Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Rządowy zakaz fotografowania. Będą nowe przepisy
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 27.02.2024 22:25

Rządowy zakaz fotografowania. Będą nowe przepisy

Kobieta robiąca zdjęcie
Pexels

Nowe przepisy legislacyjne szykują się do wprowadzenia zmian, które mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki Polacy dokumentują swoje życie codzienne. Wkrótce możemy spodziewać się istotnych ograniczeń dotyczących robienia zdjęć w określonych miejscach. Jakie konsekwencje to za sobą niesie?

Nowe przepisy ograniczające robienie zdjęć

Wkrótce Polacy będą musieli zwrócić uwagę na swoje zachowanie fotograficzne, gdyż rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na fotografowanie. Projekt rozporządzenia, opublikowany na oficjalnej stronie Rządowego Centrum Legislacji, skupia się na zakazie filmowania lub utrwalania obrazu "obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa państwa".

Niedługo nowe opłaty dla kierowców OLX zwróci pieniądze użytkownikom. UOKiK podjął decyzję

Lista zakazanych miejsc: Gdzie unikać fotografowania

Nowe przepisy obejmują szereg obiektów, w których robienie zdjęć będzie surowo zakazane. Na liście znajdują się budynki służb mundurowych, takie jak policja, straż pożarna oraz straż graniczna. Zakaz obejmuje także miejsca związane z obronnością państwa, jak zakłady przemysłu zbrojeniowego oraz obiekty medyczne, w których znajdują się materiały jądrowe lub aparaty rentgenowskie.

ZOBACZ TAKŻE: Zakaz smartfonów w szkołach od 1 września? Propozycja trafiła do rządu

Ostrzeżenie na tablicach

W celu jasnego oznaczenia miejsc objętych zakazem fotografowania, wprowadzono specjalne tablice ostrzegawcze. Ponad 25 tysięcy tablic zostanie zastąpionych nowymi, zawierającymi informacje o zakazie fotografowania. Operacja wymiany tablic ma kosztować około 1 miliona złotych, ale ma zapewnić większą świadomość obywateli oraz egzekwowanie nowych przepisów.