Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ogromna liczba wyłudzeń metodą "na dziecko". Polacy masowo otrzymują niepokojące wiadomości
Paula Drechsler
Paula Drechsler 06.08.2023 11:59

Ogromna liczba wyłudzeń metodą "na dziecko". Polacy masowo otrzymują niepokojące wiadomości

telefon
domena publiczna

Oszuści nie próżnują i po raz kolejny dają w kość Polakom. CERT ostrzega przed zasadzką, jaką przestępcy przygotowali na rodziców. Złodzieje bezczelnie podszywają się pod ich dzieci i wyłudzają pieniądze. Są bardzo przekonujący.

Podszywanie się pod dziecko

CERT Polska ostrzega przed bardzo popularnym oszustwem, które z jeszcze większym nasileniem złodzieje stosują podczas sezonu wakacyjnego. Wykorzystują emocje rodzica względem swoich dzieci i bezczelnie się pod nie podszywają. Chodzi o rzekome pechowe uszkodzenie lub zgubienie telefonu przez dziecko. W efekcie przestępcy wyłudzają pieniądze od rodziców. CERT przestrzega, że wakacje, które powinny być czasem beztroski, mogą zamienić się w zmorę, jeśli nie będziemy ostrożni i damy się naciągnąć złoczyńcom. 

Wielki wyciek danych milionów Polaków. Sprawdź, czy ktoś nie zaciągnął na Ciebie kredytu

Złodzieje do tego przekrętu wykorzystują zarówno publicznie udostępnione przez nas numery telefonów, np. te umieszczane w ogłoszeniach sprzedaży lub ofertach zleceń, jak i te, do których mają dostęp poprzez wycieki danych. Następnie wysyłają niepokojącą wiadomość, która pochodzi rzekomo od dziecka.

Sprzedali 8-miesięcznego synka, by zdobyć pieniądze na iPhone'a. Chcieli sprzedać też córkę Google ostrzega. Możesz stracić dostęp do poczty i zdjęć, jeśli nie zastosujesz się do nowych wytycznych

Prośba o kontakt pod innym numerem

Jak podaje CERT, oszuści bazują w tym przypadku przede wszystkim na fakcie, że wakacje to czas wyjazdów na obozy i kolonie. Podczas takiego wypadu dzieciom potrafią przytrafiać się różnego rodzaju przygody, również takie, które są związane z zepsuciem, zagubieniem lub kradzieżą telefonu. CERT ostrzega, że złodzieje opracowali oszustwo, które nawiązuje właśnie do braku możliwości skontaktowania się z rodzicem ze standardowego numeru telefonu. Przestępcy wysyłają z nieznanego numeru SMS-a z wiadomością rzekomo od dziecka, w którym jest informacja, aby skontaktować się poprzez WhatsApp na nowy numer kontaktowy.

message1.png

Fot. CERT Polska

W nerwach lub z roztargnienia robimy różne rzeczy, więc część osób może od razu zareagować zgodnie z oczekiwaniami oszusta. Zaintrygowany lub przejęty rodzic może spełnić prośbę i od razu napisać wiadomość w komunikatorze na wskazany w SMS-ie numer, zamiast na przykład najpierw zadzwonić na dotychczasowy, zapisany w kontaktach numer dziecka. Jeśli to zrobi, oszust od razu przechodzi do dalszej części planu i zaczyna udawać dziecko w potrzebie. Podczas wymiany wiadomości poprzez WhatsApp złodziej wyjaśnia powody braku możliwości kontaktu ze swojego numeru telefonu i powoli wciąga rodzica w grę, która kończy się wyłudzeniem dużej sumy.

Wyłudzanie pieniędzy na nowy sprzęt

Jak podaje CERT „wiadomości od rodzica pozwalają uzyskać oszustowi pewne informacje o dziecku, takie jak imię lub przynajmniej płeć, co ułatwia mu dalsze podszywanie się”. W końcu udający dziecko oszust tłumaczy zniszczenie lub zgubienie sprzętu i prosi rodzica o zrobienie przelewu na nowy telefon. Na przykładowych zrzutach ekranu udostępnionych przez CERT Polska widać, jaki może być sposób prowadzenia konwersacji przez przestępców podszywających się pod dziecko.

oszustwonadziecklo.jpg

Fot. CERT Polska

CERT ostrzega, że nie trzeba mieć nawet bankowości elektronicznej, aby paść ofiarą sprytnych oszustów. Jeśli dowiedzą się o takiej sytuacji, namawiają na podesłanie zdjęć danych karty płatniczej. W ostateczności złodziej może nawet proponować przelew mniejszej kwoty, byle dopiąć swego i okraść ofiarę.

image4.png

Fot. CERT Polska

Jak się chronić?

CERT Polska przestrzega, aby zawsze próbować zweryfikować, z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Warto najpierw zadzwonić pod zapisany w kontaktach numer dziecka, albo skontaktować się z opiekunem obozu czy kolonii. Jeśli mamy numer telefonu do znajomych dziecka, z którymi akurat może przebywać, również warto skorzystać z tej formy kontaktu.

- Jak należy się zachować w sytuacji, gdy otrzymamy podobną wiadomość? Przede wszystkim trzeba spróbować skontaktować się z dzieckiem w inny sposób, szczególnie wtedy, gdy pojawia się prośba o przesłanie pieniędzy. Zawsze, gdy otrzymujemy takie nieoczekiwane prośby, należy skontaktować się z nadawcą wiadomości za pomocą innego kanału komunikacji. W szczególności jeśli wiadomości te pochodzą z nieznanych nam dotąd numerów, adresów email, kont w mediach społecznościowych lub komunikatorach. Nawet jeśli konto w komunikatorze jest nam znane, to należy mieć na uwadze fakt, że oszuści za pomocą fałszywych paneli logowania mogą przejąć dane uwierzytelniające do kont w mediach społecznościowych. Przejęte konta mogą być następnie wykorzystane do wysyłania do znajomych próśb o przekazanie pieniędzy w powiązanych komunikatorach — podają specjaliści z CERT.

Pamiętajmy, że gra na emocjach to wciąż bardzo skuteczny środek do osiągania celów przez cyberprzestępców.

Zgubne skutki wzruszających historii. Każdy może stać się ofiarą podstępu