Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Popularna sieć wprowadza sklepy bez kasjerów. Zakupy podliczą ci tu kamery i czujniki
Paula Drechsler
Paula Drechsler 09.05.2023 20:02

Popularna sieć wprowadza sklepy bez kasjerów. Zakupy podliczą ci tu kamery i czujniki

sklep
domena publiczna

W centrali firmy Auchan w Lille we Francji działa już pierwszy sklep bez kas. Jest to placówka testowa.

Bez kasjera i bez kasy

Francuski gigant stawia na nowe technologie i testuje możliwość wprowadzenia na szeroką skalę sklepów autonomicznych. W takim sklepie nie ma ani kas, ani kasjerów. Placówka działa na zasadach tap & go, czyli zbliż i wejdź. Klient, który chce dokonać zakupów w takim sklepie, musi zbliżyć kartę kredytową lub debetową do czujnika znajdującego się przy bramce wejściowej. Wówczas zostanie wpuszczony do środka.

Podczas robienia zakupów poczynania klienta śledził będzie system komputerowych kamer wizyjnych i czujników półek. Wykorzystuje je do tego specjalny silnik 3D firmy Trigo, który został zaprojektowany specjalnie dla sklepów detalicznych, podaje serwis wiadomoscihandlowe.pl. Te elementy automatycznie wykrywają i podsumowują wybierane przez kupującego produkty.

Po wyjściu klient otrzymuje cyfrowy paragon, a z jego karty ściągnięta zostaje odpowiednia kwota.

Sztuczna inteligencja

Poza śledzeniem tego, co wybierają i kupują klienci, system EasyStock, który również należy do firmy Trigo, pozwala detalistom zarządzać zapasami, podaje wspomniany portal. Ten oparty na sztucznej inteligencji system zarządzania zapasami w czasie rzeczywistym ma za zadanie przetwarzać dane generowane przez system kamer i czujek.

Dzięki takiemu podejściu właściciele sklepów mają w łatwy sposób śledzić i uzupełniać braki magazynowe. Ponadto system ma wpływać na ograniczenie kradzieży i zmniejszenie liczby odpadów.

Sklepy autonomiczne w Polsce

W Polsce tego typu placówki handlowe otworzyła sieć Żabka. Chodzi o Żabkę Nano. Pierwsza placówka umożliwiająca robienie zakupów bez kolejek, gotówki i kontaktu z obsługą, która powstała na terenie naszego kraju, została uruchomiona w 2021 r., informuje money.pl 

Technologia wykorzystywana w Żabkach Nano jest analogiczna do tej zaimplementowanej w testowej placówce Auchan. AiFi jest rozwiązaniem opartym na kamerach, wykorzystującym komputerową wizję i uczenie maszynowe do rozpoznawania zdjętych z półek produktów i automatycznie finalizującym płatność po wyjściu ze sklepu. 

 AiFi może się pochwalić ok. 100 sklepów autonomicznych. Część z nich to placówki Żabka Nano/Żappka Store, uruchomione z liderem rynku convenience w Polsce. Jednak amerykańska firma technologiczna współpracuje również z innymi sieciami handlowymi, takimi jak Carrefour czy Aldi. Nawiązała ponadto partnerstwa z Microsoftem czy Verizonem, podaje serwis wiadomoscihandlowe.pl. W sklepach autonomicznych AiFi jak dotąd zakupy zrobił już ponad 1 mln klientów.

Nie wiadomo jeszcze, czy Auchan dołączy do grona sklepów autonomicznych na terenie naszego kraju.