Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Polska firma podbija świat. Zajmują się AI i są warci ponad miliard dolarów
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 24.01.2024 16:31

Polska firma podbija świat. Zajmują się AI i są warci ponad miliard dolarów

technologia
Pixabay/Tung Nguyen

Innowacyjny startup pochodzący z Polski, ElevenLabs, skupia się na rozwijaniu potencjału sztucznej inteligencji, wykorzystując ją do tworzenia klonów głosów. Osiągnięcia firmy przyciągnęły uwagę inwestorów, a teraz ElevenLabs dołączyło do prestiżowego grona jednorożców. To określenie jest używane w biznesie dla prywatnych firm technologicznych, które, rozpoczynając jako startupy, osiągnęły wartość rynkową przekraczającą miliard dolarów.

Polska firma podbija świat

Piotr Dąbkowski, były inżynier uczenia maszynowego w Google, i Mateusz Staniszewski, były strateg ds. wdrożeń w Palantir, są założycielami polskiego startupu ElevenLabs. Firma, która specjalizuje się w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do klonowania głosu, osiągnęła spektakularny sukces, wyceniając się na ponad miliard dolarów. W ciągu zaledwie dwóch lat od powstania, ElevenLabs zdobyło uznanie inwestorów, dołączając do prestiżowego grona jednorożców.

Sztuczna inteligencja ma pomóc polskiej kolei. Ruszył pilotażowy program Podsumowanie roku z przeglądarką Edge. Prawie 2 mld czatów z AI

Narzędzie ElevenLabs a przełom w sztucznej inteligencji głosowej

ElevenLabs zdobyło uwagę świata dzięki narzędziu pozwalającemu na klonowanie głosów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Film prezentujący możliwości tego narzędzia, gdzie Leonardo DiCaprio przemawia różnymi głosami, zyskał dużą popularność. Firma pozyskała 80 milionów dolarów na rozwój biznesu i poszerzenie zakresu działań. W ciągu zaledwie 1,5 roku technologia ElevenLabs znalazła zastosowanie w 41% firm z listy Fortune 500, w tym w renomowanych mediach i branży rozrywkowej.

Wyzwania i przyszłość ElevenLabs w kontekście sztucznej inteligencji

Mimo sukcesu narzędzia ElevenLabs, istnieją obawy dotyczące etyki i bezpieczeństwa związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do klonowania głosów. Firma, licząca obecnie ponad 40 pracowników, angażuje się w moderację i prace polityczne, aby zapewnić odpowiednie wykorzystanie ich technologii. Pomimo obaw, inwestorzy, w tym fundusz venture Andreessen Horowitz, nadal widzą przyszłość w rozwijaniu narzędzi AI do generowania przekonującego audio i wideo, co potwierdza ostatnie finansowanie w wysokości 80 milionów dolarów pozyskane przez ElevenLabs.