Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Reset Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów wraca do konsultacji
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.02.2024 18:33

Reset Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów wraca do konsultacji

fakutra
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Próby uruchomienia Krajowego Systemu e-Faktur w zobowiązanych do tego podmiotach kończyły się jak dotąd porażką. Kolejne graniczne terminy przesuwano, do urzędów wysyłano specjalistów ds. wdrożeń i organizowano szkolenia, a mimo to przedsięwzięcie kończy się niepowodzeniem. Teraz zapadła decyzja, aby dokonać resetu.

Krytyczne błędy w KSeF-ie

O ile poprzednia władza decydowała się na wprowadzanie kolejnych opóźnień, które miały dać podmiotom więcej czasu na wdrożenie, tak sytuacja zmieniła się po objęciu władzy przez aktualną większość sejmową. 

20 stycznia poinformowano, że problemem nie są same problemy na etapie wdrażania KSeF, lecz krytyczne błędy w samym systemie.

Wówczas minister finansów Andrzej Domański poinformował, że stan usługi nie pozwala na jej szersze wykorzystanie i wymaga pracy. Z tego powodu znów odsunięto ostateczny moment na wdrożenia, tym razem bezterminowo. Jakość oprogramowania stojącego za KSeF-em ma bowiem narażać podmioty zobowiązane do korzystania z niego na niebezpieczeństwo i przestoje w wystawianiu faktur.

Reset wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur

Teraz serwis wiadomoscihandlowe.pl informuje, że  program wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur zostanie zresetowany i przeprowadzony w pewnej mierze od nowa. Szczegółowy plan konsultacji ma zostać ogłoszony podczas konferencji ministra finansów, która odbędzie się 9 lutego. Szef resortu nie tylko zarysuje nowy harmonogram prac, ale też odpowie na zgromadzone dotychczas pytania.

Ministerstwo przekonuje, że reset nie oznacza startu całego przedsięwzięcia całkowicie od zera. Procesu ma bowiem przebiegać w taki sposób, aby zmiany w regulacjach i samym oprogramowaniu nie poskutkowały spisaniem na straty dotychczasowej pracy i środków poświęconych przez podmioty. 

Wszelkie modyfikacje dotychczasowego programu mają zostać opracowane z uwzględnieniem ponoszonych przez nie kosztów.

Nowy harmonogram konsultacji

W takich okolicznościach nie powinno dziwić, że nie zostały podane nowe informacje na temat terminu wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur. Niewykluczone, że nie zmieni się to także po konferencji 9 lutego. Informacja, że zostanie podczas niej zaprezentowany dopiero harmonogram konsultacji dowodzi, że być może nie mamy do czynienia z rozpoczynaniem całego przedsięwzięcia całkowicie od nowa, niemniej we wdrożeniu KSeF-u cofamy się o wiele kroków.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl