Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Koniec płacenia starszymi smartfonami z Androidem. Jest rozwiązanie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 12.05.2024 15:16

Koniec płacenia starszymi smartfonami z Androidem. Jest rozwiązanie

płacenie smartfonem
Fot. Unsplash/Nathan Dumlao

Rozwój mechanizmów bezpieczeństwa w kolejnych wersjach Androida sprawia, że część starszych wersji musi zostać porzucona za sprawą braku kompatybilności. Google podjęło decyzję, aby zerwać z kolejną pulą urządzeń wyposażonych starsze wersje systemu, co w przypadku części smartwatchy w zasadzie czyni je bezużytecznymi.

Google porzuca starsze urządzenia

Serwis 9to5Google.com zwraca uwagę na zmiany, jakie wprowadzono w dokumentacji aplikacji Google Portfel, a zatem najważniejszego elementu systemów płatności zbliżeniowych i internetowych na Androidzie. Nawet jeśli dysponujemy sprawnym modułem NFC, to na nic się on zda, jeśli na urządzeniu nie będzie obsługiwana aplikacja Portfel i powiązane z nią usługi płatności Google.

Tym razem zdecydowano, aby porzucić wsparcie Portfela Google dla systemu Android w wersjach starszych niż 9.0. Dotyczy to wszystkich urządzeń, którymi można płacić zbliżeniowo, czyli smartfonów i smartwatchy. W przypadku tych drugich mowa o systemie Wear OS w wersji starszej niż 2.x. Zmiany wejdą w życie 10 czerwca.

Trojan bankowy atakuje smartfony z Androidem. Mężczyzna stracił 400 tys. zł

Koniec płatności w Androidzie 9

Porzucenia wsparcia, choć może być to zaskoczeniem dla posiadaczy starszych urządzeń, należało się spodziewać. Android 8.x nie jest już wspierany w zakresie standardowego harmonogramu aktualizacji, a co za tym idzie, nie może otrzymywać także aktualizacji bezpieczeństwa. Dla działania tak wrażliwego w tym obszarze oprogramowania odpowiadającego za działania systemów płatność jest to przeszkoda nie do przejścia i musiała skończyć się porzuceniem kompatybilności przez Portfel.

Android 9 ukazał się w sierpniu 2018 r., z kolei Wear OS w wersji 2.0 miesiąc później. Porzucone zostanie więc wsparcie dla oprogramowania starszego niż osiem lat. To i tak sporo, trudno więc mieć wobec Google większe pretensje. Inną kwestią jest to, czy producenci sprzętu dbają jeszcze w ogóle o aktualizację urządzeń, które pojawiły się na rynku w 2018 r. Mimo to decyzja Google budzi sprzeciw, zwłaszcza wśród posiadaczy smartwatchy z Wear OS starszym niż 2.0. Uskarżają się oni, że to właśnie funkcja płacenia była dla nich ważna, a jej usunięcie sprawi, ze ich smartwatche będą do niczego. 

Jak płacić po porzuceniu wsparcia?

Google nie przedstawia żadnej alternatywy i zachęca po prostu do wymiany urządzeń na nowsze. Warto jednak pamiętać, że w Polsce posiadacze smartfonów z Androidem nadal mogą realizować płatności mobilne bez konieczności korzystania z Portfela Google. Służyć może temu oczywiście system BLIK, który jest obsługiwany we wszystkich terminalach, na których dotąd działał Portfel Google. Z systemu można korzystać tak długo, jak starsze odsłony systemu będą obsługiwać aplikacje bankowe.