Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Niewielu zna tę ukrytą funkcję piekarnika. Zapłacisz mniej za prąd
Irmina Jach
Irmina Jach 05.05.2024 17:02

Niewielu zna tę ukrytą funkcję piekarnika. Zapłacisz mniej za prąd

piekarnik
Fot. Freepik

Piekarnik to jedno z najbardziej "prądożernych" urządzeń w domu. Z wyliczeń ekspertów wynika, że korzystanie z tego sprzętu kosztuje średnio 343,10 zł rocznie. Istnieje jednak sposób, by zaoszczędzić.

Piekarnik pobiera mnóstwo prądu

Piekarnik jest nieodłącznym elementem standardowego wyposażenia kuchni. To, ile prądu pobiera, jest zależne od kilku czynników. Oceniając, koszt użytkowania, warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na tzw. tabliczce znamionowej. Nie bez znaczenia jest także program, z którego korzystamy najczęściej, a także klasa efektywności urządzenia.

Aby obliczyć, ile prądu zużywa piekarnik, trzeba kierować się wzorem: moc całkowita piekarnika (kW) * cena za kWh prądu (zł/kWh) = cena za godzinę pracy piekarnika (zł/h).

Masz alergię? To urządzenie zmieni twoje życie

Jak dbać o piekarnik?

By oszczędzać prąd, warto dbać o to, by piekarnik zawsze był w należytym stanie technicznym. Kluczowa jest jego szczelność. Gumowa uszczelka wewnątrz urządzenia powinna być czysta, a drzwi podczas pieczenia — dokładnie zamknięte. Jeśli gorące powietrze będzie uciekać, piekarnik będzie pobierał więcej mocy, by osiągnąć ustawioną temperaturę.

ZOBACZ TAKŻE: To urządzenie pożera najwięcej prądu. Mało kto o tym wie

Jak oszczędzać prąd? Prosty trik z piekarnikiem

Żeby zaoszczędzić prąd i zapłacić niższe rachunki, warto wyłączyć piekarnik 10 min przed planowanym końcem pieczenia. Nowoczesne urządzenia są w stanie utrzymać ciepło, mimo że urządzenie nie działa. Dobrym zwyczajem jest także unikanie uchylania drzwi piekarnika w trakcie przygotowywania potrawy. Taki nawyk powoduje niepotrzebną utratę temperatury.

Najbardziej ekonomicznym trybem jest termoobieg, który pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła po wnętrzu piekarnika. Dzięki temu przygotowanie obiadu jest znacznie szybsze, a co za tym idzie — mniej dotkliwe dla portfela.