Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Polscy studenci zbudowali innowacyjny łazik marsjański. Zakwalifikowali się do międzynarodowych zawodów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 22.06.2023 20:19

Polscy studenci zbudowali innowacyjny łazik marsjański. Zakwalifikowali się do międzynarodowych zawodów

studenci
Facebook Silesian Phoenix

20 czerwca w centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbyła się premiera łazika marsjańskiego Silesian Phoenix III. Ten innowacyjny pojazd zbudowali studenci z Politechniki Śląskiej, zrzeszeni w Kole Naukowym Silesian Phoenix. “Jest to według nas niezwykła konstrukcja zaprojektowana i przygotowana w niecały rok. Łazik jest przygotowany do udziału w zawodach Anatolian Rover Challenge, podczas których będzie musiał wykonywać szereg symulacji misji kosmicznych” – powiedział Andrzej Jałowiecki, opiekun projektu Silesian Phoenix. 

Unikalne na skalę światową rozwiązania

Łazik marsjański Phoenix III jest najnowszym wynalazkiem studentów zrzeszonych w kole naukowym Silesian Phoenix (pierwszy w historii PŚ łazik marsjański powstał w 2018 roku). Większość elementów pojazdu wykonano z włókna węglowo-epoksydowego. To jest coś nowatorskiego, czego jeszcze żaden z łazików na świcie nie pokazał. Te materiały to przyszłość łazików, które będą wysyłane w kosmos, ponieważ są lżejsze od wcześniejszych projektów. Robot waży zaledwie 18 kg – wyjaśnił Jakub Gurgul, kierownik projektu SKN Silesian Phoenix.

łazik politechnika 1.jpeg

Fot. Facebook Politechnika Śląska

Zespół zakwalifikował się do finału zawodów w Turcji

Łazik naszych studentów zakwalifikował się do prestiżowych zawodów Anatolian Rover Challenge, które odbędą się w Turcji w połowie lipca. Podczas zawodów bolid będzie musiał wykonać zadania takie jak:

  • dotarcie do określonych punktów na symulowanym polu marsjańskim,
  • wykonanie różnych ustalonych operacji za pomocą ramienia robotycznego np. przekręcenie zaworów,
  • pobranie próbki gleby.

Na fanpage’u Silesian Phoenix czytamy, że studenci zbierają środki finansowe, które pomogą im wyjechać na międzynarodowe zawody.

Projekt naszpikowany innowacjami

Prawdą jest, że ten projekt jest naszpikowany innowacjami. Najbardziej cenione uczelnie techniczne na świecie zajmują się właśnie innowacjami. Tym bardziej cieszy nas fakt, że na Wydziale Mechanicznym Technologicznym działa tyle kół naukowych, które skupiają wielu młodych ludzi i chcą przygotowywać właśnie takie projekty – tak zachwalał pracę studentów dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Władze uczelni nie kryją dumy z działań studentów i podkreślają, że Politechnika Śląska stara się dążyć do doskonałości w badaniach naukowych i kształceniu, właśnie poprzez aktywizację studentów do tworzenia różnorakich projektów.

łazik politechnika 2.jpeg

Fot. Facebook Politechnika Śląska