Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Nadzieja w leczeniu nowotworów. Specjalne nanocząsteczki działają jak koń trojański, niszczą raka podstępem
Paula Drechsler
Paula Drechsler 06.06.2023 17:49

Nadzieja w leczeniu nowotworów. Specjalne nanocząsteczki działają jak koń trojański, niszczą raka podstępem

lekarze
domena publiczna

Mnóstwo osób zadaje sobie pytanie, jak wyleczyć nowotwór. Pojawił się nowy sposób, do którego naukowcy wykorzystują specjalne nanocząsteczki. To nowa nadzieja dla chorych.

Poszukiwania nowych metod leczenia nowotworów

Do leczenia raka stosowano do tej pory m.in. chemioterapię. Działa ona wyniszczająco nie tylko na raka, ale i na ludzki organizm. W dodatku nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Teraz badacze z Edynburga opracowali specjalne cząsteczki SeNBD, podaje PoradnikZdrowie. Ten preparat okazał się niszczący dla komórek rakowych.

Uczeni ze szkockiego University of Edinburgh opisali działanie nanocząsteczki SeNDB jako zachowanie podobne do konia trojańskiego. Oszukuje komórki rakowe, prowadząc do ich destrukcji.

Wielka moc w niewielkiej cząsteczce

Nanocząsteczka to niewielka cząstka, która ma 1 do 100 nanometrów. Takie cząsteczki są niewykrywalne przez ludzkie oko. Większość nanocząsteczek składa się tylko z kilkuset atomów (dla porównania, człowiek zbudowany jest z ok. 7 oktylionów atomów). Dzięki tym właściwościom nanocząsteczki mogą wykazywać znacznie inne zachowania fizyczne i chemiczne niż ich większe odpowiedniki, podaje materialyinzynierskie.pl

Nanocząsteczki SeNBD są o tyle istotnym odkryciem, że nie tylko niszczą komórki rakowe, ale pozostawiają też zdrowe komórki nietknięte

- Badania te stanowią ważny postep w projektowaniu nowych terapii. SeNBD jest jednym z najmniejszych fotosensybilizatorów, jakie kiedykolwiek stworzono, a jego zastosowanie jako „konia trojańskiego” otwiera wiele nowych możliwości w medycynie interwencyjnej w zakresie zabijania szkodliwych komórek bez wpływu na otaczające zdrowe tkanki — powiedział profesor Marc Vendrell z Katedry Chemii Translacyjnej i Obrazowania Biomedycznego na Uniwersytecie w Edynburgu, cytowany przez PoradnikZdrowie.

Światłoczuły lek na raka

Wypowiedź profesora dotyczy odkrycia, że cząsteczki SeNBD mogą niszczyć komórki rakowe po aktywowaniu nanocząsteczek światłem. Doktor nauk z Centre for Inflammation University of Edinburgh wytłumaczył natomiast sposób działania nanocząsteczki jako konia trojańskiego.

- Dzięki SeNBD możemy połączyć lek aktywowany światłem z pokarmem, który normalnie „jedzą” komórki rakowe i bakteryjne. Oznacza to, że możemy dostarczyć naszego „konia trojańskiego” bezpośrednio przez frontowe drzwi komórek, zamiast próbować znaleźć sposób na przebicie się przez obronę — cytuje dr Sama Bensona PoradnikZdrowie.

Jest to przełom w badaniach nad lekami niwelującymi raka, ale wymaga jeszcze wielu badań i weryfikacji bezpieczeństwa stosowania. Na ten moment testy prowadzono na wyizolowanych komórkach zwierzęcych i ludzkich, co dało wysoce obiecujące rezultaty. Metoda leczenia będzie dalej badana i rozwijana.