Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Niewiele osób wie o tej ukrytej funkcji pralki. Pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze
Paula Drechsler
Paula Drechsler 04.11.2023 11:16

Niewiele osób wie o tej ukrytej funkcji pralki. Pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze

pralka
RDNE Stock project/pexels

Wiele urządzeń wyposażonych jest w ukryte funkcje, które pomagają jeszcze lepiej wykorzystywać potencjał sprzętu. Mogą to być odpowiednie kombinacje przycisków, wpisanie kodu, a niekiedy po prostu odpowiednie posłużenie się urządzeniem w inny sposób. Warto wiedzieć o takich trikach.

Pralkę ma w domu niemal każdy Polak

Pralka jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych urządzeń w polskich gospodarstwach domowych. Sprawę badał m.in. CBOS, który sprawdzał, w jakie sprzęty najczęściej wyposażają swoje mieszkania Polacy. Pralka automatyczna była na czele. Według Business Insidera, na marzec 2023 r. posiadanie tego urządzenia w domu deklarowało 95 proc. ankietowanych. 

Przy takiej powszechności tego sprzętu aż dziw bierze, że tak mało osób w pełni wykorzystuje jego potencjał. A szkoda, ponieważ wiedząc o niektórych trikach, można zaoszczędzić czas, pieniądze i w dodatku zdrowiej żyć. Ostatnia kwestia jest bezpośrednio związana z ograniczeniem problemu wilgoci w mieszkaniu. Trik z ukrytą funkcją pralek zadziała w przypadku praktycznie wszystkich modeli, więc jest to bardzo uniwersalna opcja. Wystarczy zrobić jedną rzecz, by w pełni wykorzystać potencjał tego AGD.

Lepiej wypłać pieniądze i zrób zakupy wcześniej. Ogromne utrudnienia w dużych bankach

Ukryta funkcja pralki działa w praktycznie każdym urządzeniu

Niemal każdy, kto samodzielnie robi pranie, spotkał się prawdopodobnie z problemem w postaci wyciągania z bębna mokrych, ciężkich ubrań. Dzieje się tak często nawet mimo parokrotnego wirowania wsadu. Trzeba powtarzać czynność do skutku, tracić czas na wyżymanie tekstyliów, albo mocno podkręcać grzejniki, aby pranie szybciej wyschło. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie problematyczne, ponieważ w tym roku ceny ogrzewania są szczególnie wysoki i wiele osób myśli raczej o oszczędnym korzystaniu z możliwości dogrzewania gospodarstwa domowego, aby nieco zaoszczędzić. Jak podaje TVN, według danych na październik 2023, o niemal jedną trzecią wzrosły ceny ogrzewania - w kategorii energia cieplna zanotowano wzrost o 30,7 proc.

Latem problem jest mniej dotkliwy, ponieważ w przypadku posiadania balkonu lub ogrodu, pranie można suszyć na zewnątrz. Jest jednak jeszcze inna sprawa. Przez tak dużą ilość pozostałej wody, w pomieszczeniu wzmaga się wilgoć, co z czasem może prowadzić do grzyba, która rozpleni się po całym mieszkaniu. Ukryta funkcja pralek, które mają funkcję wirowania, pomaga pozbyć się tego problemu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Oto co należy zrobić.

Jak ograniczyć wilgotność i przyspieszyć schnięcie ubrań?

Niewiele osób wie, że każdy bęben pralki przy odpowiednim wykorzystaniu potencjału urządzenia może posłużyć również jako suszarka do ubrań. Tym sposobem zniwelujemy konieczność długotrwałego suszenia odzieży, a ponadto pozbędziemy się również nadmiernej wilgotności.

Rzeczy, które chcemy, aby wyschły szybciej, zostawiamy w pralce. Trzeba zrobić nieco miejsca, aby móc dołożyć do nich duży, suchy i czysty ręcznik, który dobrze zbiera wodę. Po dopakowaniu tej rzeczy należy ustawić urządzenie wyłącznie na opcję wirowania. Trzeba sprawdzić, aby na pewno nie było to wirowanie z płukaniem, ani inna konfiguracja, chodzi wyłącznie o odwirowanie rzeczy z bonusową tkaniną w postaci chłonnego ręcznika.

Takie wykorzystanie pralki sprawi, że gruba i absorbujący ciecz tkanina przejmie resztę wody z ubrań oraz bębna. Potraktowane w ten sposób pranie wystarczy powiesić na wieszaku, aby szybko doschło. Dodatkowo zabieg można ponowić na pustym bębnie, który w ten sposób zostanie dosuszony przez chłonny ręcznik. Idealna będzie bawełna, ponieważ ona doskonale chłonie wodę i jest wytrzymała.

Źródło: eska.pl, astore.pl, Business Insider, TVN