Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Lepiej sprawdź swój telefon. To groźne oprogramowanie zainstalowało już ponad 60 tysięcy osób
Paula Drechsler
Paula Drechsler 12.09.2023 10:59

Lepiej sprawdź swój telefon. To groźne oprogramowanie zainstalowało już ponad 60 tysięcy osób

telefon
domena publiczna

Nowe oszustwo czyha na posiadaczy urządzeń z systemem Android. Chodzi o oprogramowanie szpiegujące, które kradnie dane użytkowników. Złośliwe aplikacje infekujące smartfony to klony popularnego komunikatora. Trafiły już do ponad 60 tys. osób.

Szpieg w komunikatorze

Firma Kaspersky, która zajmuje się tworzeniem m.in. antywirusów, powiadomiła o wykryciu nowego zagrożenia. Chodzi o aplikacje, które infekują urządzenia oprogramowaniem szpiegującym. Jest ono używane przez oszustów do nieautoryzowanego zbierania informacji o działaniach użytkownika na komputerze, smartfonie lub innym urządzeniu. 

Oprogramowanie szpiegujące może być niestety instalowane bez wiedzy lub zgody użytkownika, ponieważ cyberprzestępcy umieszczają je np. w aplikacjach na telefon. Takie złośliwe narzędzie działa później w tle, zbierając różnego rodzaju informacje, które mogą być następnie przesyłane do innej osoby lub organizacji i wykorzystywane w celach przestępczych, np. do kradzieży tożsamości.

Tym razem oszuści zaimplementowali “szpiega” do aplikacji, które są w dodatku klonami, a dokładniej poszerzonymi o złośliwe oprogramowanie podróbkami popularnego komunikatora. Groźne programy wyglądają niesamowicie podobnie do oryginału, przez co nabrać dało się już ponad 60 tys. osób.

Wielu Polaków jest zagrożonych. Oszuści podszywają się pod urząd Korzystasz ze Spotify? Lepiej się z tym zapoznaj. Mamy dobrą i złą wiadomość

"Szybsza alternatywa" to oszustwo

Szpiegujące skrypty kradną w tym przypadku różne dane użytkowników smartfonów, m.in. listy kontaktów, czy wiadomości przesyłane za pośrednictwem urządzenia. Oszustwo dotyczy klonów aplikacji Telegram, która została podrobiona przez przestępców i jest wypuszczana w zmienionej formie wraz z “prezentem”, jakim jest złośliwe oprogramowanie. Jak podaje portal Bleeping Computer, aplikacje-klony są tak zbliżone do oryginałów, że nabrały się na nie już tysiące osób.

Firma Kaspersky przekazała raporty o swoim odkryciu do Google, jednak, jak podkreśla wyżej wspomniany serwis, w sklepie Google Play wciąż można natrafić na kilka złośliwych klonów Telegrama. Zdaniem ekspertów, wiele osób dało się nabrać prawdopodobnie przez to, że podróbki są niemal bliźniaczo podobne, a jednocześnie promowane jako “szybsza” alternatywa dla klasycznej wersji aplikacji

Analitycy bezpieczeństwa podają, że aplikacje te zawierają w kodzie dodatkowe funkcje służące do kradzieży danych. Wykryto m.in. dodatkowy pakiet o nazwie „com. wsys”, który uzyskuje dostęp do kontaktów ofiary, a także wykrada nazwę, identyfikator i numer telefonu użytkownika. Gdy osoba, która zainstalowała złośliwe oprogramowanie otrzyma wiadomość za pośrednictwem trojanizowanej aplikacji, oprogramowanie szpiegujące wysyła kopię bezpośrednio do serwera dowodzenia i kontroli (C2) operatora pod adresem „sg[.]telegrnm[.]org” W ten sposób dochodzi do kradzieży.

Jak poznać fałszywą aplikację?

Aplikacja szpiegująca monitoruje również zainfekowaną aplikację pod kątem zmian w nazwie użytkownika i identyfikatorze ofiary oraz modyfikacji w liście kontaktów, a jeśli coś się zmieni, zbiera najbardziej aktualne informacje. Istotne jest też to, że złośliwe aplikacje podrabiające Telegram używały nazw pakietów „org.telegram.messenger.wab” i „org.telegram.messenger.wob”, podczas gdy legalna aplikacja Telegram miała nazwę pakietu „org.telegram.messenger.web".

Oprogramowanie szpiegujące jest nielegalne i narusza prywatność użytkownika. Ten trojan w podróbkach aplikacji Telegram jest celowany przede wszystkim na rynek azjatycki, jednak jeśli przypadkiem pobrałeś komunikator w innej wersji niż oryginalna, lepiej go usuń. Warto też przeskanować urządzenie specjalnym oprogramowaniem wykrywającym zagrożenia i zainstalować najnowsze aktualizacje bezpieczeństwa dla systemu.

Zaleca się także ostrożność i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa online, takich jak unikanie klikania w podejrzane linki i załączniki w e-mailach oraz nieinstalowanie podejrzanych aplikacji.