Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nie będziesz mieć takiego radia w aucie i możesz mieć kłopoty. Trwają prace nad ustawą
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.03.2024 10:01

Nie będziesz mieć takiego radia w aucie i możesz mieć kłopoty. Trwają prace nad ustawą

samochód
Fot. Unsplash/Courtney Corlew

Ministerstwo cyfryzacji pracuje nad ustawą, która będzie określać zasady kontroli samochodów pod kątem funkcji dostępnych w nich radioodbiorników. Nowe zasady wejdą w życie lada moment, a osoby, które nie spełnią wymogów, będzie czekać wysoka kara pieniężna.

Nowe obowiązkowe urządzenie w samochodach

Jak informuje se.pl, w resorcie trwają pracę nad ustawą Prawo Komunikacji Elektronicznej, w której zawarte zostaną zasady kontroli pojazdów. Dzięki niej możliwe będzie w końcu egzekwowanie obowiązku wynikającego z ustawy, która weszła w życie jeszcze z początkiem roku 2021 r.

Chodzi o dostępność w samochodzie radioodbiornika obsługującego cyfrowy standard transmisji radiowej DAB+. Choć już od 1 kwietnia 2023 r. wszystkie nowe samochody muszą odbierać na wbudowanych urządzeniach DAB+, to dotąd brakuje regulacji w zakresie kontrolowania tego, czy odbiorniki faktycznie mogą działać w trybie zgodnym z nowym standardem.

Ważna nowość w Mapach Google. Kierowcy będą zachwyceni

W których samochodach obowiązkowe DAB+?

Zasady kontroli mają obowiązywać już od 1 kwietnia, a mimo to nie są jeszcze znane szczegóły. Wiemy tylko, że organem upoważnionym do przeprowadzania kontroli będzie Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wygląda jednak na to, że to nie kierowcy będą ponosić odpowiedzialność za ewentualne braki, lecz podmioty dostarczające samochody na polski rynek.

Mowa więc nie tylko o producentach samochodów, i salony samochodowe, ale też o importerach, podmioty wynajmujące samochody, jeśli będą sprzedawać czy udostępniać samochody, które zjechały z taśmy produkcyjnej po 1 kwietnia 2023 r. W przypadku starszych samochodów nie zachodzi konieczność wymiany radioodbiornika na taki, który działa zgodnie z DAB+.

Kary za brak radia DAB+

Choć nadal nie wiemy, w jaki sposób będą przeprowadzane kontrole, to znamy już wysokość grzywien, jakie grożą za sprzedaż auta bez radia DAB+. Firmy mogą zostać ukarane grzywną w wysokości nawet 3 proc. przychodów z poprzedniego roku kalendarzowego. Jeśli te nie przekroczyły progu 500 tys. zł, wówczas kara będzie mogła wynieść maksymalnie 15 tys. zł.

Źródło: se.pl