Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Nowość w aplikacji PKO BP. Klienci długo na to czekali
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.03.2024 11:16

Nowość w aplikacji PKO BP. Klienci długo na to czekali

aplikacja PKO BP
Fot. Bank PKO BP

W nowej wersji aplikacji IKO wydawanej przez PKO Bank Polski pojawiła się przydatna nowość, która może zapewnić klientom więcej dyskrecji i prywatności, ale może też w pewnym sensie służyć jako funkcja związana z bezpieczeństwem. Jak ją włączyć i jak z niej korzystać?

Ukrywanie salda z użyciem gestu

Gruntowne zmiany w płatnościach zbliżeniowych to nie jedyna nowość, jaką przygotował PKO BP. Oprócz tego w nowej wersji aplikacji pojawiła się możliwość szybkiego ukrywania salda wyświetlanego w aplikacji IKO. Jak donosi cashless.pl, taki mechanizm PKO wprowadza w Polsce jako pierwsze.

Nie chodzi bowiem o zwykłe usunięcie salda z ekranu głównego interfejsu. Odtąd kwotę zgromadzoną na koncie można ukryć na moment z użyciem gestu. Wystarczy przechylić telefon w swoją stronę, by saldo zostało ukryte. Całość ma chronić nas przed wścibskim okiem podczas zakupów, ale przy okazji może chronić nas przed kradzieżą, gdy potencjalny napastnik będzie chciał zapuścić żurawia, by ocenić, czy daną osobę warto okraść.

Ważny komunikat PKO BP. Już od jutra wyłączają ten sposób płatności

Jak włączyć nową funkcję?

Ukrywanie salda w aplikacji IKO działa z użyciem dostępnych w smartfonie akcelerometru i żyroskopu. Domyślnie jednak funkcja nie jest włączona. Aby to zmienić, należy przejść do ustawień, a więc po zalogowaniu wybrać przycisk w lewym górnym rogu.

Kolejny krok wybór pozycji Bezpieczeństwo i dostępy, dalej – Ukrywanie sald. Tutaj dostępne są do wyboru dwie możliwości – ukrycie domyślne oraz aktywowane za pomocą nowego gestu. W pierwszym przypadku całkowicie ukryjemy saldo i wyświetli się dopiero po dotknięciu elementu interfejsu. Drugi to omawiana nowość pozwalająca ukrywać saldo z użyciem przechylenia smartfonu w swoją stronę.

Przyszłość bez fizycznych kart

PKO BP dodał właśnie dwie ważne nowości – oprócz nowego ukrywania salda z aplikacji zniknie starszy mechanizm obsługi kart płatniczych i płatności zbliżeniowych – a już zapowiada kolejne zmiany. Docelowo PKO planuje zaprzestania wydawania klientom fizycznych kart płatniczych. W przyszłości wszyscy będą płacili telefonami. Harmonogram wprowadzania tej zmiany nie jest jeszcze znany.

Źródło: cashless.pl

Tagi: Fintech Banki