Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Microsoft znów zawodzi. Aktualizacja psuje przeglądarkę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.03.2024 08:25

Microsoft znów zawodzi. Aktualizacja psuje przeglądarkę

ikony przeglądarek
Fot. Unsplash/Denny Müller

O jakości aktualizacji systemu Windows można pisać wiele i zapewne byłoby w tym mało pochwał. W zasadzie co miesiąc w toku dystrybucji kolejnych wtorkowych biuletynów bezpieczeństwa dochodzi do problemów czy to z samą instalacją aktualizacji, czy to z działaniem oprogramowania po jej instalacji. Tym razem zepsuto Edge’a.

Microsoft zepsuł przeglądarkę Edge

Jak informuje serwis instalki.pl, Microsoft potwierdził problemy w działaniu domyślnej przeglądarki Windowsa 10 i 11, czyli Edge’a. Tym razem nie zawiniła comiesięczna aktualizacja całego systemu operacyjnego, lecz błędy popełnione w nowej wersji samej przeglądarki.

Skutki są opłakane – z Edge’a po aktualizacji w zasadzie nie da się korzystać. Program wyświetla komunikat, według którego doszło do wysycenia pamięci, co uniemożliwia działanie przeglądarki. Oczywiście co innego wskazują programy monitorujące zużycie RAM. Do żadnego wycieku nie dochodzi, a Edge niesłusznie uniemożliwia przeglądanie.

Zniknie zmora użytkowników Windowsa. Chodzi o kluczową funkcję

Producent pracuje nad łatką

W komunikacie opublikowanym przez producenta zarówno systemu operacyjnego, jak i samej przeglądarki dowiadujemy się, że ten pracuje już nad rozwiązaniem problemu. Niestety nie są znane jego przyczyny, choć wiele wskazuje na to, że błąd wynika z działania mechanizmów bezpieczeństwa Edge’a.

Nie jest jeszcze znana data premiery nowej wersji Edge’a, która wyeliminuje problem uniemożliwiający korzystanie z programu. Należy jednak jej oczekiwać lada moment – Microsoft z pewnością potraktuje tę sprawę priorytetowo.

Rozwiązanie dla niecierpliwych

Część użytkowników zapewne nie może sobie jednak pozwolić na czekanie. Dla nich internauci przygotowali tymczasowe rozwiązanie, które jednak może spowodować inne problemy i wdraża się je tylko na własną odpowiedzialność. Adresowane jest do zaawansowanych użytkowników z kontem administratora.

Tymczasowe rozwiązanie wiąże się z edycją rejestru systemowego Windowsa i edycji klucza pozwalającego na korzystanie w Edge’u z rozszerzonego trybu bezpieczeństwa. Aby wdrożyć tymczasowe rozwiązanie, należy uruchomić Edytor rejestru, przejść do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge, a następnie ustawić wartość EnhanceSecurityMode na 00.

Źródło: instalki.pl