Tech.BiznesINFO.pl > Technologie

Technologie

Wiadomości dotyczące najnowszych technologii. Telefony komórkowe, smartfony, sprzęt RTV.

komputer z windowsem
14.04.2024 19:25 Byli pracownicy Microsoftu nie zostawiają suchej nitki na Windowsie 11

Microsoft znalazł się pod obstrzałem ze strony byłych pracowników. Doświadczeni programiści, którzy przez lata współtworzyli system operacyjny Windows, zwracają uwagę, jak ociężała jest najnowsza wersja Windowsa 11. Nawet na najlepszym sprzęcie najpopularniejszy system operacyjny na pecetach ma duże problemy z wydajnością.

poczta
12.04.2024 14:11 Hit Poczty Polskiej. 70 proc. zapasów znaczka wyprzedane pierwszego dnia

Filatelistyka zdaje się pasją, której nie sposób połączyć cyfryzacją. A jednak są takie próby. Sukcesami na tym polu chwali się Poczta Polska, która właśnie ogłosiła drugą emisja tzw. kryptoznaczków. Łączny nakład przekroczy 20 tys. sztuk.

gra The Sims 4
12.04.2024 11:58 Gracze oburzeni decyzją EA. Dostęp do gier droższy nawet o 125 proc.

Dziś każdy większy wydawca utrzymuje swoje platformy z grami dostarczane w ramach subskrypcji. Nie inaczej jest z EA, które - delikatnie mówiąc – od lat nie cieszy się uznaniem graczy. Można się spodziewać, że negatywne opinie jeszcze się pogłębią - EA zapowiedziało bardzo wysokie podwyżki cen usługi EA Play.

zmiana opon
08.04.2024 20:09 Kiedy zmienić opony na letnie? Ta zasada jest kluczowa

Choć mamy początek kwietnia, to warunki pogodowe panujące w większości kraju bardziej przypominają końcówkę czerwca. Ten stan rzeczy może stanowić zagwozdkę dla kierowców, którzy wciąż jeżdżą na zimowych oponach. 

lodówka
05.04.2024 22:48 Tak lodówka zaoszczędzi prąd. Proste triki

Lodówki należą do sprzętu, który zużywa najwięcej prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym. Przez lata i tak udało się wprowadzić znaczne optymalizacje, niemniej są metody na to, by urządzenie zużywało jeszcze mniej energii. Dzielą się nimi sami producenci.

kuchenka gazowa
28.03.2024 13:55 Proste sposoby, by zmniejszyć rachunki za gaz. Mało kto o nich pamięta

Choć coraz częściej wybiera się płyty indukcyjne, to jednak kuchenka gazowa pozostaje najczęściej standardowym wyposażeniem kuchni. Oba rozwiązania generują koszty, niemniej w przypadku kuchenek gazowych są sposoby na to, by zaoszczędzić na zużyciu gazu. Najważniejszy to zachowywanie dysz w dobrej kondycji.

zegar
28.03.2024 11:57 Ważny komunikat w sprawie zmiany czasu. Każdy musi o tym wiedzieć

Nadchodzi kolejna zmiana czasu z zimowego na letni. Z końcem marca należy pamiętać, aby przestawić zegarki i zegary w urządzeniach o godzinę do przodu. Od wielu lat jest jednak dyskutowane całkowicie porzucenie dwóch ustawień czasowych – kiedy można się tego spodziewać?

bezpieczniki
28.03.2024 09:40 Jak samodzielnie odczytać licznik prądu? Tak skontrolujesz zużycie energii

Dostęp do informacji o ilości energii zużytej przez gospodarstwo domowe czy przedsiębiorstwo jest kluczowy przy ustalaniu limitów zużycia i prognoz wysokości rachunków. Zwłaszcza dziś, kiedy często zachodzi konieczność równoległego śledzenia danych z OZE, warto na bieżąco być zorientowanym w ilości energii pobieranej z sieci i np. z instalacji fotowoltaicznych.

telewizor
27.03.2024 13:13 Koniec z wypalającymi się ekranami OLED. Jest na to nowy sposób

Ekrany OLED spopularyzowały się na tyle, że ich różne wariacje stanowią już standard w smartfonach, a coraz częściej decydujemy się także na telewizory OLED. Przewaga ich właściwości nad wieloma innymi rodzajami matryc jest niekiedy widoczna gołym okiem, co nie oznacza, że OLED-y nie mają własnych problemów. Właśnie rozwiązano jeden z nich.

Spowiedź
26.03.2024 00:29 Noc Konfesjonałów 2024. Powstała aplikacja pomocna przy spowiedzi

Parafie i wierni z całej Polski mogą wziąć udział w Nocy Konfesjonałów. Jest to inicjatywa mająca zachęcić do udziału w sakramencie pokuty w okresie przedwielkanocnym. W tym roku przygotowano coś specjalnego – specjalną aplikację mobilną.

drukarka
25.03.2024 22:24 Drukarka jako usługa. Najbardziej znienawidzony sprzęt staje się jeszcze gorszy

Przez lata mieliśmy okazje obserwować, jak kolejne klasy sprzętu peryferyjnego można instalować w komputerach coraz łatwiej. Dziś nawet w przypadku urządzeń skomunikowanych radiowo w większości przypadków parowanie trwa sekundy, po których od razu można przystąpić do eksploatacji. Jest jednak kategoria, dla której czas stanął u zarania historii komputerów osobistych. To drukarki.

policja
24.03.2024 21:05 Zaginęło niebezpieczne urządzenie. Pilny apel do mieszkańców

W krakowskiej Nowej Hucie podczas prac drogowych został zagubiony defektoskop – średniej wielkości urządzenie służące do pomiaru ciągłości materiałów. Niestety, jego uszkodzenie może za sprawą aktywnego promieniowania stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

zegar
23.03.2024 17:28 Koniec zmiany czasu. Ministerstwo Rozwoju wskazało ważne daty

Już za kilka dni znów zmienimy czas na letni. Zegarki należy przesunąć o godzinę do przodu wraz z końcem marca. Od wielu lat trwa jednak debata nad tym, by całkowicie wyeliminować tę niedogodność – kiedy możemy liczyć na całkowitą likwidację podziału na czas letni i zimowy?

Sam Altman
22.03.2024 09:50 Twórca ChatGPT twierdzi, że aktualna wersja modelu jest "do bani"

Sam Altman, szef OpenAI, które odpowiedzialne jest za rozwój modelu GPT i bazującego na nim ChatGPT, w jednym z ostatnich wywiadów niespodziewanie krytycznie wyraził się o dokonaniach swojego zespołu. W jego ocenie bieżąca wersja dużego modelu językowego GPT4 jest… do bani.

nokia 3210
21.03.2024 15:11 Nowa wersja kultowej Nokii! Powrót po 25 latach, znamy datę premiery

HMD Global, firma, która wykupiła od Nokii prawa do marki smartfonów i telefonów, przez ostatnie lata dostarczała na rynek nowe wersje kultowych fińskich telefonów komórkowych, m.in. Nokii 3310. Teraz firma szykuje odświeżenie kolejnego urządzenia, które jest znane niemal wszystkim.

kaloryfer
13.03.2024 22:56 Magazyn energii z piasku. Kolejne miasto skorzysta z innowacji

O ile łatwiejsze byłyby rozmowy o transformacji energetycznej, gdybyśmy tylko dysponowali magazynami energii, które zachowywałyby 100 proc. ładunku niezależnie od upływu czasu czy warunków zewnętrznych, a przy tym były przynajmniej neutralne dla środowiska. Metody na taki wynalazek poszukują Finowie z Polar Night Energy. Poszukują w piasku.

TVP
12.03.2024 11:47 TVP przeznaczyło na niego 35 mln zł. Ogromna porażka odbija się echem

Jedną z inicjatyw poprzednich władz Telewizji Polskiej było uruchomienie portalu adresowanego do młodych, przede wszystkim do pokolenia Z. W SwipeTo zainwestowano krocie, mimo że już w poprzedniej kadencji było wiadomo, że  portal, delikatnie mówiąc, nie wzbudził zainteresowania. Dziś znamy już jego dalsze losy.

międzynarodowa stacja kosmiczna
08.03.2024 11:58 Moduł ISS spada na Europę. Czy Polacy mają się czego bać?

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że jeszcze dziś na Ziemię spadnie dziewięć baterii pochodzących z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Choć dokładne miejsce, na które spadną, nie jest jeszcze znane, to według części naukowców kosmiczne śmieci mogą rozbić się nieopodal polskich granic.

komputery
29.02.2024 13:08 Kultowy program z nową wersją. Masz go na swoim komputerze

Są takie programy użytkowe, które przez lata zyskały status legendarny. Są to często narzędzia, których instalatory pobieramy w pierwszej kolejności zaraz po uruchomieniu nowego komputera. Należy do nich WinRAR – program o statusie memicznym ze względu na jego model licencyjny, który właśnie doczekał się dużej nowej wersji.

Sundar Pichai
28.02.2024 12:07 „Zawstydzające, niedokładne i obraźliwe”. Google wyłącza swoją sztuczną inteligencję

Można odnieść wrażenie, że premiera ChatGPT zastała Google z ręką w nocniku. Przez cały rok 2023 korporacja próbowała doścignąć OpenAI, jednak nie uniknęła się przy tym popełnienia błędów. Jeden z nich właśnie doprowadził do wyłączenia części usług.

Windows
25.02.2024 11:11 Paint będzie jeszcze bardziej zaawansowany. Warstwy to dopiero początek

Choć Paint przez lata mógł się wydawać narzędziem prymitywnym, które może służyć przede wszystkim dzieciom do zabawy, to jednak od premiery Windowsa 11 możliwości programu są systematycznie rozbudowywane. Dziś można już dokonywać bardziej złożonej edycji grafiki, a do Painta za moment trafią kolejne nowe funkcje.

sąd najwyższy
24.02.2024 11:35 Zamieściłeś negatywny komentarz? Sąd może nakazać zapłatę zadośćuczynienia

Opinie pozostawione w internecie są kluczowe w kształtowaniu świadomości marki wśród konsumentów – kilka negatywnych komentarzy może zaważyć na bycie lub niebycie przedsiębiorstwa. Rzadko myślimy jednak o tym, że pozostawienie negatywnej opinii może się dla nas skończyć konsekwencjami prawnymi. A także, jak orzekł Sąd Najwyższy, może słono kosztować.

kasa samoobsługowa
22.02.2024 22:15 Sklepy rezygnują z kas samoobsługowych. Powodem są klienci

Jeśli chodzi o kasy samoobsługowe, to część konsumentów nie potrafi już sobie bez nich wyobrazić zakupów ze względu na oszczędność czasu, inni zaś przeklinają je z uwagi na częstą konieczność wzywania obsługi. Fakt faktem jednak, że dziś takie urządzenia stoją niemal w każdym markecie, co może się okazać problematyczne dla samych sklepów. Niektóre z nich rezygnują z takiego rozwiązania.

Avast
22.02.2024 22:03 Avast ukarany za sprzedaż danych użytkowników antywirusa

Avast pozostaje jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych, także w Polsce. Przyczyna jest oczywista – jest to jedno z nielicznych narzędzi tej klasy, które jest udostępniane użytkownikom za darmo. Niestety, po raz kolejny potwierdza się wyświechtana dewiza, według której jeśli coś jest za darmo, to produktem jest użytkownik. 

kasownik
22.02.2024 19:59 Rewolucja w komunikacji miejskiej. Koniec z kasownikami biletów

Nadchodzą duże zmiany w warszawskiej komunikacji zbiorowej. Z pojazdów znikną dotychczas wykorzystywane urządzenia i zastąpią je nowe. To spowoduje, że zostaną wprowadzone nowe metody kupowania biletów, ale korzyści odczują także pasażerowie. System sam zaproponuje optymalny model płatności za przejazdy.

kamera
22.02.2024 16:53 Awaria popularnych kamer. Użytkownicy mogli podglądać siebie nawzajem

W połowie grudnia doszło do poważnego naruszenia prywatności posiadaczy kamer Ubiquiti. Przez błąd po stronie producenta użytkownicy mogli uzyskiwać dostęp do podglądu pochodzącego z cudzych kamer. Okazuje się, że podobne kardynalne błędy nie są rzadkością – właśnie odnotowano kolejny taki przypadek.

Poczta Polska
15.02.2024 22:37 Poczta Polska o e-Doręczeniach. Jak korzystać z tej usługi?

Poczta Polska wydała komunikat, w którym przypomina o zaletach e-Doręczeń w obsłudze korespondencji z administracją publiczną. Po uruchomieniu produkcyjnym pierwszych usług wykorzystywanych do cyfryzowania komunikacji (PURDE i PUH) Poczta realizuje usługi w pełni cyfrowo w przypadku wszystkich, którzy otworzyli odpowiednią skrzynkę.

sam altman
15.02.2024 19:24 ChatGPT zyskuje pamięć. Będziemy mogli nauczyć model wspomnień

Tempo rozwoju ChatGPT w ostatnich miesiącach nieco osłabło, a jego twórcy zdawali się skupiać na problemie „lenistwa” swojego dużego modelu językowego. Teraz się to zmienia i zapowiedzieli oni nowe możliwości ChatGPT, które wzbogaci się o spersonalizowaną per użytkownik pamięć o wcześniejszych rozmów.