Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowy ranking popularności języków programowania. Minimalne ruchy w czołówce, duże awanse młodszych języków
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.09.2023 09:54

Nowy ranking popularności języków programowania. Minimalne ruchy w czołówce, duże awanse młodszych języków

None
domena publiczna

Opublikowana została kolejna odsłona TIOBE Index, czyli raportu prezentującego najpopularniejsze języki oprogramowania. Wrześniowa odsłona to dobra okazja, by podsumować dotychczasowy przebieg roku i dostrzec zmieniające się trendy. Zwłaszcza że branża tech na dobre rozkręciła się już po wakacyjnej przerwie, o czym świadczy choćby kalendarz zbliżających premier.

Czym jest TIOBE Index?

Ranking publikowany przez TIOBE to jedno z najbardziej uznanych i najpopularniejszych rankingów popularności języków programowania. Firma zajmuje się na co dzień analityką jakości oprogramowania i przetwarza na potrzeby swoich klientów ponad miliard linijek kodu każdego dnia. Dzięki temu może co miesiąc dzielić się względnie miarodajnymi informacjami co do tego, jakie języki w danym momencie są na świecie najpopularniejsze.

Należy zaznaczyć, że wpływ na dane pochodzące z TIOBE Index ma wiele czynników i nie należy w żadnym wypadku traktować rankingu jako listy najlepszych czy najbardziej perspektywicznych języków programowania. Jest to jednak jedyne tak szeroko zakrojone badanie, którego wyniki możemy analizować na bieżąco z miesiąca na miesiąc. Raporty z pozostałych, na czele z cieszącym się równie dużym uznaniem Stack Overflow Developer Survey, publikowane są co roku.

Polska w ścisłej czołówce rankingu cyberbezpieczeństwa. Za nami m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy

Najpopularniejsze języki programowania według TIOBE Index

We wrześniu najpopularniejszym językiem programowania według TIOBE Index był Python, z którego użyciem napisane było ponad 14% przeanalizowanego kodu. Ten stan rzeczy nie zmienia się zresztą od wielu miesięcy. Niespodzianki nie ma także na miejscu drugim – tutaj plasuje się wieloletni lider niskopoziomowych języków programowania, czyli C. Przetasowanie nastąpiło natomiast na ostatnim stopniu podium, na które powrócił młodszy brat C, czyli C++, zastępując Javę.

Ta spadła na miejsce 4., wyprzedzając C# i JavaScript. Trzeba przyznać, że niskie miejsce JavaScript – języka, który w innych rankingach zajmuje często szczytowe miejsca – może być zaskoczeniem. Należy jednak wziąć pod uwagę specyfikę samego TIOBE Index. Firma analizuje na zamówienie firm z całego świata przede wszystkim oprogramowanie biznesowe i enterprise, rzadziej zaś frontendy aplikacji webowych, na których stoją dziś usługi kierowane na rynek konsumencki i gdzie zastosowanie ma JavaScript.  

Trendy i młode języki programowania

Jak zwraca uwagę dyrektor wykonawczy TIOBE, Paul Jensen, o koniec stawki dwudziestu najpopularniejszych języków programowania walczą relatywnie młode narzędzia. W szerszym rankingu duży awans odnotował język Kotlin opracowany przez czeską firmę JetBrains, który zajął tym samym ostatnie miejsce. Wyprzedził raptem 11-letnią Julię. Jednocześnie należy zaznaczyć, że rok do roku awans Kotlina jest już znaczący, bo z miejsca 34.

Kotlin, choć staje się głównym językiem programowania na Androidzie, najpopularniejszym konsumenckim systemie operacyjnym świata, nadal zajmuje relatywnie odległe miejsca. Mamy tu jednak do czynienia z przypadkiem podobnym do JavaScript – aplikacje mobilne, podobnie jak webowe, są pod radarem TIOBE, którego działalność skupia się na zaawansowanych aplikacjach biznesowych. Korzysta się z nich przede wszystkim na stacjach roboczych, a nie smartfonach z Androidem.

Tego samego nie można powiedzieć o relatywnie młodym języku Rust, który mimo odnotowania dużego awansu rok do roku (z 26. na 17. miejsce), to jednak nadal bardzo daleko mu do popularności C i C++, a zatem języków, które zajmują kolejno 3. i 4. miejsce stawki. Rust ma docelowo być ich następcą: ma te same zastosowania w programowaniu systemowym i jest pozbawiony ich mankamentów związanych z bezpieczeństwem pamięci. Na razie jednak pozycja C i C++ jest przez Rusta niezagrożona.

Pozycja uznanych języków niezagrożona

Analizując rankingi TIOBE w perspektywie rocznej, ale też wieloletniej można zauważyć, że duże przetasowania w czołówce rankingu zachodzą niezwykle rzadko, a sytuacja jest znacznie mniej dynamiczna, niż wynikałoby to z tempa rozwoju branży. Na topie pozostają języki programowania, które od dekad cieszą się największym uznaniem, mają dużą bazę użytkowników i są wykładane na uczelniach,  zaś młodsze narzędzia, jak wspomniane Kotlin czy Rust walczą o dalsze miejsca list popularności.