Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Nowy wybuchowy sprzęt rozpoznawczy. Otrzyma go ogromne państwo
Mateusz Godlewski
Mateusz Godlewski 11.01.2024 18:36

Nowy wybuchowy sprzęt rozpoznawczy. Otrzyma go ogromne państwo

Myśliwiec, Strumień, Samolot.
Defence-Imagery/Pixabay

Rosja niedługo wzbogaci się o nowy wybuchowy sprzęt rozpoznawczy. Do państwa powędruje nowy dron szturmowy irańskiej produkcji Shaheed-107. Co o nim wiemy?

Nowy sprzęt wsparciem dla Rosji

Rosyjskie ministerstwo obrony przedstawiło już plany wdrożenia wyposażenia do armii w 2024 roku. To jednak oficjalne pozycje, a nieco mniej oficjalnie mówi się, że planowane są kolejne dostawy zupełnie nowego sprzętu. Według informacji Sky News Iran opracował zupełnie nowy wybuchowo-rozpoznawczy dron szturmowy. To wszystko ma związek z rosyjską agresją na Ukrainę.

Sprzęt ma zostać wyposażony w ciekawą technologię. Ma rozpoznawać ona wartościowe wartościowe cele na polu bitwy - chodzi tutaj w szczególności o amerykańskie i brytyjskie systemy rakiet wielokrotnego użytku wykorzystywane przez siły ukraińskie.

Philips wycofuje swoje rezonansy magnetyczne. Urządzenia zagrażają zdrowiu Polacy stworzyli samolot przyszłości. Nie może latać przez zaskakujący powód

Co wiemy o tym sprzęcie?

Jak czytamy na koncie biznesmena Mario Nawfala w serwisie X: Według doniesień Iran opracował drona zaprojektowanego specjalnie dla Rosji do wykorzystania w wojnie na Ukrainie. Stało się to po tym, jak Korea Północna rzekomo wysłała masową dostawę rakiet do Rosji.

Sprzęt pochodzi z rodziny Shahed, która jest szeroko używana przez rosyjską armię. W szczególności chodzi tutaj o starsze konstrukcje, takie jak Shahed-131 i Shahed-136.

Dokładne wymiary drona

2,5 długości i 3-metrowa rozpiętość skrzydeł - właśnie takie wymiary ma mieć nowy dron. Jego zasięg wyniesie zaś do 1500 km. Nie jest to dobra wiadomość dla Ukrainy.

Rosjanie korzystają z dronów Shahed od wielu miesięcy, ale to na początku stycznia otrzymali nowy sprzęt Shahed-238. Zaskoczyli nim Ukraińców, którzy wcześniej nauczyli już sobie radzić ze sprzętem poprzedniej generacji.

Źródło: komputerswiat.pl