Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Na klawiatury trafi nowy klawisz. To pierwsza taka zmiana od 30 lat
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.01.2024 13:36

Na klawiatury trafi nowy klawisz. To pierwsza taka zmiana od 30 lat

klawiatura
Fot. Chris J. Davis/Unsplash

Rok 2024 zapowiadany jest jako nowe otwarcie dla rynku komputerów osobistych. Nowe urządzenia mają na większą skalę wykorzystywać dobrodziejstwa dużych modeli językowych i mamy już okazje obserwować pierwsze zmiany. Te zawitają nawet na klawiatury.

Rynek pecetów zmieni się w 2024 roku

Wiele wskazuje na to, że prym w zmianach pecetowego rynku będzie wiódł Microsoft. Przede wszystkim ze względu na to, że w praktyce przejął kontrolę nad OpenAI, przez co może rozbudowywać Copilota. Jest to wszyte w Windowsa SI, które może mieć znaczący wpływ na to, jak na co dzień korzysta się z Windowsa.

Drugim czynnikiem są pogłoski o tym, że w tym roku Microsoft ma zamiar zaprezentować Windowsa 12. System, który nie tylko będzie jeszcze bardziej skupiał się na integracji z tzw. sztuczną inteligencją, ale może także napędzić sprzedaż nowych urządzeń, zarówno laptopów, jak i komputerów stacjonarnych, w czym nadzieję na powrót do dobrej kondycji finansowej upatruje m.in. Intel.

Aktualizacja Windowsa psuje Wi-Fi. Co robić, by nie stracić dostępu do internetu?

Na klawiatury trafi klawisz Copilot

Na oficjalnym blogu Windowsa o jednym z przejawów nadchodzących zmian poinformował Yusuf Mehdi zarządzający działem odpowiedzialnym m.in. za rozwój tego systemu operacyjnego. Zmiany zajdą na klawiaturach – znany od 30 lat klawisz Windowsa ulokowany między lewymi controlem i altem zyska towarzysza, tym razem po prawej stronie klawiatury.

Oprócz klawisza Windows pojawi się klawisz Copilot z jego charakterystycznym logotypem. Zostanie on umieszczony pomiędzy prawym altem i controlem. Po jego naciśnięciu Windows pokaże nam panel służący do wykorzystania nowej funkcji. W tej chwili jest to po prostu pasek boczny stanowiący nakładkę na implementację w Windowsie modelu GPT.

Nowe klawiatury już podczas CES

Nowe przyciski na klawiaturach zobaczymy już za kilka dni, gdy podczas targów CES zaprezentowane pierwsze urządzenia „nowej generacji”, jak zapowiada je Microsoft. Z czasem trafią one zapewne i na klawiatury peryferyjne. Należy przy tym zauważyć, że w swoim oświadczeniu Mehdi nie wspomniał słowem o Windowsie 12.