Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ponad 2 mln zł kary dla kontrolerów MPK. Za rzadko sprawdzali bilety
Paula Drechsler
Paula Drechsler 11.05.2023 20:37

Ponad 2 mln zł kary dla kontrolerów MPK. Za rzadko sprawdzali bilety

autobus
domena publiczna

Kraków nie jest zadowolony z firmy Rewizor zatrudniającej kontrolerów biletów w dwunastu miastach całej Polski, również w krakowskim MPK. Z badań, jakie zlecił miejski Zarząd Transportu Publicznego, wynikło niedopełnianie obowiązków.


 

Mieszkańcy alarmują

O tym, że w działaniu pracowników zatrudnianych przez firmę Rewizor pojawiają się nieprawidłowości, urzędników miejskich informowali sami mieszkańcy Krakowa. Przeprowadzone dodatkowo kontrole utwierdziły miasto w przekonaniu, że wykonawca nie wywiązuje się odpowiednio z umowy.

Zarzuty miejskich urzędników wobec firmy Rewizor obejmowały m.in. brak odpowiedniego umundurowanie, za małą liczbę kontrolerów oraz przeprowadzanych kontroli biletów, jak i ogólne niedopełnianie obowiązków, donosi portal lubie.krakow.pl. Według ZTP realizowanie umowy na kontrole biletów w krakowskich autobusach i tramwajach nie przebiegało zgodnie z wytycznymi.

Niezadowolenie ze współpracy

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie odpowiada m.in. za działanie komunikacji miejskiej. Ta komórka administracyjna umowę ze spółką Rewizor podpisała w zeszłym roku. Nie jest to nowe przedsiębiorstwo w tej branży, ponieważ spółka obsługuje aż dwanaście miast w całej Polsce. 

Firma według umowy z Krakowem miała za zadanie kontrolować, czy pasażerowie realizują płatności za bilety, aby móc korzystać legalnie z przejazdów krakowskimi autobusami i tramwajami. Rewizor według ustaleń ZTP nie spełnił jednak warunków umowy. Skontrolował bowiem pojazdy komunikacji publicznej aż o 107 razy mniej, niż zadeklarował w umowie.

- Przygotowujemy akt oskarżenia do sądu. Nie widzimy już żadnej innej ścieżki działania — przekazał w rozmowie z „Wyborczą" Sebastian Kowal, rzecznik ZTP.

Ogromny dług

Jak podaje serwis, obie firmy nie kryją niezadowolenia ze współpracy. W rzeczywistości nie jest to pierwsza kara, jaką ZTP nakłada na firmę Rewizor. Od dłuższego czasu w kierunku spółki wystosowywane są kolejne oznaki niezadowolenia i wezwania do zadośćuczynienia. Jak podaje serwis o2.pl Rewizor nie zamierza spłacać ogromnego długu, jaki urósł w toku współpracy obu jednostek.

- Nie zgadzamy się jednak z horrendalnymi sumami, jakie ZTP naniosło na nas za zbyt małą liczbę kontrolerów na mieście czy niewykonanie określonej liczby kontroli w miesiącu — tłumaczy w rozmowie z GW Piotr Wieczorek, dyrektor zarządzający spółką Rewizor.

Ponadto, jak podaje lubie.krakow.pl, firma Rewizor twierdzi, że ZTP od kilku miesięcy nie dostarcza spółce sprawnego sprzętu, którym kontrolerzy mogliby wykonywać swoją pracę. To ma bezpośrednie przełożenie na jej jakość i wydajność samych kontrolerów, którzy mają też często nagle chorować, a zastępstwa nie udaje się tak szybko znaleźć.