Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Masz radio w samochodzie? Ta opłata cię nie ominie
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 25.03.2024 21:46

Masz radio w samochodzie? Ta opłata cię nie ominie

Deska rozdzielcza samochodu. Radio
Fot. diana.grytsku/Freepik

Czy posiadając radio w swoim samochodzie, jest się zobowiązanym do opłacania abonamentu RTV? Pomimo wielu zmian w przepisach, ten obowiązek pozostaje aktualny, a nieprzestrzeganie go może skutkować dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Co warto wiedzieć na ten temat, jakie są stawki oraz kto może być zwolniony z tej opłaty?

Stawki abonamentu RTV za radio w samochodzie

Opłata abonamentowa za radio w samochodzie wynosi obecnie 8,70 zł miesięcznie, co daje rocznie 104,40 zł. Istnieje możliwość oszczędności poprzez opłacenie abonamentu za kilka miesięcy lub nawet za cały rok z góry. 

Dla tych, którzy opłacą 12 miesięcy do 25 stycznia, roczny abonament wynosi 94 zł. Pomimo braku możliwości uzyskania tak dużego upustu, nadal istnieje opcja opłacenia za kilka okresów z góry. Stawki za dwa kolejne miesiące wynoszą 16,90 zł, a za pół roku – 49,60 zł.

Koniec zmiany czasu. Ministerstwo Rozwoju wskazało ważne daty Zaginęło niebezpieczne urządzenie. Pilny apel do mieszkańców

Kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV za radio w samochodzie?

Zwolnienie z obowiązku opłacania abonamentu RTV za radio w samochodzie dotyczy tych samych grup, które mogą skorzystać ze zwolnienia z abonamentu domowego. Należą do nich osoby starsze i osoby niepełnosprawne. Warto również zaznaczyć, że posiadanie niesprawnego radia w samochodzie nie zobowiązuje do opłacania abonamentu.

ZOBACZ TAKŻE: Słuchanie radia FM na smartfonie. Zupełnie nowa propozycja

Kontrola i konsekwencje niepłacenia abonamentu RTV

Do przeprowadzania kontroli w samochodach uprawnieni są pracownicy Poczty Polskiej. Jeśli stwierdzą, że w pojeździe znajduje się radio, a jego właściciel nie płaci abonamentu, mogą nałożyć karę finansową. Niemniej jednak, kierowca nie ma obowiązku wpuszczania kontrolera do swojego pojazdu, chociaż ten może wykonać dowód w postaci fotografii. Konsekwencje niewpłacenia abonamentu mogą być poważne, włączając w to nałożenie kary finansowej w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli 261 zł.