Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Kryzys wśród twórców ChatGPT. Chcą dymisji zarządu, 490 pracowników grozi odejściem
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.11.2023 15:44

Kryzys wśród twórców ChatGPT. Chcą dymisji zarządu, 490 pracowników grozi odejściem

Sam Altman
Fot. Brian Ach/Getty Images for TechCrunch na licencji CC BY 2.0 DEED

Wiadomość, że Sam Altman został zwolniony z funkcji CEO spółki OpenAI wstrząsnęła branżą. Od jej ogłoszenia minęły trzy dni, a OpenAI ma już trzeciego dyrektora wykonawczego, Altman znalazł nowe zatrudnienie, a setki pracowników firmy stawia zarządowi ultimatum. Na temat bieżącej sytuacji w OpenAI zapewne powstaną książki i filmy.

Sam Altman zwolniony z OpenAI

Przypomnijmy, że zarząd odwołał Sama Altmana w piątek ze względu na nieprawdziwe informacje, które miał przekazywać i brak wiary w to, że może on dalej zarządzać takim przedsięwzięciem, jak OpenAI. Na znak solidarności z Altmanem spółkę opuściła część pracowników, m.in. jej współzałożyciel Greg Brockman.

Mira Murati, wyznaczona na następczynię Altmana, miała pełnić tę funkcję tylko tymczasowo. Informacją był zaskoczony Microsoft, który zainwestował w OpenAI krocie. Szybko pojawiły się pogłoski, że w firmie doszło do puczu zainaugurowanego przez Murati i Ilyę Sutskevera, szefa działu naukowego OpenAI.  

Równie szybko, jak Altman pożegnał się z OpenAI, pojawiły się domysły i spekulacje, że zostanie on przywrócony na swoje stanowisko. 

Sam Altman, szef OpenAI, zwolniony ze stanowiska. Co dalej z ChatGPT?

Nowy szef spółki wybrany, Altman w Microsofcie

Dziś wiemy już, że najprawdopodobniej do tego nie dojdzie. OpenAI ma już bowiem nowego CEO, trzeciego w ciągu trzech dni. Wybór padł na Emmeta Sheara, który wcześniej sprawował funkcję szefa serwisu społecznościowego Twitch adresowanego przede wszystkim do graczy i raczej nie jest kojarzony z przedsięwzięciami takimi jak GPT. Shear przyjął tę rolę, twierdząc, że taka okazja zdarza się raz w życiu.

Tuż przed informacją o powołaniu nowego szefa OpenAI, Microsoft przekazał, że zatrudnił Sama Altmana i Grega Brockamana, którzy pokierują departamentem rozwijającym sztuczną inteligencję w korporacji. Ponadto w serwisie X dochodziło do nieco enigmatycznej wymiany emoji, która zapewne miała stanowić wyraz wsparcia dla Altmana w sposób niezagrożony konsekwencjami stanowionymi przez umowy non-disclosure agreement.

Sutskever składa samokrytykę

W tym momencie było już jasne, że chaos decyzyjny i komunikacyjny w OpenAI nie przysłużył się spółce. Ponadto Ilya Sutskever, który nie tylko miał brać udział w podjęciu decyzji o zwolnieniu Altmana, ale także był wskazywany jako współorganizator puczu, złożył w serwisie X samokrytykę. Stwierdził on, że głęboko żałuje swoich działań i nigdy nie miał na celu czynić szkód OpenAI. Zadeklarował także miłość do owoców pracy spółki i chęć zrobienia wszystkiego, by ponownie ją zintegrować.

Warto zaznaczyć, że przejęcie Altmana i innych pracowników, którzy po jego zwolnieniu zdecydowali się na odejście z OpenAI, nie ma rzekomo wpływu na dalszą współpracę Microsoftu z OpenAI. Satya Nadella zadeklarował dalszą ścisłą współpracę, co potwierdzają kolejne lakoniczne oświadczenia. Wygląda więc na to, że OpenAI ma nowego szefa, a kluczowi dotychczasowi pracownicy firmy znaleźli zatrudnienie w Microsofcie i obie strony będą nadal współpracować.

List otwarty – 490 pracowników grozi odejściem

Ostatni, najnowszy epizod w tej historii to list otwarty, pod którym podpisało 490 pracowników OpenAI. Stawiają oni w nim twarde ultimatum – albo zarząd, który podjął decyzję o zwolnieniu Altmana złoży rezygnację, albo opuszczą oni OpenAI. Co ciekawe, sygnatariuszem jest m.in. Ilya Sutskever. Jak dotąd pozostał on bez odpowiedzi.

Wygląda więc na to, że do końca chaosu, który w najbardziej pesymistycznych scenariuszach może nawet doprowadzić do końca OpenAI w aktualnym kształcie jeszcze nam daleko. Być może najlepszym podsumowaniem panującego w OpenAI chaosu może być tweet Andrzeja Dragana, który zauważył, że ci sami ludzie, którzy chcą budować silną sztuczną inteligencję, nie są w stanie przewidywać skutków swoich decyzji trzy dni naprzód.