Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Policja traci cierpliwość. Idziesz z telefonem, możesz dostać wysoki mandat
Paula Drechsler
Paula Drechsler 25.04.2023 17:10

Policja traci cierpliwość. Idziesz z telefonem, możesz dostać wysoki mandat

policja
domena publiczna

Według danych Komendy Głównej Policji liczba osób wchodzących na przejścia dla pieszych z telefonem w ręku drastycznie wzrosła.

Przerażające statystyki

Z danych zebranych przez policję wynika, że zaledwie kilka miesięcy tego roku starczyło, aby naliczyć aż 2265 osób, które weszły na jezdnię, pasy lub torowisko, korzystając w tym czasie z telefonu. Prawdopodobnie skala wykroczeń jest jednak jeszcze większa.

Jak podają funkcjonariusze, w 2022 roku aż 4112 pieszych zostało złapanych na tym przewinieniu, a należy doliczyć przecież osoby, którym się upiekło. Niestety, tegoroczne statystyki zapowiadają się jeszcze gorzej. 

Od stycznia do połowy kwietnia zostało zauważonych już 2265 osób korzystających z telefonów na przejściach przez jezdnię. To o niemal 100 procent więcej niż w tym samym czasie rok temu. Wówczas w tym okresie na wykroczeniu przyłapano 1152 pieszych. 

W ubiegłym roku średnio miesięcznie mundurowi ukarali mandatem 342 pieszych patrzących w komórki zamiast na jezdnię. W tym roku na miesiąc przypada już blisko 650 upomnień. Jednakże, jak przyznają policjanci, to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ ujawniane są jedynie najbardziej jaskrawe przypadki.
 

Jest możliwość obniżenia rachunków za prąd. Niestety, razem z warunkiem

Co mówią przepisy?

Zgodnie z przepisami prawa, zabronione jest korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, włącznie z przejściem dla pieszych, jeśli prowadzi to do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji. Celem przepisu jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Stosowanie się do wytycznych powinno spowodować zmniejszenie liczby wypadków związanych z rozproszeniem uwagi pieszych. Jest ona w szczególni zaburzona z powodu korzystania z urządzeń elektronicznych podczas poruszania się w pobliżu i na jezdni.

Kary nie unikniesz

Od wejścia nowego taryfikatora, które miało miejsce we wrześniu 2022 r., osoby wchodzące na przejście dla pieszych oraz torowisko mają bezwzględny zakaz korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na jezdni. Za przyłapanie na tym wykroczeniu policjant może nałożyć na pieszego 300 zł mandatu.