Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowe liczniki prądu nie zbierają dobrych opinii wśród Polaków
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 19.02.2024 16:43

Nowe liczniki prądu nie zbierają dobrych opinii wśród Polaków

Licznik energii elektrycznej
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W Polsce trwa dynamiczna wymiana tradycyjnych liczników prądu na nowoczesne, inteligentne urządzenia. Pomimo planów wprowadzenia ich do 80 procent gospodarstw domowych do 2028 roku, opinie publiczne wciąż są podzielone. Badania wykazują, że większość Polaków nie do końca rozumie korzyści płynące z tej zmiany, a niektórzy wyrażają obawy co do bezpieczeństwa tych nowych urządzeń. Czy te obawy są uzasadnione?

Polacy nieufni wobec inteligentnych liczników prądu

W Polsce trwa intensywna akcja wymiany tradycyjnych liczników prądu na inteligentne, zgodnie z planem, który ma objąć do 2028 roku aż 80 procent gospodarstw domowych w kraju. Jednakże, mimo założeń ustawy z 2021 roku, która przewiduje stopniowy wzrost liczby tych nowoczesnych urządzeń, badania opinii publicznej wskazują na pewne obawy i brak zrozumienia ze strony Polaków.

Zmiany w rozliczeniach za fotowoltaikę. Czy warto nadal inwestować w panele? Co zamiast abonamentu RTV? Pojawił się nowy pomysł, znamy terminy

Nieświadomość i wątpliwości

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Esmetric Group, większość Polaków wykazuje brak zrozumienia, co do celu i korzyści wynikających z wymiany liczników prądu na nowoczesne, inteligentne urządzenia. Aż 64 procent ankietowanych przyznało, że nie jest świadomych znaczenia tej zmiany i potencjalnych korzyści.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w abonamencie RTV w 2024. Nie wszyscy muszą go płacić

Brak pewności co do bezpieczeństwa

Kolejnym istotnym aspektem, który budzi niepokój wśród Polaków, jest kwestia bezpieczeństwa tych nowych urządzeń. Badanie Esmetric Group wykazało, że aż 63 procent respondentów wyraża wątpliwości co do zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń cyfrowych przez producentów inteligentnych liczników prądu. Jednakże, Piotr Golik, prezes zarządu Esmetric Group, zapewnia, że stosowane przez firmę zaawansowane technologie, w tym kryptografia oraz ciągłe monitorowanie dostępu, mają na celu zapewnienie cyberbezpieczeństwa tych urządzeń.