Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > To koniec 800 plus dla niektórych rodzin? Nadchodzą rewolucyjne zmiany
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 22.04.2024 17:51

To koniec 800 plus dla niektórych rodzin? Nadchodzą rewolucyjne zmiany

pieniądze
Fot. materiały własne

Projekt nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej zmienia zasady wypłacania świadczenia 800 plus. Prawo do niego będą miały tylko te rodziny, których dzieci uczą się stacjonarnie w polskich szkołach. Pozbawi to prawa doświadczenia rodziców uczniów, którzy uczą się online w szkołach ukraińskich. 

Zmiany w specustawie ukraińskiej

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, celem zmian w projekcie jest zachęcenie obywateli Ukrainy do posyłania dzieci do polskich szkół. Jeśli nowelizacja zostanie zatwierdzona, rodzice uczniów uczących się online w szkołach ukraińskich zostaną pozbawieni wprawa do otrzymywania 800 plus od czerwca 2025 r. Wyjątek będą stanowić osoby małoletnie, których obowiązek nauki nie obejmuje, bądź został w ich przypadku odroczony

Podobnie będzie z dziećmi, które nie uczęszczają do polskich przedszkoli. W obu przypadkach nauka w polskich placówkach będzie także warunkiem niezbędnym do uzyskania 300 zł dofinansowania na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start”.

Ważny komunikat dla nauczycieli, wielkie zmiany. Jest nowy wzór legitymacji

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia

Projekt był już konsultowany i trafi teraz do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jeśli zostanie zatwierdzony, to wejdzie w życie już 1 stycznia 2025 r., niemniej data ta nie dotyczy wypłaty świadczenia.

Obowiązywać będzie bowiem rozliczenie według okresu świadczeniowego. Oznacza to, choć prawo wejdzie w życia już od 1 stycznia, to jeszcze do czerwca 2025 r. 800 Plus będzie wypłacane także dla dzieci uczących się zdalnie w ukraińskich szkołach i przedszkolach.

Celem rozwiązanie braku edukacji

W praktyce prawo do świadczenia 800 Plus będzie weryfikował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który dokonuje wypłat z programu. ZUS na podstawie informacji z systemu informacji oświatowej będzie mógł weryfikować zgłoszenia do programu i ewentualnie podejmować decyzję o wstrzymaniu wypłat.

Celem nowelizacji jest zasypanie ewentualnej luki edukacyjnej, jakiej mogą doświadczać dzieci imigrantów, przede wszystkim z Ukrainy. W teorii ich rodzice muszą składać w gminie, w której mieszkają oświadczenia o tym, że dzieci uczą się zdalnie online w Ukrainie, jednak wielu nie dopełnia tego obowiązku. W ten sposób nie jest jasne, ile dzieci w ogóle się nie uczy.

Źródło: gazetaprawna.pl