Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jak znaleźć zagubiony smartfon? Poradnik dla Androida i iOS-a
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.02.2024 18:17

Jak znaleźć zagubiony smartfon? Poradnik dla Androida i iOS-a

smartfon
Pixabay/Pexels

Dla wielu smartfon to nieodłączny kompan, jego utrata wiąże się z dyskomfortem, ale przede wszystkim może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa informacyjnego. Na szczęście naszpikowane czujnikami urządzenia oferują sporo funkcji, które mogą ułatwić ich odnalezienie. Jest jednak przy tym jeden haczyk.

Polegaj na oprogramowaniu od producenta

Zanim przejdziemy do omawiania sposób na odnalezienie zagubionego czy skradzionego smartfonu, warto zacząć od kluczowej kwestii bezpieczeństwa. Należy polegać wyłącznie na oprogramowaniu stworzonym przez zaufanych producentów, a najlepiej przez producentów samych systemów operacyjnych.

Dziś niemal całość rynku zagarnął Android i iOS i oba te systemy oferują bogactwo funkcji związanych z odnajdywaniem smartfonów. To na nich polegać najlepiej, gdyż do lokalizacji wykorzystywany jest dostęp do czujników udostępniających wrażliwe dane. Oszuści i cyberprzestępcy zalewają sklepy z aplikacjami, które tylko podszywają się pod programy służące do odnajdywania urządzenia, a tak naprawdę stanowią złośliwe oprogramowanie. Użytkownicy przekonani, że mają do czynienia z przydatnym narzędziem, wyrażają zgodę na uzyskanie najwrażliwszych uprawnień. 

Seniorzy się ucieszą. Nowy tryb w smartfonach wszystko ułatwi

Jak znaleźć smartfon z Androidem?

W przypadku urządzeń z Androidem (nie tylko smartfonów, ale też tabletów i smartwachy) do odnalezienia najlepiej skorzystać z oficjalnej aplikacji Google, a zatem producenta systemu. Nosi ona nazwę Google Znajdź moje urządzenie, a jej wydawcą w Google Play jest Google LLC. Warto zwrócić uwagę na te szczegóły, gdyż w Sieci z pewnością nie brakuje podróbek publikowanych przez cyberprzestępców.

Aplikacja będzie przydatna zarówno w przypadku zagubienia, jak i kradzieży. Po jej instalacji należy zarejestrować urządzenie, a następnie można z dowolnego innego smartfonu czy przeglądarki uzyskać informacje o tym, gdzie znajduje się smartfon. Można także zlecić, aby wyemitowany został głośny dźwięk ułatwiający jego odnalezienie.

W przypadku kradzieży można zdalnie zablokować urządzenie, pokazać na ekranie dowolną wiadomość czy całkowicie wymazać pamięć. Co ważne, lokalizacja będzie wyświetlana nawet wtedy, gdy urządzenie jest wyłączone – w chmurze Google zapisywana jest ostanie miejsce, w którym dostępny był sygnał GPS i to do niego otrzymamy dostęp.

Jak znaleźć iPhone’a?

Podobną funkcjonalność zapewniają narzędzia dostępne na smartfonach iPhone, choć w tym przypadku korzystanie z nich jest jeszcze prostsze. Apple nie udostępnia bowiem osobnej aplikacji, jak Google robi to na Androidzie, lecz wszystkie niezbędne funkcje dostarcza wraz z systemem operacyjnym iOS. Trzeba jedynie aktywować je w ustawieniach.

Po zagubieniu smartfonu z poziomu innego urządzenia czy za pośrednictwem iCloud otrzymujemy podgląd bieżącej lub ostatniej zapisanej lokalizacji smartfonu. Możliwe jest również wyemitowanie głośnego sygnału, gdy podejrzewamy, że iPhone znajduje się w pobliżu. Jeśli jednak podejrzewamy kradzież, to pomoc znajdziemy nie w aplikacji czy ustawieniach systemowych, lecz pod adresem icloud.com. Tam zdalnie można wymazać jego pamięć.

Co robić w razie zguby lub kradzieży?

Jeśli mamy uzasadnione podejrzenie, że smartfon znalazł się w niepowołanych rękach lub został utracony bezpowrotnie, należy w pierwszej kolejności podjąć działania związane z zabezpieczeniem dostępu do bankowości elektronicznej. Zazwyczaj wystarczy zalogować się z poziomu przeglądarki i usunąć utracony smartfon z listy autoryzowanych urządzeń. Należy też zastrzec wszystkie karty, które dodane były do Google Play. W następnej kolejności o zgubie należy poinformować operatora i omówić z nim kwestię wyrobienia duplikatu karty SIM.