Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Jaki jest koszt przerejestrowania samochodu w 2024 roku? Kierowcy muszą o tym wiedzieć
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 23.04.2024 09:49

Jaki jest koszt przerejestrowania samochodu w 2024 roku? Kierowcy muszą o tym wiedzieć

dowód rejestracyjny
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zmieniające się przepisy dotyczące przerejestrowania samochodów stawiają przed kierowcami nowe wyzwania. Ile kosztuje przerejestrowanie auta, jakie dokumenty są potrzebne i co grozi za niestosowanie się do terminów?

Koszty i dokumenty przy przerejestrowaniu samochodu w 2024

Przerejestrowanie pojazdu w 2024 roku to nie tylko konieczność formalna, ale także wydatek, który może się różnić w zależności od preferowanej procedury rejestracji.

  • Przerejestrowanie auta bez zmiany tablic: 66,50 zł (koszt tablic i pozwolenia czasowego jest wyłączony)
  • Przerejestrowanie auta ze zmianą tablic na standardowe: 160,00 zł
  • Rejestracja pojazdu ze zmianą tablic na indywidualne: 1080 zł
  • Rejestracja samochodu zabytkowego: 180 zł

Dodatkowe koszty, takie jak dowód rejestracyjny (54 zł), pozwolenie czasowe (13,50 zł) i znak legalizacyjny (12,50 zł), pozostają na stałym poziomie. 

Dokumenty konieczne do przerejestrowania pojazdu obejmują: 

  • dowód osobisty 
  • umowę sprzedaży
  • aktualne badanie techniczne auta
  • ważne ubezpieczenie OC
  • tablice rejestracyjne, w przypadku ich wymiany
mObywatel nie będzie jak Linux. Kod publiczny tylko częściowo Podatek od aut spalinowych. Wiadomo już, kiedy ma wejść w życie

Koszty i dokumenty przy przerejestrowaniu pojazdu z zagranicy

Przerejestrowanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy to procedura wymagająca uwzględnienia różnorodnych kosztów. Oprócz standardowych opłat za rejestrację, konieczne jest także uwzględnienie innych wydatków. Standardowe koszty obejmują opłatę za rejestrację, która wynosi 160 zł. Do tego dochodzi koszt przeglądu technicznego, który może wynosić 98 zł w przypadku niektórych pojazdów. 

Dodatkowo, istotnym elementem jest przetłumaczenie dokumentów na język polski. Koszt tłumaczenia może być zróżnicowany, zależnie od języka źródłowego i liczby stron, zaczynając od 30 zł za stronę.

Koszt rejestracji może różnić się także w zależności od pojemności silnika pojazdu. Dla aut osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 podatek akcyzowy wynosi 18,6% podstawy opodatkowania, a dla pozostałych samochodów - 3,1%.

ZOBACZ TAKŻE: To koniec 800 plus dla niektórych rodzin? Nadchodzą rewolucyjne zmiany

Terminy i kary za opóźnienie w przerejestrowaniu

Każdy nabywca pojazdu ma tylko 30 dni na przerejestrowanie samochodu. Opóźnienie grozi karą w wysokości 500 zł po 30 dniach, a nawet 1000 zł po 180 dniach. Przedsiębiorcy mają 90 dni na dokonanie rejestracji. Nowe zasady od 2024 roku eliminują konieczność osobnego zgłaszania nabycia pojazdu, ale zachowują odpowiedzialność za terminowe przerejestrowanie.

Wyjątki od obowiązku rejestracji

Od 2024 roku niektórzy kierowcy mogą uniknąć obowiązku rejestracji pojazdu. Jeśli auto zostanie zdemontowane lub sprzedane w ciągu 30 dni od nabycia, nie jest konieczne zgłaszanie rejestracji. Jednak w przypadku sprzedaży, nowy właściciel musi poinformować starostę o zmianie własności.