Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Niemożliwa do załatania luka w sprzęcie Apple. Trzeba wiedzieć
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 23.03.2024 20:59

Niemożliwa do załatania luka w sprzęcie Apple. Trzeba wiedzieć

sprzęt Apple
Fot. Pixabay/kropekk_pl

Gdy Apple zdecydowało się porzucić procesory Intela na rzecz autorskich układów w architekturze ARM, rozpoczęła się nowa era. Laptopy z układami Mx zaskarbiły sobie serca programistów, przez co ARM-owe stacje robocze trafiły pod strzechy. Niestety, odnaleziono w nich groźną sprzętową podatność, której nie uda się nigdy całkowicie wyeliminować.

Sprzętowa luka w procesorach Apple

Jak informuje Ars Technica, Apple doczekało się w swoich procesorach luki bezpieczeństwa na miarę słynnych Spectre/Meltdown w procesorach x86. Oznacza to, że można wykorzystać sprzętową podatność procesorów, której nie da się wyeliminować poprzez aktualizację oprogramowania.

Wprowadzane mogą być tzw. mitygacje, ominięcia luk, które wprawdzie ograniczą możliwość eksploatacji luk przez hakerów, ale nigdy do końca ich nie usuną. Sprzętowe luki odnaleziono w układach M1 i M2, najnowsze komputery Apple są bezpieczne.

Apple ostrzega: nie używajcie ryżu do osuszania iPhone’a!

Kolejna luka – kolejne spadki wydajności

Starsze ARM-owe procesory zaprojektowane przez Apple umożliwiają napastnikom pozyskanie tajnych kodów podczas przeprowadzania operacji kryptograficznych. Dzięki temu możliwe może być odszyfrowanie tak wrażliwych informacji, jak pęk kluczy, w którym przechowywane są m.in. zapamiętane dane logowania czy dane kart płatniczych na komputerach stacjonarnych Apple i MacBookach.

Niestety, wprowadzanie rzeczonych mitygacji może skutkować ograniczeniem wydajności procesorów Apple. Dokładnie tak było w przypadku Spectre/Meltdown – aby zabezpieczyć swoje podatne procesory x86, Intel musiał publikować kolejne łatki, które stopniowo ograniczały możliwości układów na rzecz bezpieczeństwa. Dla starszych procesorów ta historia nie ma końca – każdy kolejny wariant wykorzystywania podatności uszczykuje odsetek wydajności układów.

Wpływ na końcowych użytkowników

Odnalezienie luk ma zasadnicze znaczenie dla końcowych użytkowników. Złaszcza jeśli używają laptopów Apple w zastosowaniach profesjonalnych i na szali jest znacznie więcej niż w przypadku urządzeń wykorzystywanych do celów prywatnych.

W tej chwili najlepszym wyborem jest teraz kupno MacBooka z najnowszymi układami M3, co jednak wiąże się z większym wydatkiem. Niestety, kupno komputerów z procesorami M1 i M2 będzie wiązać się ze stopniowym spadkiem wydajności komputerów spowodowanych koniecznością łatania kolejnych wariantów luk.

Źródło: arstechnica.com