie od pory dnia.

Tam, gdzie zainstalowane jest OZE, przede wszystkim fotowoltaika, możemy się spodziewać liczników dwukierunkowych. W praktyce najczęściej operatorzy montują dwa liczniki, z których jeden mierzy pobór energii, a drugi ilość energii sprzedanej do sieci. Bilans ich wartości stanowi źródło informacji o tym, jakich rachunków się spodziewać.

Aplikacje i liczniki internetowe

Aby uzyskać dane o zużytej energii, coraz częściej nie trzeba już sprawdzać liczników osobiście. Operatorzy dostarczają aplikacje mobilne i internetowe, które pozwalają śledzić pobór energii. Tak jest na przykład w przypadku usług Tauronu, który rozwija aplikację Tauron eLicznik, Energa-Operator udostępnia Mój Licznik 2.0, a PGE – PGE mBOK, która ułatwia kontakt z biurami obsługi.