Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Samsung kończy wsparcie dla dwóch popularnych smartfonów. Ich właściciele nie doczekają się kolejnych aktualizacji
Paula Drechsler
Paula Drechsler 07.09.2023 13:05

Samsung kończy wsparcie dla dwóch popularnych smartfonów. Ich właściciele nie doczekają się kolejnych aktualizacji

smartfon
tokopedia

Kiedy te smartfony Samsunga debiutowały, zarówno w Polsce, jak i na świecie sprzedawały się jak świeże bułeczki. Zainteresowanie było ogromne. Zdaniem producenta, jedna z wersji tylko podczas przedsprzedaży zeszła całkowicie już w pierwszym tygodniu. Teraz przyszedł jednak czas na odłączenie od aktualizacji dwóch modeli z tej popularnej serii. 

Koniec wsparcia dla dwóch modeli Galaxy

Samsung kończy wsparcie dla dwóch modeli smartfonów z bardzo popularnej i cenionej serii z rodziny Galaxy. Samsung Galaxy to bogata gama produktów koreańskiej firmy, obejmująca smartfony, jak i tablety. Pierwszy model „Galaxy” pojawił się w połowie 2009 roku jako jeden z trzech sztandarowych wśród serii Samsunga, obok „Wave” (S8500) oraz „Omnia” (pierwszy model – i900). Kolejne modele spod szyldu Galaxy zdobywały uznanie wśród konsumentów. Z czasem starsze wersje smartfonów przestają być jednak wspierane, co teraz spotkało kolejne dwa urządzenia z rodziny Galaxy.

Producent zazwyczaj wspiera swoje smartfony przez 5 lat, jak informuje serwis gizmochina.com, ale jest tak dopiero od serii modeli S21. Samsung gwarantuje od tamtej pory cztery aktualizacje Androida i pięć lat aktualizacji zabezpieczeń, podaje portal spidersweb.pl. Inaczej jest w przypadku starszych urządzeń. Widać to np. teraz, gdy producent zdecydował o zmianach w aktualizacji dla kolejnych urządzeń — wprowadzona na rynek w 2019 roku seria spod szyldu Galaxy otrzymała według gizmochina.com tylko 3 główne aktualizacje systemu operacyjnego i 4 lata aktualizacji zabezpieczeń, choć modele, które przestaną teraz otrzymywać wsparcie, wciąż są popularne wśród użytkowników. 

Mimo wszystko Samsung zdecydował i teraz dobiegł końca okres wsparcia programowego dla tych urządzeń. Oznacza to, że nie będą one już otrzymywać nowych aktualizacji systemu operacyjnego ani poprawek zabezpieczeń.

To koniec UPC. Co z umową? Ważny komunikat dla klientów sieci PKO BP wprowadza istotne zmiany. Do końca roku obejmą mnóstwo klientów

Debiut z 9. i dociągnięcie do 12.

Modele Note 10 i Note 10+ zostały oficjalnie zaprezentowane w sierpniu 2019 r. Przedsprzedaż smartfonów rozpoczęła się 7 sierpnia i potrwała do 22 sierpnia. Dzień później, 23 sierpnia, oba urządzenia trafiły do oficjalnej sprzedaży. Od 23 sierpnia 2019 r. flagowy duet bardzo szybko przekroczył barierę 1 miliona jednostek sprzedaży w samej Korei Południowej, co oznacza, że ​​osiągnięcie tego kamienia milowego zajęło mu zaledwie 25 dni, podaje serwis phonearena.com. Note 10 i Note 10+ stały się tym sposobem na tamten moment najszybciej sprzedającymi się telefonami Samsunga w historii, które zeszły w milionach egzemplarzy, “przeciwstawiając się panującemu wówczas ogólnemu upadkowi światowej branży telefonii komórkowej”, jak twierdzi wspomniany wyżej portal.

Arkadiusz Wójcik, VP IT&Mobile w  Samsung Electronics Polska cytowany wówczas przez Tabletowo podsumował także sprzedaż w kraju nad Wisłą: „Tak dobre przyjęcie nowej serii Note w Polsce to dla nas powód do dumy i dowód na to, że produkty klasy premium cieszą się popularnością na rodzimym rynku. Zainteresowanie modelem Galaxy Note10+ przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.” Lata minęły i powstało wiele nowych, świetnych urządzeń, podjęto także decyzję o zakończeniu rozwijania serii Note. Nie dziwi, że przyszedł czas na wyłączenie wsparcia.

Teraz Galaxy Note 10 i Galaxy Note 10+, które mimo wieku i tak radziły sobie dobrze, bo jak podkreśla serwis tabletowo.pl, debiutowały wszak z Androidem 9, a skończyły z Androidem 12, przestają być wspierane. Urządzenia otrzymywały jedną aktualizację zabezpieczeń co kwartał (trzy miesiące), a teraz zakończono obsługę aktualizacji oprogramowania, wyjaśnia serwis sammobile.com. Oznacza to, że te smartfony nie będą już dostawać żadnych uaktualnień. Natomiast Galaxy Note 10 Lite, który miał premierę w styczniu 2020 roku, nadal znajduje się w harmonogramie kwartalnych aktualizacji, zaznacza wspomniany portal.

Samsung Note - co z cyberbezpieczeństwem?

Decyzja Samsunga dotyczy tylko wspomnianych “dziesiątek”. Wszystkie modele Galaxy Note 20 wciąż otrzymywać będą regularne aktualizacje bezpieczeństwa, ale nie doczekają się już Androida 14. W momencie, kiedy producent zakończy wsparcie również dla 10 Lite oraz “dwudziestek", cała seria Note oficjalnie dokona żywota i przejdzie do lamusa.

Zresztą, już w lutym 2022 r., gdy do sprzedaży trafił Galaxy S22 Ultra, który wygląda jak Galaxy Note i ma slot na rysik S Pen, Samsung oficjalnie potwierdził koniec rozwijania rodziny Galaxy Note. Nic więc dziwnego, że przyszedł czas na to, aby powoli wyłączać wsparcie. Warto jednak pamiętać, że mimo braku aktualizacji smartfony te nie przestaną niespodziewanie działać, a jedynie nie będą odświeżane w kwestii Androida oraz problemem stanie się kwestia bezpieczeństwa korzystania z niewspieranego urządzenia. Nikt jednak tego nie zabroni. No, chyba że nagle powstaną jakieś specjalne przepisy. 

Użytkownicy oraz internauci różnie przyjęli decyzję o zakończeniu wsparcia dla wspomnianych modeli. Wiele osób skłania się ku twierdzeniu, że niepotrzebnie takie cieszące się popularnością i dobre smartfony są porzucane tak szybko. “Sprzęt z 2019 roku i już nie ma aktualizacji? Szybko te 5 lat minęło. Powinien przynajmniej na 14 zakończyć żywot”, skomentowała osoba o nicku mozilla007. Inni porównują sprzęty oferowane przez konkurencję: “Wiem, że będzie hejt zaraz, ale iPhone Xs z 2018 ma nadal pełne aktualizacje systemu i w następnym roku dalej je będzie miał. Sprzęt działa do dzisiaj naprawdę dobrze. Jedynie bateria już się robi marna, bo 79% żywotności po 5 latach”, napisał internauta o pseudonimie Hub. Natomiast jeszcze kolejne osoby rozumieją taką decyzję producenta.