Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Klientów tych instytucji czekają pewne utrudnienia. Chodzi o trzy znane w Polsce banki
Paula Drechsler
Paula Drechsler 26.08.2023 09:34

Klientów tych instytucji czekają pewne utrudnienia. Chodzi o trzy znane w Polsce banki

bank
domena publiczna

Kilkanaście milionów klientów znanych w Polsce banków musi się przygotować na różne utrudnienia, które pojawią się w najbliższych dniach. Problemy zaczną się już dziś i dotkną użytkowników korzystających z usług dwóch dużych banków oraz jednej mniejszej instytucji.

Duże banki w Polsce z utrudnieniami

Na najbliższe dni kilka banków zaplanowało przerwy w usługach, które są związane z pracami serwisowymi. Nie będzie dostępu do bankowości internetowej oraz mobilnej, warto wypłacić zawczasu gotówkę i zrobić oczekujące przelewy.

Przerwy techniczne w bankach są wykonywane w celu konserwacji, aktualizacji i testowania systemów informatycznych oraz infrastruktury technicznej. W trakcie przerw technicznych banki mogą wprowadzać niezbędne zmiany, łatać podatności, aktualizować oprogramowanie i serwery, a także przeprowadzać testy bezpieczeństwa. Te działania pomagają w zapewnieniu stabilności, wydajności oraz bezpieczeństwa systemów bankowych, minimalizując ryzyko awarii i zagrożeń cybernetycznych. 

W praktyce przerwy serwisowe mogą spowodować chwilowe ograniczenie dostępu do usług bankowych, jak i bankowości online, ale mają na celu długofalowe zapewnienie niezawodności i ochrony klientów.

Niebezpieczny atak hakerski na polską instytucję wojskową. Kształcą się tu przyszli dowódcy Koniec popularnej wersji Messengera. Aplikacja zostanie wyłączona już we wrześniu

Ograniczenia w korzystaniu z bankowości

Problemy dotkną kilkunastu milionów klientów korzystających z usług banków Bank Pekao, ING Bank Śląski oraz Toyota Bank. W tych instytucjach zaplanowano na najbliższe dni wspomniane prace serwisowe. 

Bank Pekao w nocy z niedzieli na poniedziałek tj. 27-28.08.2023 r. ograniczy dostęp do serwisu Pekao24 oraz aplikacji PeoPay, klienci nie będą się mogli do nich zalogować. Użytkownicy nie skorzystają także z karty debetowej oraz Blika, jak i z bankomatów banku. Przedstawiciele banku radzą, aby wcześniej wypłacić gotówkę i zaplanować przelewy. Prace potrwają mniej więcej do godziny 4 rano.

ING Bank Śląski zaplanował działania z soboty na niedzielę, tj. 26-27.08.2023 r. Od północy do 1:30 pojawią się utrudnienia w obsłudze działań związanych z kartami ING Banku Śląskiego w Moim ING. Nie da się zrealizować płatności kartami za zakupy w sieci z 3DSecure, a więc takich, które są dodatkowo potwierdzane w aplikacji lub kodem SMS. Nie będzie można również w tym czasie zmieniać ustawień dotyczących m.in. limitów transakcyjnych.

Toyota Bank przeprowadzi przerwę techniczną od soboty 26.08.2023 r. od godziny 22:00, do niedzieli 27.08.2023 r. do godziny 2:00. Bank poinformował o możliwych utrudnieniach w dostępie do systemu bankowości elektronicznej. Problemy obejmą m.in. autoryzację płatności kartą, wyciągów, zmiany limitów oraz szybkich transakcji.

Aby poznać szczegóły na temat planowanych ograniczeń, należy udać się na stronę banku oraz sprawdzić publikowane przez te instytucje komunikaty. Często są one dostępne również w aplikacji do bankowości internetowej.

Trzy znane w Polsce banki

Bank Pekao plasuje się na drugim miejscu w Polsce pod kątem liczby klientów. Instytucja informuje o wysokiej liczbie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Na IV kwartał 2022 r. wyliczono 7,45 mln klientów tego banku. Bank Polska Kasa Opieki - Spółka Akcyjna to polski bank uniwersalny założony 17 marca 1929 roku jako państwowy bank komercyjny działający w formie spółki akcyjnej. 

ING Bank Śląski liczył pod koniec 2022 r. niemal 5 mln klientów. ING Bank Śląski SA to bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji.

Toyota Bank, a odkładnie Toyota Bank Polska S.A. (TBP) działa na polskim rynku finansowym od 2000 r., a siedziba centralna instytucji znajduje się w Warszawie. Właścicielem TBP jest niemiecka spółka Toyota Kreditbank GmbH. Bank nie posiada fizycznych oddziałów. Działalność instytucji obejmuje zarówno wsparcie finansowe dla klientów zainteresowanych kupnem samochodów Toyota i Lexus, jak i szeroki pakiet standardowych produktów oraz usług bankowych adresowany do klientów indywidualnych i firm.